DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-01-2021 18:47   Güncelleme : 26-01-2021 07:21

Biden ile Putin arasında ilk kriz

Biden'ın göreve başlamasından sonra ilk ABD- Rusya krizi patlak verdi. Rusya, Navalni protestolarından ABD'yi sorumlu tuttu.

Biden ile Putin arasında ilk kriz

ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasının ardından Rusya ile ilk kriz yaşandı. KremlinRusya'da gözaltına alınan muhalif Aleksey Navalni'nin serbest bırakılmasını isteyen Navalni destekçilerinin protestolara başlamasından ABD'yi sorumlu tuttu.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, Rus haber ajansına verdiği röportajda Navalni destekçilerinin sokağa dökülmesine ilişkin, "Elbette bu eylemler uygunsuz. Ve tabii ki dolaylı olarak, iç işlerimizde kesinlikle bir müdahale söz konusudur" açıklamalarına yer verdi.

ABD'Lİ DİPLOMATLARDAN İZAHAT İSTENDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da dün erken saatlerde Moskova'daki ABD Büyükelçiliği'nin Amerikan vatandaşlarına Navalni destekçileri tarafından gerçekleştirilen protestosunun gerçekleştiği lokasyonlarda bulunmaması gerektiği yönünde uyarının içişlerine müdahale olduğunu ifade etti.Zakharova, ABD'li diplomatlardan izahat istediklerini de sözlerine ekledi.