SAĞLIK
Giriş Tarihi : 01-03-2021 20:41   Güncelleme : 01-03-2021 23:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan kaldırılan ve devam eden kısıtlamaları açıkladıCumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı ardından kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşme çerçevesinde bugün uygulamaya geçen “yerinde karar” döneminin ilk kabine toplantısına başkanlık etti.

Beştepe’de saat 15:55'te başlayan toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri konusunda kabineye kapsamlı bir sunum yaptı.
Koca, mutasyonlu virüsün hangi illerde ne durumda olduğunu, illerdeki vaka tablosunu, alınabilecek tedbirleri ve esnetme önerilerini kabine üyelerine anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm okul öncesi, ilkokul, 8. ve 12. sınıflar için 81 ilde yüz yüze eğitime başlanacağını açıkladı. Erdoğan, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerde yüz yüze sınavların yapılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

Korona virüs tedbirlerinin üzerinden 1 yıl geçti. 18 Mart 2020'de yaptığımız toplantı ardından ortak aklın ürünü olarak ortaya çıkan tedbirleri paylaştık.

Salgının seyri aşağı yönlü olduğunda normalleşme adımları atmıştık. Süreç içinde ilave destek paketleri oluşturarak yürürlüğe koymuştuk. Salgın nedeniyle geliri azalan vatandaşlarımızı farklı yollarla desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz.

Dünyada ve ülkemizde salgının 1 yıllık seyrine bakınca gördüğümüz şudur: Türkiye hem sağlık hizmetleri hem önleyici tedbirler bakımından herkesin takdir ettiği bir yerde durmaktadır. 

Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Bu kapsamda cafe, restoran, tatlıcı dükkanları gibi alanlar çok yüksek riskli iller dışında Türkiye'de tüm şehirlerde faaliyetlerini yüzde 50 kapasiteyle sürdürecektir.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından gözlerin çevrildiği risk haritası ise şöyle:

risl-haritasi.png

Kaynak: Cumhurbaşkanı Erdoğan kaldırılan ve devam eden kısıtlamaları açıkladı Günboyu