GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2022 10:34   Güncelleme : 28-01-2022 22:58

Bilim İnsanımızın Başarısı ABD'yi Salladı..

Biz içerde bir birimizi yemeye devam ederken yurt dışına göç eden Bilim insanlarımızdan önemli buluş haberleri gelmeye devam ediyor. Bu kez de ABD’de çalışmalarını sürdüren genç pırıl pırıl Türk Bilim insanı Prof. Dr. Canan Dağdeviren yaşayan ‘’en zeki 30 bilim insanı ‘’ listesine girdi.

Bilim İnsanımızın Başarısı ABD'yi Salladı..

Erdem NOYAN-Özel Haber

Başarıdan başarıya koşan ve ‘’giyilebilir Kalp Pili’’ ile ‘’akıllı yapay zekalı ilaçlar’’ ve benzeri pek çok alanda icatları bulunan Prof. Dr Canan Dağdeviren bu kez de Harvard Üniversitesi‘ nin Genç Akademisyenliğine seçildi.

Türkiye, son aylarda ortaya çıkan Ekonomik Krizler, Omicron ve zor hava şartları ile boğuşurken Türk asıllı bazı Bilim insanlarımızın önemli Uluslararası başarıları gözlerden kaçmaya başladı. Üstelik bu başarılar öyle küçümsenecek nitelik de de değil.

Bu amaçla gün geçmiyor ki Türk bilim insanları özellikle, sağlık alanında yeni buluşlara imza atmamış olsunlar. Önce Kovd-19 aşısını bulan ve bütün Dünya’yı hayran bırakan, Bilim insanı ödülleri ile ödüllendirilen Türk asıllı Alman vatandaşları kara koca Uğur Şahin ve Özlem Türeci daha sonra, Göz hastalıkları alanında çalışmaları ile tanınan ve Uluslararası alanda 6 buluşa imza atan Prof. Dr Hüseyin Yetim ile önceleri Nasa’da yaptığı çalışmalar ile tanınan Türk asıllı Bilim insanı Feryal Özel  bu kez de Astrofizik alanında ki buluşları ile ABD Astrofizik Derneği tarafından ‘’Maria Goeppert‘’ödülüne layık görülen isim oldu.

Bir taraftan Tıp alanındaki Bilim insanlarımız yurt içindeki koşulları beğenmeyip yabancı ülkelere göç ederken bir taraftan da o ülkelerdeki başarıları ile gündeme gelmeye devem ediyorlar, bu başarılara son olarak bir yenisi daha eklendi.

Bu kez genç pırıl pırıl bir bilim insanı olan Prof. Dr Canan Dağdeviren’den Uluslararası alanda bir buluş haberi geldi. Bu güne kadar pek çok buluşa da imza atan Prof. Dr Dağdeviren ABD’de yaptığı son çalışmaları ile ‘’ Giyilebilir Kalp Pili ‘’ ve ‘’ akıllı yapay zekalı ilaçlar’’ alanında çok önemli buluşlara imza attı.

Harvard Üniversitesi’nin en genç Akademisyenliğine de seçilen Türk asıllı Prof. Dr. Canan Dağdeviren son olarak ‘’ yaşayan en zeki 30 Bilim İnsanı ‘’ listesine girmeyi de başardı. Dağdeviren tüm bu başarılara imza atarken, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler de yaptığı konuşmasında tüm bu başarılarının arkasındaki motivasyon kaynağının, Türkiye Cumhuriyetinin babası Mustafa Kemal Atatürk’ ün olduğunu da öne sürdü.

Baş da ABD olmak üzere öteki Avrupa ülkelerine göç eden çok sayıdaki Bilim insanının bütün alanlarda gösterdikleri bu uluslararası başarılar bir taraftan göğsümüzü kabartırken öte yandan bu Bilim insanlarımızın yurt dışına gidişlerinin önüne geçilemeyişi de düşündürücü.   

AdminAdmin