GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-03-2021 18:38   Güncelleme : 10-03-2021 12:18

Aydın, Ege Bölgesinin parlayan yıldızı olacak,

Bunu gerçekleştirecek Dev gibi projeler geliyor, Türkiye’de ilk kez sadece seracılığı bünyesinde bulunduracak Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor. Bu projenin yanında 9 önemli projede daha bu bölgeye gelecek.

 Aydın, Ege Bölgesinin parlayan yıldızı olacak,

 

Aydın’ın çalışkan, acar Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu başkanı Mustafa Savaş, bölgesine gelecek  Dev projeleri birer birer anlattı. Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan, Aydın’ı bölgenin yıldızı haline getirecek projeleri kaleme aldı ve yazdı.

 

Aydın, dünya Ticaret ve Sanayi merkezi olma yolunda büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Şehrin çehresini değiştirecek projeler arasında Aydın Denizli Oto yolu, Modern Şehir hastanesi, yeni İl Emniyet Müdürlüğü, Bölgenin en büyük Adliye Sarayı ve OSB ile Çine Demiryolu bulunuyor. İnsanın göğsünü kabartacak bu projeler yanında ülkemizde ilk kez uygulanacak projelerde hayata geçirilecek.

Sevgili okuyucular, Aydın Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu başkanı Mustafa Savaş, bölgesine kazandırılacak bu büyük projeleri anlatırken adeta çocuklar gibi sevinçliydi. Nasıl olmasın Aydın’ın bir Dünya Ticaret ve Sanayi kenti olması hayali için yıllardır çalıştığını biliyorum.

Bölgenin insanı, çocukluğundan beri ömrünü Aydın ve yöresine adamış bir Siyasetçi, bölgenin ve iktidar Partisi AK Partinin sevilen ve çalışkan ismi, Proje insanı, Aydın’a proje denince yerinde duramıyor, konu açılınca gözlerinde adeta ateş fışkırıyor.

Kendisini Meclis Kulislerinde yakaladım, gene her zamanki gibi şık ve nezaket sahibi idi. Konu Aydından açılınca yerinde duramıyor ve Aydın için yapılacak yeni projeleri arka arkaya patlatmaya başladı. Önce Sayın Başkan bu söylediklerinizi yazabilir miyim diye izin istedim ve her zamanki gibi  ince ve centilmen haliyle gayet tabi yazabilirsin dedi ve notlarımı almaya başladım.

Sevgili okuyucular, böyle tecrübeli ve nazik siyasetçilerle röportaj yapmak inanın insanı çok rahatlatıyor. İş de bu yazımı böyle bir siyasetçinin anlattıklarına ayırdım. Ülkemin her köşesinin bir başka güzelliği var, ancak Aydın benim için özel bir kent, o bölgede 3 seneye yakın Belgesel çekimleri için bulundum, bütün köşelerini adım adım gezdim dersem doğrudur, iş de böyle bir bölge için, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın heyecanla anlattıklarını kaleme almaya karar verdim.

TBMM Kit Komisyonu başkanı ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, uzun süredir bölgesi için planlanan yatırımlar için verdiği mücadeleyi anlatırken, Aydın için yapılan çalışmalarda öteki Milletvekillerinin katkılarını da taktirle anlatıyor, Savaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği destek sayesinde Aydın’ı bu dev projelerle buluşturacaklarını da anlattı.

Evet sevgili okuyucular, Mustafa Savaş’ın heyecanla anlattığı yeni Aydın Projelerini şimdi sıralamaya başlayalım. İlk projenin temeli bir aksilik çıkmazsa Mayıs ayında atılacak, bu proje bölgenin en modern, bin 200 yataklı Şehir Hastanesi olacak. Ayrıca, Denizli –Aydın Oto yolu, Modern Adliye Sarayı, Ege Bölgesinin en büyük Emniyet Sarayı, Çine Demiryolu. Şunu belirtmeliyim bu demiryolunu bölge insanı yıllardır heyecanla bekliyor..

