SİYASET
Giriş Tarihi : 26-02-2021 18:01   Güncelleme : 01-03-2021 10:52

Adım adım ara seçime gidiyoruz gibi.

Sanki hiç derdimiz yokmuş gibi bu kez de başımıza bir ara seçim derdi çıktı. Son günlerde Meclis Başkanlığına gelen fezlekeler bu düşünceleri gündeme getirdi. Zira Meclis de 30 Vekilin, vekilliği düşerse Anayasa gereği Ülke 90 gün içinde bir ara seçime gider der.

Adım adım ara seçime gidiyoruz gibi.

 

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, dün 33 Milletvekili ile ilgili Meclis Başkanlığına gelen fezlekeler konusunu inceledi ve yazdı.

Adım adım ara seçime gidiyoruz gibi

Muhalefet erken seçim diye tuttura dursun, ülke adım adım ara seçime gidiyor gibi. Gider mi bunu şimdiden söylemek çok zor. Bunu nereden mi çıkardık, daha dün 33 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik fezlekeler Meclis başkanlığına geldi.

Anayasa gereği TBMM’de 30 sandalye boşalırsa 90 gün içinde ara seçime gitmek gerekiyor, şu an Meclis’ de 15 sandalye boş bulunuyor. Dün Meclis’e gelen 33 Fezlekenin genel kurulda görüşülüp kabul edilmesi halinde toplan boş olan sandalye sayısı 48’e çıkmış olacak.

Ülke ara seçime götürülür mü götürülmez mi onu bilemem ama şu bir gerçek ki, ülkenin bir ara seçimde olsa kaldıracak gücü yok. Bu olsa olsa Milletvekillerine gözdağı vermek için olur.

Gelelim konumuza, HDP’ li 9 Milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik hazırlanan Fezlekelerin Meclis’e gelmesi durumunda ise HDP’ li vekillerin tamamı fezleke li Vekil durumuna düşmüş olacak.

HDP Milletvekillerinden Ömer Faruk Gergerlioğlu’na verilen hapis cezası onandı, yakında TBMM genel kurulunda vekilliğinin düşürülmesi yönünde fezlekesi okunacak, muhtemelen de bu Vekilin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde genel kurul el kaldıracak.

Zaten şu an çeşitli nedenlerle 15 milletvekilinin koltuğu boş bulunuyor. Buna Gergerlioğlu nu da eklersek olacak 16 boş koltuk, gelen haberlere göre 9 HDP Milletvekili hakkında da dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezlekeler yolda, dün Meclis Başkanlığına gelen 9 HDP’ li Vekilin fezlekelerini hariç tutarsak 24 fezlekeyle beraber Milletvekili hakkındaki fezleke sayısı 48’e çıkmış olacak.

Ancak iktidar bundan sonra baş da HDP Milletvekilleri olmak üze toplam 48 Milletvekilinin  fezlekelerinin birer birer genel kurulda okutma konusundaki bu kozu kullanma yönünde Hazreti Alinin kılıcı gibi bu Vekillerin ensesinde  tutmuş olacak.

Sevgili okuyucular, yukarda belirttiğim gibi ara seçime gitmek için 30 Milletvekilliği koltuğunun boş olması gerekiyor, 9 HDP’ li Milletvekilinin fezlekeleri ile birlik de dün Meclis’e gelen 33 fezleke şayet Genel Kurulda görüşülüp kabul görürse bu durumda Anayasa gereği 90 gün içinde bir ara seçime gitme şartı ortaya çıkmış olur.

Ancak, burada ince bir nokta var, iktidar bir ara seçime gider mi, giderse ortaya nasıl bir tablo çıkar ve nasıl bir Türkiye yaratılmış olur, bunu da iyi düşünmek gerekir. Burada bir ara seçimde iki tablonun ortaya çıkması muhtemel.

Birinci ihtimal Cumhur ittifakı boşalan koltuklar için yapılacak seçimlerde, başarılı çıkıp seçim yapılacak o illerin tamamını kazanır, o taktirde de Meclis çoğunluğunu ele geçirip Anayasa   değişikliğine kadar bütün yetkileri ele alır. Bu bir,diğer bir ihtimal ise boşalan bu illerdeki bütün Milletvekillerini Millet ittifakı kazanır, yada büyük çoğunluğunu ele geçirirse, iş de o taktirde cadı kazanı fokur fokur kaynamaya başlar.

Zira muhalefetin seçimleri kazanması halinde, şimdi duyuyor gibi oluyorum muhalefetin ’’erken seçim isterük ‘’ dediklerini, bu kez İktidarı köşeye sıkıştırarak, Ülkeyi bir erken seçime götürmeye çalışacak.

Sevgili okuyucular sizce acaba hangi ihtimal daha yakın olur, bence iktidar yanı. Yani Cumhur ittifakı.  AK Parti Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan bu yolu açar mı bence açmaz, neden açsın ki, şu anda tek başına iktidar ve her istediğini istediği gibi yapabiliyor, müdahale eden güç var mı yok, o halde bir ara seçim veya erken seçim derdini neden başına alsın.

Ancak halen boş olan 15 Vekillik ile dün gelen 33 vekilin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusu bence dondurulacak, boş koltuk sayısının 30’ a ulaşması istenmeyecek ve bu kozu eline geçiren Erdoğan, elindeki kılıcı sallayarak fezleke li vekillere  ‘’ bakın ileriye gitmeyin, dokunulmazlıklarınızı kaldırıveririm ha ‘’ deyi verir.

Bu nedenle ara seçim iki ucu sivri kılıç gibi gözüküyor, ara seçim bu ülkeye ve AKP’ye neler getirir ve götürür bunun hesabı eminim ki çok iyi düşünülmelidir.