DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-01-2021 12:59   Güncelleme : 20-01-2021 08:34

AB KONSEYİNDE YUNAN OYUN PEŞİNDE ....

Biz Çin aşılarıyla uğraşa duralım, komşumuz Yunanistan AB ve Avrupa Konseyinde cinlik peşinde. Komşumuz Avrupa Konseyine verdiği bir teklifle, Avrupa da üretilen aşılardan olmayan yabancı ülke vatandaşlarının Schengen ülkelerine girmemeleri için teklif verdi. Bu da Çin aşısı olmaya başlayan biz Türkleri çok yakından ilgilendiriyor. Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan bu önemli konuyu araştırdı yazdı, işte sonuçlar.

AB KONSEYİNDE YUNAN OYUN PEŞİNDE ....

Erdem NOYAN(Ankara'dan Yazıyor..)

 

YUNAN  AB KONSEYİNDE CİNLİK PEŞİNDE...

Bakın siz şu densizin işine, bir de boyuna bakmadan bizi Avrupa konseyine jurnallemiş. Yunanistan, sırf Türkler, Avrupa ülkelerine giremesin diye, sadece AB ülkelerinin onay verdiği aşıları olan ülke vatandaşlarının Schengen ülkelerine girmelerini içeren teklif vermiş.

Yani bir diğer değişle, AB ülkelerine bundan sonra, hiç değilse karar değişmediği sürece, sadece Moderna, Pfizer, birde Astrazeneca aşılarını olanlar girebilecek. Bu kararın alınması için ise Yunanistan’ın büyük çaba sarf ettiği öne sürülüyor.

Yunanistan bunlarla da kalmadı Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’ne yaptığı baskılar sonunda, yukarda sayılan aşıları da Schengen vizeleri ile irtibatlandırarak, bundan sonra bu ülkelere girecek yabancılar için birde yeni Avrupa Pasaportu alma şartı getirilmesini talep etti.

Sevgili okuyucular bu da gösteriyor ki, boyu küçük ama Avrupa ülkeleri üzerinde nüfusu büyük olan Yunanistan’ın Avrupa Birliğine yaptığı baskı ve Avrupa Konseyine verdiği teklifle, Avrupa ülkelerine en azından yakın bir gelecekte, Avrupa onaylı aşı olmayan vatandaşlar, hangi ülkeden olursa olsun Schengen ülkelerine giremeyecek, giriş yapabilmek için yeni Avrupa Birliği Pasaportu istenecek.

Tabi bu pasaportu alırken Pasaport başvuruları sırasında kendilerinden, ABD ve Avrupa ülkelerinde üretilen ve onay alan, Avrupa Birliği aşıları olma koşulları da aranacak. Şimdi sorarım size bu aşıları kimler oluyor tüm Avrupa Birliği üye ülkeleri, ABD ve Avrupa Birliğinin onay verdiği ve gönderdiği ülke vatandaşları. İş böyle olunca Çin’den gelen Coronavak aşısı olmaya başlayan Türk vatandaşları, Yunan oyunu ve Avrupa Birliğinin alacağı karar sonunda Avrupa ya giremeyecekler. Çünkü kendilerine şart koşulan Avrupa Birliği Pasaportu verilmemiş olacak.

İşte böyle sevgili okuyucular, şu kendini bilmez komşumuz Yunanistan’ın başımıza açtığı işlere bakın, tabi sadece onları suçlamamak da lazım, biz neden Korona vakaları görüldüğü ilk aylardan itibaren Çin yerine ABD ve Avrupa da özellikle Almanya’da üretilen, Moderna, Pfizer ve Astrazeneca aşılarına başvuruda bulunmadık, anlaşmalar yapmadık?

Şayet bu ülkelerle anlaşmalar yaparak bu aşıları ülkemize getirip aşılama yapmaya başlasaydık, bu küçük komşumuzun Yunan oyununu da engellemiş olacaktık. Şimdi ayıklayın bakalım bu pirincin taşını da biz Türklere yeni çıkacak Avrupa Pasaportunun verilmesini sağlayın, aksi taktirde Avrupa Birliğinde bu karar değişmediği süre içinde Türk vatandaşları schengen ülkelerine biraz zor girer gibi.

Dilerim Yunanistan’ın baskısı ile Avrupa Birliğine ve Avrupa Konseyine yapılan bu teklif kabul görmez ve Yunanlıların bu hayalleri de boşa çıkar. Bunun da tek yolu var Türk hariciyesi bu konuda sıkı çalışmalıdır ve meydanı Yunanlılara bırakmamalıdır.

Burada bir başka konu daha var sevgili okuyucular, bakınız şimdi olmaya başladığımız Çin aşılarının en az bir yıl geçerliliği olduğu söyleniyor bilim insanları tarafından, yani bugün aşı olanlar bir yıl geçmeden başka marka aşıda olamıyorlar, yani diğer bir değişle Çin aşısı olsak da Avrupa ülkelerine gitmek istersek ve Avrupa Birliği onaylı aşılardan olamayacağız buda Avrupa Pasaportu alma ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor gibi gözüküyor. Haydi hayırlısı bakalım, Yunanlılar kucağımıza koca bir kartopu bırakmış gibi gözüküyor. Bekleyip göreceğiz, yorum sizlerin sevgili okuyucular.