GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2020 16:37   Güncelleme : 17-09-2020 10:28

Çocuk istismarında dünyada üçüncü sıraya yükseldik.

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan ,bu kez çocuk yaşlarındaki Kız çocuklarının uğradığı mağduriyetleri kaleme aldı ve yazdı, çıkan sonuç ‘’ müthiş ürkütücü.’’

 Çocuk istismarında dünyada üçüncü sıraya yükseldik.

 ÇOCUK ,KADIN İSTİSMARINDA ÜRKÜTÜCÜ TABLO

Böyle başlamalıyım, müthiş ürkütücü bir tablo. Çocuk istismarında dünyada üçüncü sıraya yükseldik. İnanın bu tablo canımızı çok  acıtıyor, neden böyle oluyor, niçin önlenemiyor bir türlü anlayamıyorum, Kanunlarımız mı yetersiz yoksa ailelerimiz mi bu işe yeterince eğilmiyor  anlamak mümkün değil, her kesin canı yanıyor, her kez  bağırıyor, TV’ler bu konuda programlar yapıyor, ama gene de  bir sonuç alınamıyor. Bir gerçek var ki çocuk istismarında tehlike çanları çalıyor, düşüne biliyormusunuz, bir ankete göre, ülkemizde 4 saatte bir çocuğumuz istismara uğruyor.

Düşünüyorum da yukarda belirttiğim gibi, Devletimiz bu işe yeteri kadar zaman ayırmıyor, eğilmiyor mu, yoksa aileler mi gerekli tedbirleri almıyor bilemiyorum ama bir gerçek var ki, bu konuda ki  raporlara göre çocuk istismarı vakaları son yıllarda yüzde 700 arttığını gösteriyor. Peki son 16 yılda ülkemizde  bu vaka sayıları  ne kadar olmuş, şimdi iyi durun açıklıyorum, tam 440 bin çocuk cinsel istismara uğramış ve daha da kötüsü 18 yaşın altındaki bu çocukların tamamı doğum yapmış. Ne korkunç bir tablo değil mi. ?Neredesiniz ey güçlü Hukuk  Devletimiz, ey anne babalar.

Durun daha bitmedi daha da vahimi var, son 10 yılda yaşı 18’in altında 482 bin 908 kız çocuğu Devletimizin izniyle evlendirilmiş. Tabi yarısından fazlası Dini nikahla, geriye kalanı ise neyse ki resmi nikahla, ailelerinin özel izniyle kıyılmış.

Bu çocuk istismar vakalarının önüne nasıl geçilecek gerçek den bilemiyorum, ama bildiğim bir şey var güçlü devlet isterse bu istismarın önüne geçer ,burada akla şu soru geliyor ,demek ki istemiyor, aileler ise  hak getire, iş de yukardaki bu tablo, bu çabanın gösterilmediğini gösteriyor. Devletimiz şayet bu işi önlemek isterse inanın bunu başarır ve önler, bunun düşünebildiğimiz iki yolu var ,bir Kanunlar iyi işletilir tavizsiz uygulanır ,iki çok yoğun bir programla aileler eğitilir ve bu soluk soğuğa yapılır, başkada bir yolu yok en azından belki de  ben bilmiyorum .

Bakın, raporlar son 6 yılda 142 bin 298, 18 yaş altı kız çocuğunun anne olduğunu söylüyor, ne acıklı bir durum değil mi sevgili okuyucularım, bu kız çocukları daha  çocukluğunu yaşamadan sokak havalarını teneffüs etmeden, çoğunluğu okul sıraları ile bile tanışmadan, sosyal hayattan çekilip alınıyor ve dört duvar arasına kapatılıyor, buna akıl ve mantık inanın  almıyor.

Tabi bu sadece bizim ülkemizde meydan gelmiyor, Dünya’da da durum bu, hatta  daha da  vahim, Dünya ca tanınmış  İHA Raporlarına  göre, Dünyada 40 milyon çocuk cinsel istismara uğruyor, ancak oralarda bizden bir farkı, istismar sonucunda çocuk yapma oranları çok düşük, hemen hemen hiç yok gibi, esas olan burada istismar ,tabi buda affedilemez ,neden olsun çocuk yaşlarındaki kız çocuklarına istismar.

Bakın sevgili okuyucuların sizlere dünyada ki çocuk istismarlarının  listesini vereceğim, en azından 10 ülkedekini ,çok çarpıcı. Ne garip kendilerini medeniyetin önderi olarak bahseden Avrupa ülkelerindeki kız çocuklarına karşı yapılan istismar vakalarına bakın. Bir yılda meydana gelen çocuk yaşlarındaki kız çocuklarına istismar vaka sayında ,Hollanda 105 bin çocuk istismarı ile ilk sırayı alırken, Avustralya 50 bin vakayla ikinci sırada yer alıyor, maalesef ülkemiz ise 25 bin vaka ile 3.sırada yer alıyor, bunu Zimbabve 30 bin ile, ABD 20 bin, Afganistan 18 bin, İngiltere 16 bin, Rusya 10 bin, gen 10 binle Botswana ve son sırada ise 7 bin le Hindistan yer alıyor. Bu rakamlar yukarıda bahsettiğim gibi İHA’dan alınan rakamlar. Doğrusu öteki dünya devletlerinde durum ne onu da bilmiyorum ,ama doğrusu merak da etmiyor değilim ,İHA onları da yayınlasa da bir görsek.

Sevgili okuyucuların ne olursa olsun bu çocuk  sayılan  kız çocuklarımızı zorla yada ailelerinin yardımı ile evlendirilmelerinin önüne geçilmeli, bu çocukların çocukluklarını yaşamalarının önü açılmalı ve  daha da vahimi, bu çocuklarımızın  istismara uğramalarının mutlaka  önüne geçmelmeli, buda  çağdaş bir Hukuk  Devletinin  öncelikli sorunu olmalıdır.