SİYASET
Giriş Tarihi : 06-05-2022 17:14   Güncelleme : 06-05-2022 17:16

BAŞKAN MANSUR YAVAŞ 750 MİLYON DOLARIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR..

Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eski Başkan Melih Gökçek’in peşini bırakmıyor. Bu kez de Anka Park zararları Belediye İnternet sitesinde açılan ‘’ israf sayfasında ‘’ gözler önüne serildi.

BAŞKAN MANSUR YAVAŞ 750 MİLYON DOLARIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR..

 

YAZARIMIZ ERDEM NOYAN ANKARA’DAN BİLDİRİYOR.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, önceki Başkan Melih Gökçek’e diz çöktürmede kararlı. Yavaş bu kez Belediyenin İnternet sitesinde ‘’israf sayfası‘’ adı ile özel bir sayfa açtı ve bu sayfada Anka Park yolu ile Melih Gökçek’in Belediye ve Ankaralılara verdiği 750 milyon Dolar zararı satır satır gözler önüne serdi.

Büyük şovlarla Ankaralılar ve Türkiye’nin hizmetine açılan ve ‘’Anka Park‘’ adı verilen Disneyland eğlence Merkezine yapılan 750 milyon dolar’ lık harcamanın kalem kalem listesi ‘’ israf sayfasında ‘’ halkın gözlerİ önüne serildi.

 2019 yılında hizmete alınan ve Atatürk’ün mirası olan Atatürk Orman çiftliğinde 1 milyon 300 bin m² alan üzerine kurulan Anka Par adındaki Disneylend eğlence merkezine ilk yıl’ da 5 milyon yerli ve yabancı turistin gelmesi hedeflendi ancak bu süre içinde  çok az sayıda ziyaretçinin gelmesi bu projenin sonu olmuştu.

Son yerel seçimlerde CHP’nin ve Millet ittifakının ortak adayı olarak seçilen Mansur Yavaş’ ın iş başına gelmesi ile, kısa sürede oyuncak çöplüğüne dönen Anka Park hakkında Başkan Yavaş incelemeleri başlatmış ve buranın uğradığı yaklaşık 750 milyon dolarlık zarar karşısında eski Başkan Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunmuş idi. Başkan Yavaş, elinde bulunan Anka Park’ la ilgili yolsuzluk  dosyalarını savcılığa teslim etmiş idi.

İhtilaflı hale gelen ve çöplük park adı verilen Anka Park ile ilgili Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bu kez buraya verilen zararı halkın gözler önüne sermek için Belediyenin sitesinde,‘’ israf sayfası’’ adında bir sayfa açarak kalem kalen Belediye ve Ankaralıların uğratıldığı zararları gözler önüne serdi.

Başkan Yavaş’ın incelemeler sonunda tespit ettiği ve Anka Park adı ile açılan bu özel eğlence merkezi için Belediye bütçesinden bakın ne kadar para harcanmış.

Parka inmek için kurulması düşünülen Teleferik için 50 milyon Dolar, daha önceki yıllarda yapılmış yürüyüş yolunu yıkarak yerine yeni yürüyüş yolu için 18 milyon Dolar, bu yürüyüş yolunun kenarlarına yeni kaldırım taşları için 3 milyon 500 bin Dolar, ‘’Çevre dostu Proje‘’ adı verilen plastik ağaçlar için 16 milyon dolar, Park içinde kullanılmak üzere düşünülen oyuncak tren için 34 milyon Dolar, adına uçan ada takılan yere 8 milyon Dolar, Ankara’nın gururu denilen şehre giriş kapıların yapımı için 14 milyon Dolar, Dinazor maketler için 9 milyon Dolar, Fıskiyeler için 15 milyon Dolar ve ayrıca Timsah Maketleri, Vahşi Batı dekoru, oyu çadırı, Lazer sesi çıkarak Robot, Çarpışan arabalar ile olmayan deniz için alınan Gondollar için ise toplam 45 milyon Dolar harcanmış.

TOPLAM 750 MİLYON DOLAR.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından tespit edilen bu usulsüz harcamalar şayet yapılmamış olsaydı bugün çöplük haline gelen Anka Park için yapılan 750 milyon Dolar harcama ile Ankara’daki ihtiyaç sahiplerine 30 yıl boyunca yardım yapılabilecekti.

Yaklaşık 4 yıldır harap halde bekleyen ve yaklaşık 750 milyon Dolar zarara sebep olan Anka Park, işletmecisi ile ihtilaf halinde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi arasındaki bu dava merak konusu olmaya devam ediyor.

AdminAdmin