GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 17:38   Güncelleme : 04-11-2020 18:22

AYDIN'DA JEOTERMAL SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ?

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, askıda kalan ve bir türlü çözülemeyen ve ülkemizde her dönem tartışmalara neden olan, Jeotermal Enerji sorunu nu araştırdı ve yazdı, bu kez kalıcı çözüm geliyor galiba. Jeotermal sorununun en yoğun yaşandığı ve yöre halkının hava kirliliği nedeniyle bir türlü kabullenemediği Aydın İlindeki Jeotermal Enerji tesislerinin sorununu çözmek için büyük bir adım atıldı. Bu konuda rapor hazırlandı ve yönetmelik çıkartıldı. Bu arada sorunları ortadan kaldırmak için, İki küskün siyasetçi, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ile Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu nihayet bir araya gelecek. Savaş, kısa süre içinde Çerçioğlu’ndan randevu isteyecek.

AYDIN'DA JEOTERMAL SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ?

SAVAŞ VE ÇERÇİOĞLU BİR ARAYA GELECEK M?

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, askıda kalan ve bir türlü çözülemeyen ve  ülkemizde her dönem tartışmalara neden olan, Jeotermal Enerji sorunu nu araştırdı ve yazdı, bu kez kalıcı çözüm geliyor galiba. Jeotermal sorununun  en yoğun yaşandığı ve yöre halkının hava kirliliği nedeniyle  bir türlü kabullenemediği Aydın İlindeki Jeotermal Enerji tesislerinin sorununu çözmek için büyük bir adım atıldı. Bu konuda rapor hazırlandı ve yönetmelik çıkartıldı.

Bu arada sorunları ortadan kaldırmak için, İki küskün siyasetçi, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ile Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu nihayet bir araya gelecek. Savaş, kısa süre içinde Çerçioğlu’ndan randevu isteyecek.

 

Bu konuda adım atılmasına öncülük yapan isim ise, TBMM KİT Komisyonu başkanı ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş oldu. Yıllarca Aydın halkının üzerine bir kabus gibi çöken Jeotermal yatırımları ve onların çevreye yaydığı hava kirliliğinin çözümü için uzun bir süredir sessizce sürdürülen çalışmaların son aşamaya geldiğini Mustafa Savaş’ dan  öğrendik ve bundan da çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Zira Aydın bölgesinde yaklaşık 3 yıl görev icabı bulundum ve bu süre içinde adım atmadığım yer kalmadı, yörenin tanıtımı ve Tarih, Kültür, sanat Belgesellerini çekmek bana nasip oldu, bunun en büyük destekçisi ise Aydın’ın sevilen yüzü ve topuklu Efe olarak bilinen Büyük Şehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu olmuştur, kendisine yöre halkı adına sonsuz teşekkürler ediyorum. İş de bu yüzden o yöre halkının Jeotermal konusunda neler düşündüğünü yakinen biliyorum.

Evet sevgili okuyucular, yıllardır bir kangren yarası olarak duran ve bu soruna bir türlü çözüm bulunamayan, Kurumlar arası anlaşmazlıklar yüzünden  çözülemeyen Jeotermal sorununun  çözümü için önemli bir adım atıldı. Bu sorunu çözme yolunda uzun bir süredir kurumlar arası çalışmalara ön ayak olan Aydın Millet Vekili ve TBMM KİT Komisyonu başkanı Mustafa Savaş’ın katkısı büyük, Sayın Savaş, bana bu konudaki gelişmeleri anlattı. Gelişmeleri anlatmayla da kalmadı, uzun süredir askıda kalan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan randevu isteyeceğini ,bu konuyu da kendisiyle görüşme fırsatı bulacağını söyledi, zira bu güne kadar aynı yörenin  insanları olmalarına rağmen, iki siyasetçi olarak bir türlü bir araya gelmemişlerdi.

