SİYASET
Giriş Tarihi : 04-01-2021 19:44   Güncelleme : 05-01-2021 18:49

ACI AMA GERÇEK…

Bugün siz okuyucularıma, bir cep telefonunun acıklı ve hüzünlü hikayesini anlatacağım. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, bize milyarlarca dolara mal olan cep telefonu hikayesini araştırdı ve yazdı. Rahmetli Başbakan Necmettin Erbakan’ın talimatlarını sonlandırmayıp yerine getirseydik, bugün milyarlarca dolar cebimizde kalacaktı.

ACI AMA GERÇEK…

 

Bugün sizlere bir cep telefonu hikayesini anlatacağım. Bu hikâye ye ağlar mısınız gülermisiniz bilemem ama bir gerçek var ki bu haberi okuyunca inanın canınız çok yanacak, çok üzüleceksiniz. Bugün ithal malı cep telefonlarına ödediğimiz milyar dolarlar yerine yerli telefonlarımızı üretmeye devam etseydik, ülkemizin kazancı tarif edilemez boyutta olacaktı. Bakın hikâyemiz Erbakan döneminde başlıyor. Rahmetli Başbakan Erbakan’ın talimatıyla üretimine başladığımız ‘’1919 ‘’ isimli telefonları daha da geliştirseydik bugün telefonda dünya devlerinin arasına girmiş olacaktık.

Sevgili okuyucular, bugün kendisini yakından tanıdığım Türk asıllı iş adamı ve Amerikan vatandaşı olan Hüsam Cağlıergin’den bir not aldım, notunda bir Türkiye sevdalısı olduğunu ve bazı alanlarda dışarıya ödenen milyarlarca doların heba edildiğini, bunun yerine Cumhurbaşkanımızın da sürekli ifade ettiği gibi yerliye dönüş olduğu taktirde yabancıya ödenen milyarlarca doların ülkemizde kalacağını iddia ediyor. Özellikle cep telefonları ithalatında büyük vurgunla karşı karşıya olduğumuzu vurguluyor.

Gerçekten de öyle sevgili okuyucularım şimdi size, yerli ve milli nasıl olur bir öyküyü anlatacağım, sizi benimde bir gazeteci olarak içinde yaşadığım Erbakan dönemine götüreceğim, yıl 1993, seksen tane genç beyin bir araya geliyor ve ilk yerli cep telefonunu üretmek için çalışmalar başlıyor, tabi bu genç beyinlere Aselsan öncülük yapıyor, bu karar o dönemlerde kısada olsa başbakanlık yapan rahmetli Necmettin Erbakan’a ait,’’ yerli ve milli ‘’ sloganlarını her yerde atıyor, bu sloganları hala kulaklarımda yankı yapıyor.

İşte Erbakan’ın bu sloganı üzerine Aselsan yerli ve milli cep telefonu için harekete geçiyor, Aselsan’da bir araya getirilen bu seksen Türk genci, adına ‘’ 1919 ‘’ verilen ilk yerli cep telefonunun prototipini üretmeye başlıyor. O tarihlerde cep telefonları sadece sekiz ülkede üretiliyordu. Şayet yerli ve milli telefonumuzun üretimine devam edilseydi bugün telefon üretimi yapan dokuzuncu ülke Türkiye olacaktı.

Çok özveriyle ve dar bütçe ile üretimine başladığımız ‘’ 1919 ‘’ isimli yerli telefonumuz için Aselsan o tarihlerde beş milyon dolar yatırım yapıyor. Hatırlıyorum o tarihlerde müthiş sükse yapmıştık, cep telefonu üreten ülke olarak. İşe Aselsan iyide başlamıştı, yurt içi satışlar yanında ihracat ada başlamıştık, ilk parti olarak üretilen 500 adet ‘’ 1919 ‘’ marka cep telefonlarının ihracatı Azerbaycan ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yapılmış idi. Bu tarihler de seri üretim devam etmiş ve günde 5 bin adet telefon üretir hale gelmiş idik.

Sevgili okuyucular, Ülkemizin bu projeden vaz geçmesi ile o kadar çok zarara uğradı ki anlatamam, inanın anlatması da o kadar zor, bakın bugüne kadar halen kullanmakta olduğumuz yabancı marka cep telefonları için yaklaşık 35 milyar dolar döviz ödedik, bu geçen yılın rakamları, şu ana kadar ne kadar oldu siz hesap edin artık. Şayet dışarıya telefonlar için bu kadar döviz ödemek yerine, bizim yerli kaynaklarla üretimine başladığımız,’’ 1919 ‘’ marka cep telefonlarına yatırım yapsaydık, inanın bugün cep telefonu üreten dokuzuncu dünya devi olabilirdik, üstelik o kadar dövizde hazinemizde kalmış olacaktı.

Bitmedi bakın, bu konuda uzman arkadaşım, iş adamı Hüsam Caglıergin, başka bir noktayı da hatırlatıyor. Şayet dışarıya ödediğimiz yaklaşık 35 milyar dolarla, yeni yapılan ve adı İstanbul hava alanı olan, hava limanından en az iki tane hava alanı yapılırdı. Yine en az 150 tane şehir hastanesi, 2500 okul, daha neler neler yapılırdı.

Evet sevgili okuyucular sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bir iş çıktı, inanıyorum ki bu işe ciddi olarak bir el atarsa ve yeniden cep telefonu üretimi için ilgililere talimat verirse, hatta talimat değil ufak bir ışık gönderirse inanın Aselsan hemen hareket geçer ve yarım bıraktığı işi bitirerek Türkiye’yi dokuzuncu cep telefonu devi yapabilir.

Sevgili okuyucularım aldığım bilgiler bunu doğrular nitelikte, bugün Aselsan’ın Pil teknoloji şirketi As Pilsan Pil ve Batarya konusunda sürekli yatırım yapıyor ve son derece modern teknolojileri kullanıyor, Teknoloji merkezimiz Bilkent ise Çip teknolojileri üzerinde son derece gelişmeler sağlamış durumda, buda demektir ki pili de, çipi de üreterek tamamı yerli cep telefonu üretimi yapabiliriz, iş sadece bismillah demeye kalıyor.

Hadi sayın Cumhurbaşkanım şu işe bir el atında, cep telefonları için yabancılara ödediğimiz yaklaşık 35 milyar dolar dövizi, bu böbürlenen ülkelere ödemeyelim, yerli telefonumuzun tamamını biz üretelim ve dövizimiz hazinemizde kalsın bunun payesi de sizin olsun.