SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-01-2021 20:15   Güncelleme : 30-01-2021 09:27

Erdoğan'dan aşı müjdesi Aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "436 araştırmacımız, aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor. Şu anda 3 yenilikçi aşı adayımız faz çalışmalarına başlama arifesindedir." dedi.

TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "436 araştırmacımız, aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor. Şu anda 3 yenilikçi aşı adayımız faz çalışmalarına başlama arifesindedir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdağan'ın konuşmasından öne çıkanlar: 

"EĞİTİM İMKANI SAĞLADIK"

Her kademede eğitimi ve bilimsel çalışmayı desteklemeyi önceliklerimizin en başına yerleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz reformlarla kendini yetiştirmek ve geliştirmek isteyen her evladımıza bu imkanı sağladık. Eğitim sistemimizdeki tüm bariyerleri kaldırdık. Tüm evlatlarımızın istedikleri her yerde eğitim öğretim alabilmelerini temin ettik. Lise seviyesinde okullaşma oranını yüzde 100'e yaklaştırdık. En büyük atılımlarımızdan birini yükseköğretimde gerçekleştirdik. Üniversite sayımızı artırdık.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Geldiğimizde yüzde 10 dolayındaki okul öncesi eğitim oranını 5 yaş grubunda yüzde 75'lere kadar yükselttik. Hedefimiz yüzde 100'e taşımaktır.

2 YILDA ALINAN BAŞARILI SONUÇLAR

Teknofest yarışmaları gençlerimizi büyük bir heyecanla icat peşinde koşmaya teşvik ediyoruz. Son 2 yılda 159 öğrencimiz uluslararası ve bölgesel bilim olimpiyatlarından 144 madalya ve 8 mansiyon derecesiyle döndü. 

"NE YAPTIĞINIZI DÜŞÜNMENİZ LAZIM"

Faydasız ilimden Allah'a sığınırız. Eğer ailenizden, kendinizden feragat ederek büyüttüğünüz çalışmalar insanlığa fayda sağlamıyorsa ne yaptığınızı düşünmeniz lazım. Bilim ve tekonolojiyi yıkıcı güç olarak gören, sömürü aracı olarak kullanan ülkeler var. Bu medeniyetin evlatları bilimi sadece insanlık yararına üretir, teknolojiyi insanlık yararına geliştirir. 

AŞIALR FAZ ÇALIŞMALARININ AREFESİNDE

Bilim insanlarımızın sağlık alanında elde ettiği gelişmeleri dikkatle takip ediyorum. TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu ile bilim seferberliği başlattık. 436 araştırmacımız, aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürütüyor. Şu anda 3 yenilikçi aşı adayımız faz çalışmalarına başlama arifesindedir. Mevcut inaktif aşılardan daha etkin bir yapıya sahip olan aşı adayımızın çalışmaları devam ediyor. İnşallah, kendi aşısını üreten bir ülke olarak uluslararası arenada önde gelen bir oyuncu konumuna geleceğiz

 

ETİKETLER:

Erdoğan , TÜBİTAK , TÜBA , bilim , ödül , aşı , koronavirüs ,