GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2021 08:25   Güncelleme : 10-07-2021 08:36

Bu yazım, başkentimizin göz bebeği Çankaya Belediye başkanı Alper Taşdelen’e bir açık mektup dur.

Bu yazım, başkentimizin göz bebeği Çankaya Belediye başkanı Alper Taşdelen’e bir açık mektup dur.

 

Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan bu kez bir semtin sorununa el attı ve yazdı.

Türkiye’nin göz bebeği, Ankara’nın göbeğinde bir semt var ki anlatılmakla bitmez ’’  BAHÇELİ EVLER VE EMEK MAHALLESİ  ’’ gençliğimin geçtiği semt. O tarihlerde yurdun çeşitli yerlerinden Ankara’ya, Anıtkabri ziyaret etmek için gelen vatandaşlar Bahçeli evler ve Emek mahallesini görmeden geri dönmezlerdi.

İyi hatırlıyorum Üniversite de okuduğum yıllar, boş derslerimizde arkadaşlarla, elektrikli metrobüs  lere biner Bahçelievler ve Emek mahallesini gezmeye giderdik, o tarihlerde Bahçelievler ve Emek mahallesi tek katlı muhteşem görünümle bahçeli evlerle sahip idi.

Bahçelerinden çiçekler sarkar, sokaklar ve caddeler yem yeşil ağaçlarla donatılmış idi, iş de biz gençler o tarihlerde buradaki parklarda ve ağaçlı sokaklarda boş vaktimizi geçirirdik. Tabi öğrenciydik cebimizde para ne gezer, o nedenle masrafsız Bahçelievler ve Emek Mahallesi parklarında bedava vakit geçirirdik. Tabi bu biraz espri ama, gerçek payı da vardı tabi.

Evet sevgili o0kuyucularım iş de bu nedenle bugünkü yazımı Ankara’mızın bir dönem parmakla gösterilen, ancak şimdilerde o tarihlerden eser kalmayan Bahçelievler ve Emek Mahallesine ayırdım. Bu birazda semt sakinlerinin bana baskısından da oldu. Zira semt sakinleri bölgeleriyle ilgili şikayetleri varsa Belediye başkan ve yetkililerine ulaşamayınca o takdirde yakınlarında bulunan gazeteci dostlarına gelip dertlerini anlatırlar.

Bunu da hoş karşılamak lazım. Evet gelelim konumuza, Ankara Büyük Şehir Belediye sini CHP’nin adayı kazanınca ilk günlerde acaba lar? yükseliyordu, ancak Mansur Yavaş iş başına gelip fırtına gibi işlere dalınca her kez’ e bir güven geldi, bu sefer hayranlık duymaya başladılar başkanlarına, zira Mansur başkan, şehrin ihmal edilen alt yapısından bir girdi, üst yapıya, kaldırımdan çevre düzenlemesine kadar her alana el attı. Tabi bütün bunları başkanına inanın fırtına kadrolarla yaptı ve başardı da.

Ancak İlçe belediyelerinin bazılarında durum böyle değil, mesela Çankaya Belediyesi, öyle zannediyorum ki, bu belediye çalışanlarında biraz metal yorgunluğu başlamış, yıllarca aynı koltukları işgal eden yöneticiler semtlerinin dertlerini unutmuş yada ihmal etmeye başlamışlar tabi buda baş da başkanlarına, daha sonrada partilerine zarar vermeye başlar gibi gözüküyor.

Bu konuyu kısa geçip hemen konuya gelebilirdim ancak biraz kıyısından köşesinden dolaşmam gerekiyordu konuyu anlatabilmem için. Bahçelievler semti ve Emek Mahallesi biraz ihmal edilmiş bir semt ne yazık ki birkaç yıldır bende o semtte oturuyorum, orada ihmal edilmiş, yol ve kaldırım çalışmalarına nihayet el atıldı. Özellikle şu an Emek mahallesinde çalışmalar sürüyor, ancak bu hizmetler uzun yıllar sonunda ancak ele alınabilen yatırımlar. O nedenle dikkatle yapılması lazım.