Bitmedi sevgili okuyucular, gerçek den Mustafa Savaş’ın anlattığı Projeler çok dikkate değer projeler, hele birisi var ki, ülke seracılarını kıskandıracak nitelik de, zira Aydın’a Türkiye’nin ilk Seracılık Organize Sanayi Bölgesi ( SOSB ) kurulacak, bu bölgenin 2 bin 200 dönüm arazi üzerine kurulması planlanıyor. Son teknolojilerle donatılmış yatırımların bulunacağı (SOSB) Seracılık Organize Sanayi Bölgesi ile seracılık, ülkeye olduğu kadar Dünya ya da açılma fırsatı bulacak.

Sevgili okuyucular, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş öyle projelerden bahsetti ki inanın, çok onur duydum böyle projeleri ülkemiz kazanacağı için. Evet Mustafa Savaş bir bomba daha patlattı. Bir döneme kadar Türkiye’nin kağıt ihtiyaçlarını karşılayan kağıt fabrikalarının arka arkaya kapatılmasından sonra bu kez Aydın’ın Söke ilçesine yapılacak kağıt fabrikasını heyecanla anlattı.

Bu proje, gerçek den ülkemiz için çok önemli bir proje, zira Memleketimizin kağıt ihtiyacını karşılamak için yurt dışına milyar dolarlar ödüyoruz. Söke’de kurulacak bu fabrika ile büyük ölçüde yurt dışına döviz ödememizin önüne de geçilmiş olacak.

Daha bitmedi, bu kağıt fabrikası ile yılda 200 milyon dolarlık kağıt ihracatı yapılacak, gene yılda 700 bin ton kağıt üretimi ve en az 1000 kişiye iş imkanı sağlanmış olacak. Bunlar gerçek den çok önemli projeler sevgili okuyucular, Aydın Milletvekili Mustafa Savaşın gözlerindeki ışığı burada şimdi daha iyi anlıyorum zira, Aydın Millet vekili bu projelerin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı, ilgili Bakanlar, onların bürokratlarına duyduğu şükran duygularını anlatırken de heyecan duyuyor, tabi en baş da kalben bağlı olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuda ayrı bir sayfa açıyor, eğer bölgeye böyle yatırımlar geliyorsa, her birinde onun onayı ve imzasının bulunduğunu da övünerek anlatıyor.

Sevgili okuyucular, bölgeyi heyecanlandıracak bu projelerin arka arkaya yapılmasına Mayıs ayından itibaren başlanıyor. İlk Proje Şehir Hastanesi olacak ve temelinin Mayıs ayında atılması planlanıyor. Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın anlattığı bu projeler ki sayıları yaklaşık 9’u buluyor, bu projeler yaklaşık 9 milyar doları bulacak. Bölge işsizliğinin giderilmesine büyük katkı sağlayacak. Bu yatırımlar ile Şehrin görünümü değişecek, bölge Dünya ya açılacak, Çine Demiryolu ile de bölgeye büyük hareketlilik gelecek.
Mustafa Savaş bir başka olumlu konuyu da anlattı. Bölgesine bütün bu projelerin yapılması aşamasında Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’na da zeytin dalı uzatmayı da ihmal etmedi ve eğer onunda bütün bu projelerin gerçekleşmesinde bizle beraber katkıda bulunursa bundan da çok mutluluk duyacağını söyledi ve ilave etti bunun için Mart ayında yapılacak AK Parti Kurultayından sonra kendisiyle oturup konuşacağını da belirtti. Evet bu ikilinin görüşmesi bölge halkı içinde çok yararlı olacağına inanıyorum.

Sevgili okuyucular iş de, TBMM Kit Komisyonu başkanı ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaşın gözlerindeki ateşi böyle gördüm ve baş da Mustafa Savaş olmak üzere bu kadar büyük yatırımların gerçekleşmesinde katkıda bulunan her ke zi yöre halkı adına bir Gazeteci olarak canı gönülden kutluyorum.