SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-05-2021 07:24   Güncelleme : 11-05-2021 07:01

18 Mayıs Kapanma Sonrası Uygulanacak Kurallar Ne Olcak?

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan,18 Mayıs sabahından itibaren uygulanacak yeni Koronu virüs tedbirlerini araştırdı ve yazdı.

18 Mayıs Kapanma Sonrası Uygulanacak Kurallar Ne Olcak?

 

 

18 Mayıs sabahına kitlendik. Evet sevgili okuyucular her kez 18 Mayıs sabahı uygulamaya konacak yeni Korona virüs tedbirlerine kitlenmiş gibi gözüküyor. Bakanlık ve Cumhurbaşkanı o tarih için umut aşılıyor ama, işler pek öyle gözükmüyor gibi.

 18 Mayıs sabahı başka bir güne uyanacağız gibi. Ülkemizde her şey bu sabaha kitlendi. İki hafta arka arkaya kapanmanın ardından, o da tam kapandık mı bilinmez.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘’ o tarih deki sonuçlara bakacağız öyle karar vereceğiz, biraz daha fedakarlık gerekiyor ‘’ sözleri üzerine, esnafın, çiftçinin, işçinin, sanayicinin gözü kulağı 18 Nisan’a kitlendi.

Sevgili okuyucular gelin hep beraber içinde bulunduğumuz durumu bir gözden geçirelim, siz olsanız 18 Mayıs sabahı bütün kısıtlamaları kaldırır mısınız,?

Ortada hala 280’ler civarında ölüm,18 binlerin üzerinde vaka varken ve en önemlisi, 60 milyon kişi çeşitli nedenlerle hala dışarda dolaşırken.

Bütün bunlara rağmen bir hafta sonra ne değişecekte kısıtlamalar tamamen kaldırılacak, bence kaldırılmamalı ve kimsenin gözünün yaşına da bakılmamalı eğer bir an önce bu beladan kurtulmak istiyorsak.

Öyle yüzde 50’si dışarda yüzde 40’ı kısıtlamalı olmaz, en az iki hafta, bu kez tam kapanmaya gitmeliyiz, bu beladan kurtulmak istiyorsak eğer. Bunları ben değil, bağımsız bilim insanları söylüyor.

Ama öyle olmayacak gibi, sağlık bakanlığı verileri umut aşılamaya devam ediyor, vaka sayıları, ölüm sayıları hissedilir ölçüde düşüyor diye, buna Cumhurbaşkanının da olumlu görüşleri eklenince galiba 18 Mayıs’ da bizleri gene zor günler bekliyor gibi.

Bakın Ankara kulislerinde şimdiden 18 Mayıs sabahı uygulanacak yeni model kısıtlamalar ile ilgili neler konuşuluyor.

1-Kademeli normal hayata geçilecek.

2-Esnaf için Londra modeli uygulanacak. Nedir bu Londra modeli, Lokanta ve kafe gibi işletmeler bu tarih den itibaren müşterilerini sadece bahçelerinde kabul edecekler, o da mesafeye dikkat ederek.

2-Sokağa çıkma yasağı 21’de başlayacak, sabah 05’de sona erecek.

3-Ülke genelinde sadece Pazar günleri, sokağa çıkmak yasak olacak.

4-Aşılama günde en az bir milyon olacak şekilde uygulanacak, bu rakam aşnın teminiyle  beraber iki katına çıkarılacak.

5-Pazar yerleri sıkı kontrol altında serbest olarak açılacak. Berber, kuaför, gözlükçü gibi küçük esnaf sabah 09-19 saatleri arası açık olacak.

6-Kamu ve özel kuruluşlar kademeli ve uzaktan çalışma modeline göre bir süre daha mesailerine devam edecek.

7- 8-12 yaşındaki öğrenciler dışında eğitime bu dönemde de ara verilecek. Şayet alınacak tedbirler etkisini göstermezse güz dönemine kadar eğitime uzaktan eğitim şeklinde devam edilecek.

8- Eylül ayına kadar nüfusun yüzde en az 60’ı aşılanmış olacak.

İş de sevgili okuyucular, Ankara kulislerinde şimdi bunlar konuşuluyor yani 18 Mayıs sabahından itibaren uygulanacak Korona kısıtlamaları böyle olacak gibi. Bu arada Ankara’da konuşulan bir başka konu daha var. O da alınan ve alınacak 17 Mayıs tedbirlerinin iyi sonuç vermesi durumunda uygulanan Korona tedbirlerinin tamamına 15 Temmuz’da itibaren son verilecek, yani maskesiz ve mesafesiz yaşama merhaba denecek. Siz inanıyor musunuz buna.?

Bu bana göre biraz ütopik bir karar olur, ama şu bir gerçek, iktidar mümkün olsa yarın sabah bütün bu tedbirleri kaldıracak, zira Turizm mevsimi geldi, esnaf can çekişiyor, piyasalar berbat, evlerde tencereler kaynamıyor, sözün kısası esnaf, çiftçi, emekli, memur ve gençlik iş,aş bekliyor.

Bütün bunlar yetmez mi yasakları kaldırmamaya, yeter bu kadar ağır Kovid-19 virüsü ortada dolaşırken, bence kalkmaz, hem de hiç kalkmamalı, peki sizce.?