SİYASET
Giriş Tarihi : 28-08-2021 10:38   Güncelleme : 30-08-2021 10:56

Afganistan açıklaması: Ölü sayısı artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret için gittiği Bosna-Herkes'te Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komşiç ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Afganistan açıklaması: Ölü sayısı artıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'da yaşanan gelişmelerle ilgili son bilgileri verirken, "Maalesef Afganistan'la birlikte yeniden dünya ayrı bir yere kilitlenmiş vaziyette. Az önce aldığım bilgilerle ölü sayısı 170'i buldu" dedi.

Afganistan'da bulunan vatandaşlarla ilgili de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sivillerimizi de ülkemize taşıdık. Şu anda az sayıda teknik elemanımız bulunuyor. Bunun dışında tüm ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Temaslarımızdaki bu sıklık ilişkilerimize verdiğimiz kıymetin somut göstergesidir. Bosna Hersek'in milletimizin gözünde apayrı bir yeri var.

İşbirliğimizi daha da geliştirmek, bu vesileyle geleceğe yönelik neler yapabileceğimizi konuştuk. Ne gibi adımlar atabiliriz bunları görüşme imkânı yakaladık. Sanayi, turizm, eğitim, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki işbirliklerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Görüşmemizde Balkanlardaki güncel gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. Bölgesel istikrarın muhafazası yönünde birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.

Ölü sayısı 170'i buldu

Görüşmelerimizde Afganistan'ı da konuştuk. Az önce aldığım bilgiye göre Afganistan'daki ölü sayısı 170'i buldu. Maalesef terör örgütlerine bu ülkeleri teslim etme suretiyle buralardan ayrılmak bedeli ağır sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. DEAŞ'a karşı en güçlü mücadeleyi Türkiye olarak biz verdik, veriyoruz."

Ayrıca Afganistan'daki sivillerimizi ülkemize taşıdık. Şu anda az sayıda teknik elemanımız bulunuyor. Bunun dışında tüm ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz"