SİYASET
Giriş Tarihi : 10-11-2020 17:30   Güncelleme : 12-11-2020 09:45

Bakan Albayrak'ın İstifasının Ardındaki Gerçekler..

Bir istifanın getirdikleri ve arka planda gerçekleşen olaylar. Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın istifasıyla ilgili gün yüzüne çıkmayan ancak Ankara Siyasi Kulislerinde elden ele dolaşan dedikoduları yazdı.

Bakan Albayrak'ın İstifasının Ardındaki Gerçekler..

İSTİFANIN ARDINDAKİ GERÇEKLER..

Joe Biden seçimi kazandı bomba Ankara’ya düştü. ABD’de seçim sonuçlarının netleştiği dakikalarda Ankara’da da önemli siyasi gelişmeler oldu. Önceki hükümetler döneminde görmediğimiz ve yaşamadığımız tarzda görevden alma ve istifalar gerçekleşiyor.

Bu gelişmelerin birisini ise önceki akşam yaşadık. Siyasi kulisler birden bire karıştı her kez ne olup bittiğini anlamadan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın istifa haber sosyal Medya’yı salladı.

İş de bu andan itibaren siyasi kulisler ve medya çalkalanmaya başladı. Berat Albayrak’ ın istifası uzun bir süre doğrulanamadı. Ne Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ dan nede Cumhurbaşkanlığından bir açıklama gelmedi. Bunun üzerine dedikodular aldı başını  yürüdü.

Sevgili okuyucular bu tip istifalar siyasi hayatımızda pek alışık olmadığımız bir durum. Buna benzer bir istifa da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ dan gelmiş di. Bildiğiniz gibi Soylu bundan bir süre önce beklenmedik şekilde istifa etmiş ancak kısa bir  sonra  Cumhurbaşkanı’nın isteği doğrultusunda Soylu istifasını geri almıştı.

Ancak bu kez  öyle olmadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın istifasının üzerinden yaklaşık 48 saat geçmesine rağmen herhangi bir müdahale gelmedi ve şu an Bakanlık, Bakansız kaldı. Ancak ilerleyen saatlerde bu belirsizlik mutlaka ortadan kalkacaktır.

İş de bütün bu gelişmeler üzerine, Ankara siyasi kulislerinde dedi kodular aldı başını gitti. Bu dedikodulardan birisi var ki yenilir yutulur cins den değil. Cumhurbaşkanının damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın istifası ile ilgili çok çarpıcı fısıltılar ortalığa saçılmaya başlandı. Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanlığına yeni atanan Naci Ağbal üçgeni arasında gelişen atama ve istifa ile ilgili bilgiler Ankara siyasi kulislerine şöyle düştü. Doğrulanmaya muhtaç olan ancak ortalara yayılan istifa ile ilgili gelişmeler nokta ve virgülüne dokunmadan şöyle gerçekleşti.

1-Naci Ağbal’ ın, Merkez Bankası Başkanlığına atanması konusunda kendisine danışılmamasının, bardağı taşıran damla olduğu ifade ediliyor. Özellikle, son bir haftadır, Naci Ağbal’ ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifinglerde ekonomiden sorumlu bakan olarak Berat Albayrak’ ın Beştepe’ye davet edilmemesi krizin patlamasına neden oluyor…Twitin doğruluğu kesin. Aksi halde yandaş medya bin defa muhalefet hesabı hack’ledi diye manşet atardı.

2- Naci Ağbal’ ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği brifingde Merkez Bankası rezervlerinde eksiye düşülmesi konusunda yapılan yanlışları anlatıyor. Bunun üzerine Erdoğan, Berat Albayrak’ ı telefonla arayarak bilgi istiyor. Albayrak, makama gelmek istediğini söylemesine rağmen, Erdoğan kabul etmiyor, Albayrak, Naci Ağbal ’ın makamda brifing verdiği öğreniyor ve Beştepe’ye gidiyor.

3- Beştepe’ye giden Berat Albayrak, Brifingi tamamlamış, külliyeden ayrılması beklenen Naci Ağbal ile karşılaşıyor ve aralarında sert bir tartışma yaşanıyor. Hatta berat Albayrak, Naci Ağbal’ın üzerine yürüyor. Cumhurbaşkanlığı korumaları olayın büyümesini engelliyor.4-Bu olay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yansıyor. Erdoğan, Külliye’ ye gelmiş Berat Albayrak’ ın kendisi ile görüşme isteğini kabul etmiyor. Bakan Albayrak, kızgın, üzgün ve çaresiz bir şekilde külliyeden ayrılıyor.

 

İKİNCİ PERDE BAŞLIYOR.

5-Külliyeden ayrılan Berat Albayrak, telefonla babası Sadık Albayrak ile görüşüyor ve gelişmeleri kendisine anlatıyor. Hafta sonu Naci Ağbal’ ın MB Başkanlığına atanması üzerine istifa kararı alıyor.

6-Berat Albayrak istifa etmeden önce babasının iznini istiyor. Babası Sadık Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arıyor ancak ulaşamıyor. Oğluna istifa iznini veriyor. Berat Albayrak bunun üzerine istifa dilekçesinde, ‘’ At izi, İt İzine Karıştı ‘’ şeklinde ifadelerin yanında, ‘’ sonumuzu hayreylesin ‘’ sözünün, ipleri koparmaya yönelik olduğu belirtiliyor.

7-Konuyla ilgili Baba Sadık Albayrak’ ın dün aile yakınlarıyla yaptığı sohbette, ‘’ Türk Ekonomisinin can simidi olacak Berat’ımın harcanmasına müsaade etmem ‘’ dediği, öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış yönlendirildiğini söylüyor.

Evet sevgili okuyucularım, şimdilik doğrulanamayan istifa haberinin arkasında dolaşan siyasi kulis dedi koduları böyle. Bakalım önümüzdeki günlerde daha ne dedikodular duyacağız.