GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-10-2021 20:15   Güncelleme : 09-10-2021 18:05

62 yıl hapis cezası alan Badeci şeyhe Yargıtay'dan tahliye

Cinsel saldırı, istismar, saldırı suçlarından hapis cezası alan "Faruki Tarikatı’nın Konya halifesi" Süleyman Işık hakkında beraat kararı verildiği ortaya çıktı.

62 yıl hapis cezası alan Badeci şeyhe Yargıtay'dan tahliye

Gazeteci İsmail Saymaz, cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı, basit cinsel saldırı ve müstehcenlik suçlarından yargılanarak 62 yıl 3 ay hapis cezası verilen "Faruki Tarikatı’nın Konya halifesi" Süleyman Işık hakkındaki yeni gelişmeyi aktardı. Saymaz, 62 yıl 3 ay hapis cezası alan Işık'ın, Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nce “eylemlerin mağdurların rızası ile gerçekleştiği” gerekçesiyle beraat ettirildiğini açıkladı.

Işık’ın Konya 1954 doğumlu olduğunu aktaran Gazeteci Saymaz, R.T. adından bir müritin“Işık’ı dergahta ‘molla’ diye anılan M.K. ile sevişirken gördü. M.K., bu davranışları sorgulayan R.T.’ye “Şeriatta haram olan, tarikatta helaldir. Hocama teslim oldum. Bırak hapsi, cehenneme bile girerim” şeklinde konuştu.” Dedi

R.T.’nin arkadaşlarının da Işık’ın istismarına uğradığını aktaran Saymaz, aralarında R.T., A.K. ve Y.A.’nın olduğu beş müritin, istismara uğradıkları için Kasım 2017’de dergahtan ayrıldığını ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne şikayet başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Saymaz, “2018’de tutuklanan Işık’a cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı, basit cinsel saldırı ve müstehcenlik suçlarından dava açıldı. Işık’a beş gence cinsel saldırıdan ötürü 62 yıl 3 ay ceza verildi.” İfadelerini kullandı.

YARGITAY 'RIZA VAR' DEDİ, TAHLİYE ETTİ

Bu kararın 11 Şubat 2021'de Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nce bozulduğunu söyleyen Saymaz, “Daire, mahkumiyet kararlarını kaldırarak, Işık'a beraat verilmesi gerektiğinin savundu “ dedi.

Gerekçedeki ifadeleri açıklayan saymaz, "Kendisini din alimi olarak tanıtan sanığın oral ve anal yoldan gerçekleştirdiği cinsel ilişki eylemlerinde cebir ve tehdit kullanmadığı gibi mağdurların da bu yönde bir iddialarının bulunmaması, sanığın kendisine itibar edilmesini sağlamak amacıyla sarf ettiği sözlerin aldatıcı nitelikten uzak olması ve eylemlerini mağdurların rızası ile gerçekleştirdiğinin anlaşılması karşısında..." şeklinde ifade etti.

Saymaz Işık’ın aynı günde tahliye edildiğini belirterek beş kişilik heyetin iki üyesinin karara itiraz ettiğini vurguladı.

MAHKEME DİRENDİ

Bozma üzerine davanın Konya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 Ekim'de ikinci kez karara bağlandığını aktaran Saymaz, "Mahkeme ilk kararında direndi. Işık'a dört gence yönelik cinsel saldırı nedeniyle 45 yıl ceza verildi. Işık yeniden tutuklanmadı." dedi.

Kaynak: 62 yıl hapis cezası alan Badeci şeyhe Yargıtay'dan tahliye Günboyu