RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 15-10-2020 18:50   Güncelleme : 19-10-2020 15:02

Bir Bilim insanın’dan Covıd-19 aşısı gibi kür mutlaka deneyin.

Yazarımız Gazeteci Noyan, Dünya’ca ünlü bir bilim insanının Covıd-19 ‘ a karşı geliştirdiği, Sarımsak kürünü inceledi ve kaleme aldı.

Bir Bilim insanın’dan  Covıd-19 aşısı gibi kür mutlaka deneyin.

 

Her evde Kovid-19 aşısı var, bu ifade dünyaca ünlü Prof. Shukhrat  Khalılov’a ayit. Gerçekten de bu uyarı çok önemli olabilir, herkesin kolaylıkla uygulayacağı ve sonuç alacağı bir COVID-19 doğal aşı Sarımsak kürü, lütfen bu kürü uygulayın denenmiş ve müthiş faydası görülmüş.

Evet sevgili okuyucular, şimdi merak edebilirsiniz bu nasıl bir kür, gerçekten faydası var mı, nasıl kullanılıyor ve etkisi ne kadar, evet şimdi sizlere Dünyaca ünlü bir bilim adamının korona döneminde denediği ve faydasını çok gördüğü Sarımsak kürünü anlatacağım, hem de ünlü Prof. Khalılov’un ağzından.

Dünya aşıyı bulmak için yoğun çaba içine girdiği bir dönemde ünlü bir bilim insanının anlattığı bu kürü bende uygulamaya başladım inanın vücudumda bazı şeylerin değiştiğini hissetmeye başladım, tabi ben Korona’ya yakalanmadan tedbir amaçlı sarımsak kürünü yapmaya başladım sizlere de tavsiye ediyorum, gerçek den Kovid-19 aşısı kadar etkili olabilir, en azından faydası görülebilir. Bu önemli, aşağıda ki notu lütfen dikkatlice okuyun mümkünse uygulayın. Taşkent Ünüversitesi’nden dünyaca ünlü Prof. Shukhrat Khalılov ısrarla tavsiye ettiği Sarımsak kürünün nokta ve virgülüne dokunmadan veriyorum.

Prof.Shukhrat Khalılov,’’ Covıd-19 virüsü her şeyden önce, bağışıklık sistemini, daha sonrada akciğer dokusunu etkiler.

Bu iki saldırı dalgası arasındaki zaman gecikmesi, tam olarak ‘’ kuluçka dönemi ‘’ dediğimiz şeydir. Sıklıkla ‘’ güçlü ‘’ veya ‘’ zayıf ‘’ bağışıklık gibi kelimeler kullanırız. Bununla birlik de bir çok insan tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. Dahası, çoğu doktorun bağışıklık sisteminin yapısı ve tek  tek parçalarının işlevselliği hakkında çok az fikri vardır.

Ancak bu metin eğitimsiz okuyucu için çok zordur.Covıd-19 virüsünün insan vücudu üzerindeki etkisinin mekanizmasını en basitleştirilmiş ve erişilebilir şekilde bir tez formatında açıklamaya çalışacağım.

Tüm bağışıklık sisteminin % 80’i, ince bağırsağın Mukus ve Submukoz  katmanlarında ,lenfoid doku, çeşitli tipte antikorlar ( T-,B-,G-,vb ) üretir. Lenfatik sistem yoluyla antikorlar inferior vena kavaya kalbe girer ve Pulmoner dolaşımı geçtikten sonra, sistemik dolaşıma girer ve vücutta taşınır. Böylece, akciğer dokusunun kendi doku bağışıklığı dahil olmak üzere doku bağışıklığı güçlendirilir.

Yemek sırasında yiyeceklere karışan Covıd-19, bağırsaklara girer ve lenfoid dokuyu yok etmeye başlar. Sonuç olarak ,etkilenen Lenfoid doku, lenfosit ve İmmünoglobulin üretimini durdurur. Böylece bağışıklık sistemi yok edilir ve bunun sonucunda akciğerlerdeki doku bağışıklığını da keskin bir şekilde zayıflatır.

