SİYASET
Giriş Tarihi : 02-03-2022 20:41   Güncelleme : 03-03-2022 10:03

BAP Genel Başkanı Başkanı Sipahioğlu "Ukrayna'nın İşgali Türkiye  açısından da ileriye  dönük  tehlikeyi gündeme  getirmiştir"

GEÇTİĞİMİZ gün altı siyasal partinin ortak açıklamasından sonra şimdi de üç siyasal parti ortak bir açıklama yaparak ülke ve dünya gündemine ilişkin bakış açılarını ortaya koydular.

BAP Genel Başkanı  Başkanı Sipahioğlu

 


GEÇTİĞİMİZ gün altı siyasal partinin ortak açıklamasından sonra şimdi de üç siyasal parti ortak bir açıklama yaparak ülke ve dünya  gündemine ilişkin bakış açılarını ortaya koydular. 
Bağımsızlık Partisi (BAP), Bağımsız Cumhuriyet  Partisi (BCP), Turan Hareketi Partisi (THP) on bir maddelik ortak deklarasyonda şunlara değindiler:
1. TBMM hükümeti  ve muhalefeti,  Türk  Milleti’nin tamamını temsil  etmelidir.
2. Cumhuriyet sistemi ve kazanılan değerler, günümüz şartlarına göre güncellenmeli ve güçlendirilmelidir.
3. Uluslaşma,  ortak tarih ve ortak ülkü  birliği temelinde olmalıdır.
4. Geçen yüzyılda  sanayi devrimi, paylaşım  sorunu  yaratarak,  dünya savaşını  çıkardığı  gibi bugün de dijital ve biyo-teknolojik devrimler, paylaşım  sorunu  yaratarak yeni bir dünya  savaşı olasılığını  artırmıştır.
5. Özellikle,  Rusya-ABD  güç savaşının  Ukrayna üzerinden silahlı mücadeleye  dönüşmesi, Türkiye  açısından da ileriye  dönük  tehlikeyi gündeme  getirmiştir.
6. Montrö antlaşmasının bu süreçte  ülkemiz açısından önemli olduğu ortaya  çıkmışken, Montrö bildirisi nedeniyle yargılanan emekli amirallerin durumu bu açıdan değerlendirilmelidir.
7. Ayrıca Doğu, Güney, Güneydoğu sınırlarımızdaki sorunlar özellikle; Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen ve  milyonları aşan göçmen ve mültecinin, demografik yapıyı değiştirmeden önce  soruna çözüm bulunmalıdır.
8.İşgal edilmiş Ege Adalarımıza, Mavi Vatan kapsamında denizlerimiz üzerindeki  haklarımıza sahip çıkmalıyız.  
9. Bugün Ukrayna’da, bu emperyalist  anlaşmalı savaş durdurulmazsa, Türkiye için ekonomik, Siyasi ve beka sorunu oluşur.
10. Sonuç olarak; yüzyıl önceki  milli şuur ile vatanımıza ve milletimize sahip çıkarak, geleceğimizi, toplumun tüm  katmanlarının  temsilcileri ile  TBMM’de  inşa edebiliriz, etmeliyiz. 
11. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu sistemden ve gösterdiği yoldan başka hiç bir yol bizi hak ettiğimiz çağdaş medeniyet seviyesine çıkartamaz.

AdminAdmin