SİYASET
Giriş Tarihi : 16-09-2021 16:58   Güncelleme : 16-09-2021 19:18

Anadolunun Güler Yüzlü Bayan Belediye Başkanı

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan gitti gördü ve yazdı… Bu günkü yazımı başarılarla dolu bir CHP’li kadın Belediye Başkanına ayırdım. Orta Anadolu muzun şirin mi şirin İlçe’ si olan Gümüşhacıköy bugün geçmişi başarılarla dolu bir kadın Belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Adı Zehra Özyol. Uzun yıllar çeşitli Bakanlıklarda görev yapmış, bunla yetinmemiş birde üstüne Avrupa Parlamentosunda delege olarak görev almış başarılı bir Politikacı.

 Anadolunun Güler Yüzlü  Bayan Belediye Başkanı

 

İki köşe yazımı orta Anadolu muzun şirin iki ilçesine ayırdım. Bu hafta Amasya’nın şirin iki ilçesine gittim. Bölge Milletvekillerinin de tavsiyesine uyarak Merzifon ve Gümüşhacıköy’de iki gün geçirdim, ilk olarak Gümüşhacıköy den bahsetmek istiyorum.

Bu ilçe Amasya ile Merzifon arasında yaklaşık 23 bin civarında nüfusa sahip. Ancak ilginç yanı ülkemizde ’de başka bir yerde var mı bilmiyorum, İlçenin yarısı Erkek diğer yarısı da kadın, yani bu şirin ilçede kadın erkek sayısı eşit garip değil mi. Şimdi bekar erkekleri duyuyor gibi oluyorum, soluğu Gümüşhacıköy de alalım der gibiler.

Sevgili okuyucular tabi şaka yapıyorum her kesin kendi toprağında kök salması en güzeli. Tabi kadın sayısı erkeğe eşit olunca İlçenin belediye başkanının da kadın olması gayet normal öylede olmuş, iki dönem oylarını katlayarak gelen CHP’li kadın belediye başkanının geçmişi de çok parlak. Sevgili okuyucular gerçek den bu İlçe’nin Belediyesini dopdolu bir kadın yönetiyor. Kendisini ilk kez görüyorum bu kadar yıllık bir gazeteci olarak bu kadar dolu, bilinçli, halkını seven ve geçmişi çok parlak bir belediye başkanını tanımaktan çok mutlu oldum.

CHP adına iki dönemdir erkek adaylara fark atarak o koltuğa oturmuş, ama nasıl fark atmasın Devlet tecrübesi var, Uluslararası deneyime sahip hatta daha da ileriye gitmiş, Avrupa Konseyinde delege olarak seçilmiş, bu kaç belediye başkanına acaba nasip olur, hem de küçük bir ilçenin belediye başkanına. İş de bu başkan Gümüşhacıköy’ ün CHP’li Belediye başkanı Zehra Özyol.

Önceleri Milli Eğitim Bakanlığında uzun yıllar üst düzey görevde bulunmuş, daha sonra Kültür Bakanlığına atanmış, orada da çok başarılı hizmetler vermiş, tam bir Kültür kadını, her kez tek bir iş yapıp emekli olup köşesine çekilirken, bu öyle yapmamış sanki 10 parmağında on marifet var, hizmete devam demiş.

Sevgili okuyucular düşünün kaç tane ilçemize nasip olur böyle Belediye Başkanı, uzun yıllar Devlet tecrübesi, Uluslararası görevler ve daha da ötesi Avrupa Konseyinde de görev alması, yani dop dolu bir kadın Belediye Başkanı.

CHP bu işi öğrendi gibi, Genel Başkan Kılıçdaroğlu CHP adaylarını seçerken, artık çok dikkatli, örnek mi iş de İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, buralara seçtiği adaylar rakiplerine fark atarak seçilip Belediye Başkanları oldular. Bu Başkanlar yöre halkının deyişi ile başarıdan başarıya koşuyor.

İş de bu adaylardan biriside Gümüşhacıköy’ün kadın Belediye Başkanı Zehra Özyol. Gümüşhacıköy halkıyla ,esnafıyla konuştum, onların ifadesi ile Zehra Özyol, tam bir ana, halkını kucaklayan, kapısının herkese açık olduğu tam bir iş kadını.  Gümüşhacıköy de kimle konuştuysam Başkanlarına toz kondurmuyorlar, kendisini, kişisel reklamı hiç sevmeyen ama tam bir görev kadını olarak tanıtıyorlar.

Halkın deyişiyle yerinde durmayan elinde avucunda ne varsa halkı için harcayan bir başkan, gecesini gündüzünü Gümüşhacıköy’e ayırmış. İlçeyi bir baştan bir başa kazmış, önce şehri doğal gaza kavuşturmuş, şimdi de önceki dönemlerden devraldığı alt yapı sorununa dalmış.

Sokakları caddeleri bir baş dan bir başa kazımış, alt yapı çalışmalarını başlatmış ve kanalizasyon sistemlerinin  tamamını yeniliyor. Kendisi ile yaptığım sohbette muhalefet partinin Belediye Başkanı olması nedeniyle yeteri kadar Devletten destek alamadığından yakınıyor, ama bütün bu koşullara rağmen yılmadan, bıkmadan yoluna devam ediyor.

Tabi bu hizmetleri yaparken, önceki yıllardan kalan Devlet tecrübesi ve oradaki dostlarından da faydalanma becerisini de iyi kullandığını söylüyor. Güler yüzlü bu meziyeti yüzünden kendisine  ‘’gülen yüzlü başkan ‘’ adı takılmış.

Sevgili okuyucular, zamanınız varsa bu şirin ilçeye gidin bir gününüzü ayırım, görün bu şirin ilçeyi ve başındaki kadın belediye başkanını, kibri olmayan, insanlara tepeden bakmayan, alçak gönüllü Devlet terbiyesi almış, uluslararası formasyona sahip bir yönetici nasıl olur görün.

Evet sevgili okuyucularım, bugün dediğim gibi CHP’li başarılı belediye Başkanı ve onun yönettiği İlçe’ye ayırdım yazımı, bunu zaman zaman yapmak lazım galiba, böyle gizli kalmış kıyıda köşedeki başarılı Belediye Başkanlarımızı ele alıp topluma duyurmak lazım.

Kendisini hiç tanımam yalnız 80’li yıllarda kendisi Milli Eğitim Bakanlığında görevliyken bende genç bir Gazeteci olarak, Bakanlık koridorlarından tanırım ama hiç yan yana gelip konuşmuş değilim. Gümüşhacıköy de ki görevini de bölge Milletvekillerinden duyduğum kadarıyla biliyordum, bende merak ettim ve o şirin İlçeye giderek kendisini ve halkı için yaptıklarını yakından görme  fırsatı buldum. Bir gazetecini görevi de böyle başarıları bulup çıkarmak ve halkın önüne koymak bu nedenle bu kadar dolu bir kadın başkanı tanıtmayı da bir görev bildim. Taktir siz sevgili okuyucularımın.