KORONA VİRÜS SALDIRISI BAŞLIYOR.

Bu andan itibaren ,Koronavirüs saldırısının zaten korunmamış olan akciğer dokusuna ikinci dalgası başlar ve bu, ölümle sonuçlanan şiddetli zatürre ile kendini gösterir. Şu anda, tüm Dünyadaki önlemler Koronavirüsün akciğerlere girmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Bu, prensip olarak son derece maliyetli ve pratik olarak etkisizdir. Tüm Terapötik önlemler sadece komplikasyonlarla mücadeleye yöneliktir, buna göre,Covıd-19’un onlarca yıldır bir tehdit olduğu anlaşılmalıdır.

Bugün Covıd-19 salgının sadece ilk dalgası olup daha sonra böyle çok sayıda dalgalar da olacaktır. Aynı zamanda tüm koruyucu ve tedavi edici tedbirler akciğerlerde lokalize olan Koronavirüse yöneliktir, Bağırsak Koronavirüsü üzerinde herhangi bir etki yapılmamaktadır. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok doğal ürün vardır ki aynı zamanda doğrudan virüsleri etkileyerek onları öldürür. Bu konuda en etkili olanı ‘’ GARLIC ‘’ yani ‘’ SARMISAKTIR ‘’ tır. Bunun hazırlanması da oldukça basittir. Günde 2-3 bardak Sarımsak suyu içtiğinizde ,hemen ( ! ) ince bağırsağa girer ve Covıd-19’u hemen öldürmeye başlar.(‘) Bu aşağıdaki etkileri sağlar:

1 - öldürülmüş ‘’ Covıd-19,ince bağırsağın lenfoid dokusunu yok etmeyi bırakır. Sonuç olarak, lenfoid doku düzgün şekilde işlev görmeye devam eder, örn. Antikorlar ve immünoglobulinler üretir;

2- Hasar gören bağışıklık sistemi hızla iyileşir ve güçlenir, bu, akciğer dokusunda doku bağışıklığında önemli bir artışa yol açar.Covıd-19 için aşılmaz bir bariyer ortaya çıkar, aynı zamanda mikroplar (stafilokok vb. ) ve mantarlar için Koronavirüs Pnömonisi durumunda da önemli bir tehlike oluşturur;

3- ‘’ sarımsak suyunun ‘’ etkisi altında ince bağırsakta çok ilginç olaylar zinciri ortaya çıkar. ‘’ Sarımsak suyu ‘’ tarafından ‘’ öldürülen ‘’ ve zayıflatılan Covıd -19, doğal bir aşıdan başka bir şey değildir, insan vücudunun içinde doğal olarak oluşur. Sarımsak suyu alındıktan sonra ince bağırsakta 30-40 dakika içinde doğal bir aşı oluşur.

4- Doğal aşı, Covıd-19’a karşı aktif olarak spesifik bağışıklık oluşturmaya başlar.Böylelikle Covıd-19’ un insan vücudunda neden olduğu yıkıcı Petolojik olaylar zinciri en başta kesintiye uğrar ve yok edilir. En doğal şekilde vücut tabiri caizse planlı bir şekilde Covıd-19 ile savaşır ve yener, virüsü planlı bir şekilde etkisiz hale getirir. Sonuç olarak ,ortaya çıkan salgın birkaç gün içinde durur.

5- ‘’ Sarımsak suyu ‘’ hazırlanışı çok basittir. Orta boy bir tek diş sarımsak, soyulur ve enine 3-5 dilim halinde kesilir.1 litrelik cam şişeye su konur, içine sarımsak konur ve bir gün beklenir, sonra yemek öncesi 1 bardak, yemekten sonra 2 bardağı içilir, son olarak yatmadan öncede 1 bardak içilir. Bu uygulama 1 ay boyunca her gün yapılır. Bu uygulamayı aksatmadan bir ay boyunca yapılması halinde Covıd-19’a karşı spesifik bağışıklık olacaktır .’’ İşde sevgili okuyucular bir Bilim adamının tavsiyeleri böyle.