Bundan bir süre önce bu sütunlarda yer verdiğimiz gibi, iki küskün kardeş nihayet bir araya geliyor şeklinde haberleri vermiş idik, ancak bu güne kadar bir türlü gerçekleşmeyen buluşmada bu sayede nihayet gerçek oluyor galiba ,AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’la  yaptığım görüşmede bana, ‘’ Sayın Özlem Çerçioğlu’ndan çok yakında randevu isteyeceğim ve gidip ziyaret edeceğim ‘’ dedi. Evet sevgili okuyucularım, araya bu buluşmayı da sıkıştırdıktan sonra gelelim ülkemizin Jeotermal sorununa.

AK Parti Aydın Milletvekili, Mustafa Savaş, Jeotermal konusunda önemli açıklamalarda bulundu ve bu sorunun yakın zamanda inşallah çözüleceğini söyledi, aynı zamanda TBMM KİT Komisyonu başkanlığı görevini de yürüten Mustafa Savaş‘ın, Aydın halkı tarafında sürekli itirazlara neden olan Jeotermal tesisleri konusunda anlattıklarını okuyalım, ‘’ Ülkemizin içinde bulunduğu ve yöre halkları tarafından büyük protestolara sebep olan Jeotermal sorununun  çözülmesi gerekiyor, bu konuda İlgili Bakanlık ve Aydın Menderes Üniversitesinden, konusunda uzman Öğretim üyelerinin oluşturduğu Komisyonda hazırlanan raporlar yakında ilgili kurumlara sunulacak. Bu konuda yetkili taraflarla bir araya geldik ve bir Komisyon oluşturduk, bu komisyona Aydın Menderes Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir başkanlık yapıyor, ilgili Kurumların yetkililerinin de bulunduğu Komisyon uzun süren çalışmalar sonunda Jeotermal konusunda bir rapor hazırlandı. Bu rapor yakında açıklanacak, ayrıca İlgili bakanlık olan Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığı da konuyla ilgili yeni bir yönetmelik hazırladı. ‘’

ARTIK BU SORUN ÇÖZÜLMELİ.

Evet sevgili okuyucular, ülkemizde kangren haline gelen ve bir türlü fayda ve zararları anlatılamayan Jeotermal konusunun artık çözüme kavuşması gerekiyor. Bu konuda yöre halkının aklında hiçbir soru kalmadan aydınlatılmalı. Ülkemiz için çok önemli olan bu enerji kaynakları artık korkusuzca halkın ısınmasına, sulamaya ve tarımın hizmetine sunulmalı.’’  İş de Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, ortaya koyduğu bu çabadan dolayı, tüm halkımız adına teşekkürü hak ediyor. Sayın Savaş bu konunun son bölümünde bakın Jeotermal konusunda neler anlattı. ‘’ artık Jeotermal’ in fayda ve zararları ortaya konulmalı ve halka anlatılmalı. Ülkemizin en önemli bölgesinde bulunan Aydın ilinin bu kadar kıymetli değerleri var, ama yöre halkımız bu kadar değerli Enerji’nin önemini tam olarak bilmiyor ve bu nedenle de bir türlü bu enerjiden yararlanamıyor. Seralarımız yararlanamıyor, ısıtmada kullanamıyoruz, sulamada kullanamıyoruz. Şayet bu enerjiyi iyi kullanabilirsek inanın seracılık da Dünya Lideri oluruz. Halkımızın ısınma sorunu ortadan kalkar, üstelik temiz hava soluyarak, tarımda bu enerjiyi kullanabiliriz, umuyorum ki bu sorunun çözülmesi için hazırlanan raporlar ve İlgili bakanlığın hazırladığı yeni yönetmelik den sonra artık Jeotermal sorunu büyük ölçüde ortadan kalkar buna  inanıyorum.’’

İş de sevgili okuyucularım, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın anlattıkları böyle, ayrıca umarım yıllardır küskün kardeşler olarak siyaset yapan, yörenin sevilen iki ismi, Mustafa Savaş ile Büyük şehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu yakında bir araya gelerek bütün bu sorunları masaya yatırarak üstesinden gelirler, en azında benim umudum bu yönde.