SİYASET
Giriş Tarihi : 06-09-2021 19:49   Güncelleme : 07-09-2021 19:44

Aytun Çıray Meclis'e taşıdı: Kaç sığınmacıya vatandaşlık verildi?

Yabancılara taksitle Türk vatandaşlığı satıldığına dair dikkat çeken bir iddiayı İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Meclis gündemine taşıdı.

Aytun Çıray Meclis'e taşıdı: Kaç sığınmacıya vatandaşlık verildi?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, taksitle Türk vatandaşlığı satıldığına dair bir iddiayı Meclis gündemine getirdi.

Çıray, daha önce konut satışı yoluyla 250 bin dolara yabancıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmelerine dair uygulamayı anımsatarak "Ucube iktidar zihniyetine yakışan ucube bir uygulama söz konusuydu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının 250 bin dolar gibi son derece az ve devletimizi küçük düşüren bir meblağ karşılığında satışa çıkarılması zaten yeterince utanç verici ve alçaltıcıyken, şimdi bu meblağa ‘TAKSİTLE’ ödeme kolaylığı sağlandığı iddia edilmektedir" dedi.

'İDDİALARIN DOĞRULUĞU AÇIKLANMALIDIR'

Çıray, "Zaten utanç verici ve alçaltıcı bir uygulamanın tam bir zillete dönüştürülmesidir. Netice ‘itibardan tasarruf edilmez’ diyerek ekonomimizi israf ve yolsuzluk kıskacında batıranların, Devletimizin ve Milletimizin dış dünya karşısında itibarını yerle bir edecek niteliktedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Türk Milletinin onurunu ayaklar altına almaktır. Bu iddiaların doğru olup olmadığı Türk Milletine derhal açıklanmalıdır" ifadelerini kullandı.

'ABD'NİN ÖDEDİĞİ VATANDAŞLIK BEDELİYLE 3 BİN AFGANA TÜRK VATANDAŞLIĞI MI VERİLDİ?'

Çıray, “AKP iktidarı, açık kapı politikaları ve diğer yanlış dış politikaları sonucu kaçak yollarla giriş yapan milyonlarca kontrolsüz sığınmacı Türk Milletinin birliğini, bütünlüğünü, kültürünü, ekonomisini ve güvenliğini tehdit edecek unsurları da beraberinde getirdi” diyerek dikkat çeken bir başka iddiayı daha Meclis gündemine taşıdı.

“Ülkemize kontrolsüz bir biçimde giriş yapan 3 bin Afganistanlı sığınmacının bedeli Amerika Birleşik Devletleri tarafından ödenen bir meblağ karşılığında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı aldıkları iddia edilmektedir” diyen Çıray, sözlerine şöyle devam etti:

“Biden ile kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarda el sıkışılan konulardan birisi de ABD’nin finansörlüğünde 3 bin Afganistanlıya Türk vatandaşlığı verilmesi miydi? Başta Almanya olmak üzere hiçbir biçimde ve ölçüde sığınmacı istemeyen Avrupa Birliği’nin sözde maddi desteklerle Türkiye’yi bir tampon bölge haline getirme arzularına ses çıkaramayan AKP iktidarı, eğer şimdi bir de kendi yüzüne karşı soykırımcısınız diyen ABD’nin ödediği vatandaşlık bedeliyle 3 bin Afganistanlıya gerçekten Türk vatandaşlığı vermişse bu tam bir mutlak çöküş ve batış halidir. İktidardaki zihniyetin, kendi iktidarının bekasını Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yücelten bütün değerlerin bekasının üzerinde gördüğünün apaçık ispatı olduğu gibi alçalma ve zillette sınır tanımayan bir anlayışın dipsiz bir dibe serbest düşüşüdür.