DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-04-2020 08:40   Güncelleme : 22-04-2020 09:06

Birleşmiş Milletler'den açlık uyarısı: 75 milyon çocuk tehlikedeBirleşmiş Milletler (BM) korona virüs salgını nedeniyle dünyada açlık çeken insan sayısının iki katına çıkabileceğini açıkladı. Raporda tüm devletlere 75 milyonu çocuk olmak üzere 250 milyondan fazla insan için hemen harekete geçilmesi çağrısı yapıldı. Kaynak: Birleşmiş Milletler'den açlık uyarısı: 75 milyon çocuk tehlikede

Birleşmiş Milletler (BM) korona virüs salgını kapsamında dünyada yeni bir açlık krizi yaşanması riskine yönelik bir rapor yayınladı. Raporda, "Çok hızlı tedbirler alınmazsa dünyadaki açlık ikiye katlanacak" ifadelerine yer verildi. BM'nin raporuna göre dünyada korona virüs nedeniyle ağır açlık çeken insan sayısı 2020 yılının sonuna kadar 250 milyonu aşacak. Raporun resmi sunumunu yapan BM Gıda Fonu yetkilisi Arif Husain, "Zaten son derece kırılgan olan bu kitle, korona virüs nedeniyle felaketi yaşamak üzere" ifadelerini kullandı. 

"75 MİLYON ÇOCUK ETKİLENECEK"

Husain, 2019'da dünya nüfusunda açlık çeken 130 milyon kişinin salgının ekonomik etkileri ve gıda zincirinin darbe alması nedeniyle 2020 sonunda hesaplamalara göre 265 milyonu bulabileceğine dikkat çekti. Söz konusu durumun küresel ısınma ve 55 ülkede salgının ağır etkiler göstermesi nedeniyle "ağır gıda yetersizliği" durumuna yol açacağını bildiren Husain, "Bu durumdan 75 milyon çocuk etkilenecek" dedi. 

BM'ye göre söz konusu durumun engellenmesi için dünya ülkelerinin gecikmeden tedbir alması gerekiyor. Tedbir alınması konusunun önemine dikkat çeken BM Gıda Fonu yetkilisi Arif Husain, "Toplu halde bu dünya felaketine engel olmaya çalışmalıyız" şeklinde konuştu. 

TEDBİR ALMA ÇAĞRISI

BM tarafından yayınlanan raporda özellikle Yemen, Suriye, Afganistan, Kongo, Venezuela, Etiyopya, Güney Sudan, Nijerya, Çad, Burkina Faso, Mali ve Haiti'de ağır açlığın etkilerinin derin bir şekilde yaşandığı bildirildi. Raporda ayrıca, açlık yaşayan ve aynı zamanda çatışmaların yaşandığı ülkelerde korona virüs salgını nedeniyle de durumun çok daha tarifsiz boyutlara ulaşması ihtimaline dikkat çekilerek dünyaya tedbir alma çağrısında bulunuldu.

 

Kaynak: Birleşmiş Milletler'den açlık uyarısı: 75 milyon çocuk tehlikede 

Günboyu