DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-09-2020 14:45   Güncelleme : 03-09-2020 11:38

Emmanuel Macron, Hz. Muhammed ile ilgili hazırlanan skandal karikatürler için böyle konuştuFransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden yayımlama kararı hakkında yargıya varmanın ‘kendi vazifesi olmadığını’ belirtti. Macron, ifade özgürlüğüne vurgu yaptı. Kaynak: Emmanuel Macron, Hz. Muhammed ile ilgili hazırlanan skandal karikatürler için böyle konuştu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo'ya yönelik saldırıya ilişkin dava öncesi derginin Hz.Muhammed karikatürlerini yeniden yayımlama kararı hakkında konuştu. Macron, ifade özgürlüğüne vurgu yaparak "Gazetecilerin ya da haber merkezlerinin editöryal seçimleri hakkında yargıya varmak bir cumhuriyetin başkanının vazifesi değildir, asla" dedi.

Fransa'da 2015 yılında mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki binasında 12 kişinin, Yahudi marketi Hyper-Cacher ve Montrouge mahallesinde 5 kişinin öldürüldüğü saldırılarla ilgili dava bugün başlıyor. Davadan önce editöryal bir karar alan Charlie Hebdo, saldırıdan önce yayımlanan Hz. Muhammed karikatürlerini yeniden özel bir sayıyla yayımlama kararı aldı. 

Lübnan’a yaptığı ziyaret sırasında derginin kararı hakkında fikri sorulan Macron, “Gazetecilerin ya da haber merkezlerinin editöryal seçimleri hakkında yargıya varmak bir cumhuriyetin başkanının vazifesi değildir, asla. Çünkü biz ifade özgürlüğüne sahibiz” dedi.

T24'te yer alan habere göre Macron, saldırıda hayatını kaybedenleri de anarak davanın ilk günü için şunları söyledi: "Hepimiz, yazdıkları, çizdikleri, düzenledikleri, yardım ettikleri için korkakça vurulan kadın ve erkekleri düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: Emmanuel Macron, Hz. Muhammed ile ilgili hazırlanan skandal karikatürler için böyle konuştu Günboyu