SİYASET
Giriş Tarihi : 03-12-2021 10:14   Güncelleme : 07-12-2021 20:59

Adım Adım Seçim mi geliyor?

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan seçimlerde görev alacak sandık görevlileri ile ilgili yapılan değişiklikleri kaleme aldı ve yazdı..

Adım Adım Seçim mi geliyor?

 

Ülke bal gibi erken seçime hazırlanıyor. Bu amaçla sessiz sedasız sandıklarda görev alacak görevliler kurslara alınmaya başladılar bile. Ancak, sandıklarda görev alacak kişilerin ‘’ görev ve esaslarını ’’ düzenleyen maddelerde de önemli değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler çok ses getirecek gibi.

Adım adım seçim hazırlığı başladı bile. İktidar ne kadar 2023’e kadar seçim yok diye, muhalefette seçim diye bağıra dursun ülke adım adım seçime doğru gidiyor gibi. Bu amaçla önemli sayılabilecek bir çalışma başlatıldı ve sessiz sedasız sandık kurulu üyeleri kurslara alınmaya başladı bile.

Evet sevgili okuyucularım bu konudaki son gelişmeler iktidar ne kadar ‘’ seçi meçim yok ‘’ diye bağırsa bile seçim hazırlıklarının başladığını gösteriyor. Bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı hayat boyu öğrenme genel müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları tarafından, seçimlerde görev alacak sandık görevlilerine kurs verme işlemleri başladı bile.

Bu amaçla sandıklarda görev alacak kursiyerler bir tam gün ve 8 saatten az olmamak kaydıyla kurslara alınmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Eğitim Kurumları tarafından verilen Kurslarda, bu güne kadar seçimlerde sandık görevlileri için uygulanan esaslarda da önemli değişikliklerin yapıldığı öğrenildi.

Halk Oylamaları ve geçmiş seçimlerde itiraz konusu olan bu maddelerdeki bazı değişiklikler anlaşılan bu seçimlerde de itirazlara neden olacak gibi gözüküyor.

Sevgili okuyucular, Millî Eğitim Bakanlığı’nın ilgili kuruluşları tarafından bir süredir yapılan ve sandık görevlileri kurslarına katılan kursiyerlerden bazıları, kendileriyle ilgili bazı maddelerde ki değişikliklere yüksek sesle itiraz etmeye başladılar.

Henüz gün yüzüne çıkmayan ve muhtemelen Muhalefet Partileri tarafından da itiraza konu olacak sandık görevlilerinin, ‘’ görev ve esasları ‘’ maddelerinde ki değişiklikler kısaca şöyle.

1-Sandık Başkanının teslim aldığı ve sabah hazırlık esnasında sayımı yapılan boş zarf ve pusula sayılarının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış,

2-Sandığa ait seçmen listesinde olmadığı halde kanun gereği (sandık kurulu üyesi veya görevli kolluk kuvvetleri olarak, Örnek 142 belgesiyle) oy kullanan seçmen sayısının belirtildiği bölüm tutanaktan çıkartılmış.

3-Geçersiz sayılan zarf ve pusulalar ile hesaba katılmayan zarf ve pusulaların, geçersizlik veya hesaba katılmama nedenlerinin yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış.

4-Halk oylamasına katılan seçmen sayısı tutanakta yer alırken, sandıktan çıkan zarf sayısı ile zarflardan çıkan oy pusulası sayısının yazıldığı bölüm tutanaktan çıkartılmış.

Evet sevgili okuyucular, sessiz sedasız yapılan bu değişiklikleri kamuoyu ve seçimlere katılacak olan partilerin dikkatlerine sunmak için sütunlarıma taşıdım. 

Daha da önemlisi bu yazım ile, sandık görevlileri için başlatılan bu kurslara katılan kursiyerler tarafından önemli bulunan ve bundan önceki seçimlerde tecrübe edilen yukardaki hususların değiştirilmiş olmaları ve kursa katılan bazı kursiyerlerin itirazlarına neden olan bu önemli değişikliklerin kamuoyu ile seçimlere katılacak Muhalefet Partilerinin de dikkatini çekmek istedim.