SİYASET
Giriş Tarihi : 14-07-2020 23:54   Güncelleme : 14-07-2020 23:56

Erdoğan'dan Ayasofya açıklaması: 1934'de kimler müzeye çevirdi?Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada Ayasofya kararına ilişkin Atatürk tarafından imzalanan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını eleştirerek, "1934'de kimler müzeye çevirdi? Şimdi de biz aslına rücu ettiriyoruz. Bir yanlışı biz düzeltiyoruz" diye konuştu. Kaynak: Erdoğan'dan Ayasofya açıklaması: 1934'de kimler müzeye çevirdi?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Erdoğan başkanlığında saat 16.50’de başlayan Kabine toplantısı, 1 saat 45 dakika sürdü.

Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Ayasofya'nın yeniden cami olarak açılmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, 1934 yılında Atatürk tarafından imzalanan Bakanlar Kurulu kararının yanlış olduğunu belirterek, "1934'de kimler müzeye çevirdi? Şimdi de biz aslına rücu ettiriyoruz. Bir yanlışı biz düzeltiyoruz" diye konuştu.

"YANLIŞI BİZ DÜZELTİYORUZ"

İşte Erdoğan'ın o açıklaması:

"Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul'u fethettiğinde hemen Ayasofya'yı imara başladı. Ondan 250 önce Ayasofya'yı zapteden Haçlı ordusu vahşice yağmalamıştır. Bu dönemde yağmalanan eserler Avrupa'nın bazı yerlerinde hala sergileniyor. Coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızı, İstanbul'daki 600'e yaklaşan hakimiyetimizi bırakmak niyetinde değiliz. Ayasofya başta olmak üzere milletimizin varlığı, birliği, özgürlüğü ile ilgili konularda kararımızı kendimiz veririz. Ayasofya'yı yanlış bir kararla olsa müzeye biz çevirmiştik, yine biz camiye döndürüyoruz. 1934'de kimler müzeye çevirdi? Şimdi de biz aslına rücu ettiriyoruz. Bir yanlışı biz düzeltiyoruz. Olay bu kadar basit. Türkiye'nin istiklal ve istikbal davası her alanda ilelebet devam edecektir. Kadim dönemlerden beri tüm dünyanın gözbebeği bu coğrafyada yaşamayı tercih etmişsek bunun için gereken mücadeleyi vermeyi göze aldık demektir. Sultan Alparslan'dan beri bu mücadeleyi kesintisiz sürdürüyoruz. Tarih kitaplarında Avrupa'nın ortaçağ karanlığından çıkışının sembolü olarak İstanbul'un fethi gösterilir."

Kaynak: Erdoğan'dan Ayasofya açıklaması: 1934'de kimler müzeye çevirdi?Günboyu