GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-07-2021 15:20   Güncelleme : 02-07-2021 15:20

AKP'li belediyeden milyonluk EDS ihalesi! Dudak uçuklatan fatura vatandaşın cebinden çıkacak

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 720 milyon TL’ye ihale edildiği açıklanan kamera sisteminin ayrıntılar ortaya çıktı. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, "Bu projenin finansmanının tamamen trafik cezalarından sağlanması öngörülüyor." dedi.

AKP'li belediyeden milyonluk EDS ihalesi! Dudak uçuklatan fatura vatandaşın cebinden çıkacak

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin yüzlerce kamerayla Bursa trafiğini denetlemek üzere kurup işleteceği Elektronik Denetleme Sistemi ihalesinin ayrıntıları ortaya çıktı. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, duruma tepki göstererek, "Bu projenin finansmanının tamamen trafik cezalarından sağlanması öngörülüyor." dedi. 

Birgün'ün haberine göre, MOBESE sisteminin daha da geliştirilmiş şeklini ifade eden EDS sistemi içerisinde 27 adet hız kontrol sistemi, 30 sinyalize kavşakta 89 kavşak kolunda 282 şeride hitaben kırmızı ışık ihlal sistemi, 15 noktada park ihlal sistemi, 9 adet mobil EDS aracı, Bölge Görüntülüme Sistemi için 150 hareketli kamera, 450 adet sabit kamera bulunacağını açıklayan Karaca, bu projenin ulaşım konusuyla ilgisi olmayan Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BURFAŞ tarafından ihaleye çıkarıldığını belirterek şunları söyledi:

"Edindiğimiz bilgilere göre, 2 firmanın katıldığı ve yap-işlet-devret modeliyle yapılacak EDS ihalesine katılan İstanbul firması Torkam İnşaat Yatırım A.Ş 785 milyon lira fiyatla elenmiş, ihale de 720 milyon lira veren Ankara firması CABA Grup'ta kalmış. Bu ihale onaylanırsa bu Ankara firması Bursa'nın önümüzdeki 10 yılına ipotek koyacak."

"1.5 MİLYON CEZA YAZACAKLAR"

Sistemin maliyetinin tümüyle trafik cezalarından elde edilen gelirle karşılanacağını hatırlatan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca şunları anlattı:

"10 yılda toplam 14 milyon 400 bin ceza yazılarak, sistemin tüm maliyetinin karşılanacağını hesaplamışlar. Hortuma bakın! Yılda yaklaşık 1.5 milyon ceza yazacaklar. Bu para tümüyle Bursalıların cebinden çıkacak. Daha doğrusu 10 yılda Bursalılara toplam 720 milyon lira trafik para cezası kesileceği bugünden belli. Dönerken sinyal vermedin ceza, şerit değiştirdin ceza, müzik dinledin ceza. Böyle bir hayat olabilir mi? Sırf AKP'nin yandaş firması para kazansın diye Büyükşehir Belediyesi'ni borçlandırdıkları o projeye gelir elde etmek ve günlük en az 4 bin trafik cezası kotasını doldurmak için en küçük hatalara bile trafik cezası kesilen bir şehirde yaşanır mı?

Kaynak: AKP'li belediyeden milyonluk EDS ihalesi! Dudak uçuklatan fatura vatandaşın cebinden çıkacak