SİYASET
Giriş Tarihi : 12-12-2021 19:28   Güncelleme : 13-12-2021 18:54

2023 BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE NELER OLUYOR…

2023 BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE NELER OLUYOR…

 

Mehmet Çatakçı

2023 Yılı TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlandı..

Zaman zaman yumruklaşmalara kadar giden bütçe görüşmelerinde en fazla eleştiri alan iki bakanlık vardı.

İçişleri Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı vardı.

İçişleri Bakanlığı Bütçesinde HDP ve CHP  ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında sürekli atışmalar yumruklaşmaya dönüştü.

Oturumu yöneten Başkan oturuma ara verince olaylar yatıştı.

Meclis gece geç saatlere kadar günü zor tamamladı.

İkinci sırada ise Tarım ve Orman Bakanlığı vardı.

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli”ye en sert eleştiriler İYİ Parti grubundan geldi.

İyi parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli Bakana yönelik eleştirilerinde tarımı bitirdiğini Türkiye”de hayvancılığı tamamen ortadan kaldırdığını belirterek süt ineklerinin artık kesildiğini anlatarak Bakanın başarısızlıklarını ortaya koydu.

Orman yangınlarında yeterli uçak ve helikopter olmadığını belirten Cinisli,yangın anında uçak ve helikopter kiraladıklarını bunun tam bir hezimet olduğunu belirtti.

Artan Gübre fiyatlarını Bakanlık makam odasının camından seyrettiğini belirten Cinisli, köylünün ürettiği  ürünün elinde kaldığı Rusya”nın aldığı ürünleri geri gönderdiği bir zamanda Tarım ve Orman Bakanının sus pus oturması hiçbir şey olmamış gibi hareket etmesi çiftçi ile alay etmektir,dedi.

Naci Cinisli Milli ve sürdürülebilir tarım politikalarına ihtiyaç olduğunu belirterek,tarımsal üretimde hala bir milli politikanın olmamasını eleştirdi.

Gıdada dışa bağımlılığın bir egemenlik tehdit sorunu  olduğunu da ifade etti.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise Su kaynakları üzerinden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli”yi eleştirdi.

Yokuş”Tatlı su kaynaklarının iyi yönetilmediğini belirterek vahşi sulama ve yer altı su kaynaklarının aşırı tüketimi toprak ve su varlığımıza telafisi güç zararlar vermiştir.Türkiye son 60 yılda göl ve sulak alanlarının yarısından fazlasını kaybetmiştir.Buna rağmen halk istiyor diye gölleri besleyen ırmakların önlerine göletler yapılıyor.

Ülkemiz su stresi çekerken,temiz su kaynaklarımız azalırken,her yerde olur olmaz gölet yapımları devam ediyor.2011 Yılından beri AK Parti su kanununu Meclise getiremedi.Su kaynaklarının kolayca yağlanmasına zemin hazırlanıyor ”dedi.

Fahrettin Yokuş 2006 dan bu yana HES ler ve barajlar için Enerji şirketleri ile su kullanım hakkı anlaşmaları yaptıklarını belirterek,su kaynaklarının tahribata neden olduğunu söyledi.

MAHMUT TANAL YİNE YOLSUZLUKLARI BULMA PEŞİNDE…..

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal bu seferde Şanlıurfa da bir yolsuzluk ortaya çıkardı.

Şanlıurfa Büyükşehir belediyesine 78 dönüm arazi verilerek buraya daha düzgün bir belediye binası yapılsın.

Fakat belediye binasının projesi bile yapılmadan bir süre sonra özel bir firmaya arsa verilerek beton santrali yapılması sağlanma çabası içindeler.

Tanal bu işin peşini bırakmayacağını bu usulsüzlüğe karışanların yakasına yapışacağını dile getiriyor.

AdminAdmin