GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2020 18:13   Güncelleme : 12-11-2020 09:44

Samsun'daki Atatürk'ü anma törenine Vali geç kaldı, AKP'li Belediye Başkanı son saniyede yetişti. Garnizon komutanı ise sirenler çalarken çelenk sundu. Bu ciddiyetsizlikler nedeniyle saygı duruşu tekrarlandı. Kaynak: Samsun'daki 10 Kasım töreninde skandal görüntüler

Samsun'daki Atatürk'ü anma törenine Vali geç kaldı, AKP'li Belediye Başkanı son saniyede yetişti. Garnizon komutanı ise sirenler çalarken çelenk sundu. Bu ciddiyetsizlikler nedeniyle saygı duruşu tekrarlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 82’nci ölüm yıl dönümünde ülkenin tüm illerinde olduğu gibi Samsun’da da Atatürk Anıtı’nda anma programı düzenlendi. Ancak törenlere ciddiyetsizlik damga vurdu.

Programa göre sabah saat 09.00’da anıta çelenk konulmasıyla başlayacak olan törenlere Vali Zülkif Dağlı geç kalırken, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Camcı ve diğer daire amirleri ile STK temsilcileri ve vatandaşlar yağmur altında bekledi. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise vaktinde gelemedi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, tören Vali Dağlı’nın geç kalması nedeniyle geç başlayınca karışıklık yaşandı. Vali Dağlı anıta çelengi sunup yerine geçtiği sırada saatler 09.05’i gösterince sirenler ve kornalar çalmaya başladı.

SAYGI DURUŞU SIRASINDA ANONS

Bu sırada herkes hareketsiz bir şekilde saygı duruşuna geçerken program sunucusu Garnizon Komutanlığı’nın çelenginin konulması anonsunu yaptı. Garnizon Komutanı Camcı son ana kadar hareketsiz kalmasına rağmen, siren sesleri arasında anıta çelenk koydu.

Bu sırada bazı yurttaşlar, saygı duruşunda bulunulması gerektiğini söyledi. Ancak çelenk sunumu gerçekleştiren Garnizon Komutanı yerine geçerek saygı duruşuna devam etti. Sirenlerin bitmesinin ardından alanda ikinci kez Vali Dağlı’nın talimatıyla siren çalınarak saygı duruşuna bulunuldu.

Kargaşanın yaşandığı törende iki kez saygı duruşunda bulunulmasına rağmen AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstiklal Marşı okunmaya başlayınca tören alanına geldi. Daha sonra Vali Dağlı, konuşmasını yaptı ve protokol üyeleri anıt önünde fotoğraf çektirdi. Protokol üyeleri daha sonra Gazi Müzesini ziyaret etti.

Kaynak: Samsun'daki 10 Kasım töreninde skandal görüntüler