Evet sevgili okuyucular anlayamadım bir şey var, kaldırım ve yol çalışmaları o kadar hızlı yapılıyor ki sanki arkadan atlılar kovalıyor. Hiç estetiğe dikkat edilmiyor, kaldırım taşları bir örneği Avrupa da olduğu gibi muntazam ve düzgün yapılmıyor, tabiri caizse eğri büğrü döşeniyor, hiç estetiğe dikkat edilmiyor, eğitimli insanları göremiyorsunuz başlarında, asfalt dökülürken kanalizasyon kapakları ya yukarda kalıyor ya aşağıda buda kazalara sebep oluyor, bunları düzgün yapmak o kadar mı zor bilmiyorum.

Geçenlerde bu hizmeti yapan taşeron firmasının sahibiyle konuştum tesadüf bizim kapımızın önünü yapıyordu tek başına, kendisine sordum neden bu kadar acele acele yapıyorsunuz işi, düzgün bir şekilde bu kaldırım taşlarını yapmıyorsunuz diye, aldığım cevap daha da ilginçti,’’ bu işin sahibi benim tek başıma yapıyorum ‘’ yanında neden eleman yok deyince gülümseyerek, sanki git başımdan der gibi bana baktı ve gördüm ki maliyeti düşürmek için kendisi ve hemen yakınında kaldırımla uğraşan yaşları 19-20 olduğunu zannettiğim iki çocuk görev yapıyordu. Bu Çankaya Belediyesinin hizmeti idi.

Sevgili okuyucular şimdi sizlere gene bu bölgede ve çok daha önemli olduğuna inandığım bir konuyu aktarmak istiyorum. Emek Mahallesinde şirin mi şirin küçücük bir park var, 5-6 binanın arasına yıllar önce kurulmuş bir park, adı galiba, çocuk bahçesi sokağı parkı, ancak ihmal edilmiş bir park. İnanıyorum ki bu park bir Avrupa kentinin elinde olsa ödül alacak örnek bir park haline gelirdi

Park o kadar ihmal edilmiş ki, çöpler içinde, kuru otlar sarmış her tarafı, çiçeklerden eser yok, duvarların taşları dökülmüş, girişi pislik içinde buna rağmen zaman zaman çevre sakinleri bebeklerini alarak bu pislik içinde olan parka gelip çocuklarını gezdiriyor ve oturuyor, yakınında oturduğum için konuşmalarını duyuyorum, Çankaya Belediyesi ne olan kızgınlıklarını anlatıyorlar, park Bahçelerin hiç çalışmadığından şikâyetçiler.  Hatta parkın lambaları iki haftadır yanmıyor akşamları kap karanlıkta bir park bu durumu da bildirmişler ilgililere ne gelen var ne giden.

Sevgili okuyucular, bu komşulardan bazıları bana kadar gelerek,‘’ biz hiçbir belediye yetkililerine ulaşamıyoruz, şikayet masasına yazıyoruz cevap alamıyoruz, siz gazetecisiniz siz ulaşırsınız lütfen yazın‘’ diye şikayetlerini dile getiriyorlar. Tabi bunlardan Başkan Alper Taşdelen’in haberi hiç olmuyor.

Evet sevgili okuyucular bende bu şikayetleri dikkate alarak, girişimde bulundum önce Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e yazdım bu parkın halini bir cevap gelmedi, bunun üzerine park Bahçeler Müdürü Zeynep hanımı iki kez aradım anlattım bu parkın halini ve çevre sakinlerinin şikayetlerini, söz verdi düzelteceğim diye, ancak tam üzerinden iki yıl geçti oralı bile olmadı inanıyorum ki park Bahçeler Müdürü Zeynep hanımda da metal yorgunluğu başlamış. Bilemem oradan nasıl gözüküyor hanımefendi ama buradan tamda öyle gözüküyor.

Yoksa nedir ki bu kadar küçük bir parkı örnek bir park haline getirmek, o kadar zor mu,? bende yoruldum burayı Zeynep hanıma iletmekten, son çare olarak da bu yolu buldum ve köşeme taşıdım. Bu tür davranışlar baş da Belediye başkanınıza sonrada onun bağlı olduğu partiye zarar verir

Belediye başkanı Alper Taşdelen bu konuya mutlaka el atmalı, aksi taktir de semt sakinlerinin gönlünü almak biraz zor olacak gibi, hele bizce Zeynep hanımla bu iş asla düzelmez. Benden söylemesi başkanım.