SAĞLIK
Giriş Tarihi : 29-07-2021 08:07   Güncelleme : 29-07-2021 08:07

COVID-19 aşıları ile kısırlık arasında bir ilişki var mı?

Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi bilim insanları, COVID-19 aşıları ile kısırlık arasında bir ilişki olup olmadığını araştırdı.

COVID-19 aşıları ile kısırlık arasında bir ilişki var mı?

Korona virüs pandemisini durdurmanın en etkili yollarının başında COVID-19 aşıları geliyor ancak “kısırlık” iddialarının aşılama hızını etkilediğini söyleyebiliriz. Söz konusu iddiaya göre, aşılar erkek kısırlığına ya da cinsel işlev bozukluğuna yol açıyor. Ancak bu konuda aslında çok kısıtlı bilimsel çalışmalar yapılmışken iddianın bir ‘efsane’den öteye gitmediği açık. 

COVID-19 aşıları değil ama virüsün kendisi kısırlık yapıyor
“Aşılar erkek kısırlığına veya cinsel işlev bozukluğuna neden olmuyor ancak COVID-19 olabilir.” Bu ifadenin sahibi Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Üreme Ürolojisi Programının yöneticisi Ranjith Ramasamy. Araştırmacı, The Conversation‘a çalışmasının ayrıntılarını yazdı.

Sosyal medyadaki efsanelerin aksine, COVID-19 aşıları erektil disfonksiyona ve erkek kısırlığına neden olmaz. Doğrusu ise, COVID-19 etkeni SARS-CoV-2 virüsün her iki bozukluk için de risk oluşturması. Şimdiye kadar, virüsün veya aşıların erkek üreme sistemini nasıl etkilediği konusunda çok az araştırma yapıldı.

Ancak Miami Üniversitesindeki doktorlar ve araştırmacılar bu konu hakkında bir çalışma yaparak ışık tuttu. Ekip, çocuk sahibi olmak isteyen genç ve orta yaşlı erkekler de dahil olmak üzere her yaştan erkek için potansiyel olarak geniş kapsamlı çıkarımlar keşfetti.

Ranjith Ramasamy, “Meslektaşlarım ve ben, COVID-19 enfeksiyonundan ölen altı erkeğin testislerinin otopsi dokularını analiz ettik. Sonuç, erkeklerden birinin dokularında COVID-19 virüsü çıktı. Diğer üçünde azalmış sperm sayısı ortaya çıktı. COVID-19 atlatmış bir başka hastaya enfeksiyondan yaklaşık üç ay sonra testis biyopsisi yapıldı. Biyopsi, korona virüsün hâlâ testislerinde olduğunu gösterdi.” dedi.

AŞILARINI DA ANALİZ ETTİLER

Araştırmacılar, dikkat çekici bir bulgularını daha paylaştı. Ekip, COVID-19’un penisi etkilediğini keşfetti. Penil implantlar alan iki erkekten alınan penis dokusunun analizi, virüsün COVID-19 teşhisinden yedi ila dokuz ay sonra mevcut olduğunu gösterdi. Her iki erkek de, muhtemelen enfeksiyonun penise giden kan akışının azalmasına neden olduğu için ciddi erektil disfonksiyon geliştirmişti.

KORONA VİRÜSÜN KISIRLIKLA İLİŞKİSİ

ShiftDelete.net'te yer alan habere göre özellikle, erkeklerden birinin yalnızca hafif COVID-19 semptomları vardı. Diğeri hastaneye kaldırılmıştı. Bu, nispeten hafif bir virüs vakasına sahip olanların bile iyileşmeden sonra ciddi erektil disfonksiyon yaşayabileceğini düşündürüyor.

Bu bulgular aslında şaşırtıcı değil. Çünkü diğer virüslerin testisleri istila ettiğini ve sperm üretimini ve doğurganlığı etkilediğini biliyoruz. Örneğin, 2006’da SARS-CoV virüsünden ölen altı hastanın testis dokularını inceleyen araştırmacılar, hepsinde az veya hiç sperm olmadan yaygın hücre tahribatı olduğunu buldu. Ayrıca kabakulak ve Zika virüslerinin testislere girip iltihaplanmaya neden olabileceği biliniyor. Bu virüslerin enfekte ettiği erkeklerin yüzde 20’sinin sperm üretimi bozuluyor.

Peki, COVID-19 aşıları kısırlık yapıyor mu? Yine Ramasamy’nin ekibi, 45 erkek üzerinde Pfizer ve Moderna mRNA aşılarının erkek üreme sistemi için güvenli olup olmadığını araştırdı. Sonuçlar, aşıların güvenilir olduğunu gösterdi. O halde, erkek üremesini ve cinsel işlevini korumak için aşı yaptırmanın başka bir nedeni de bu.

Kaynak: COVID-19 aşıları ile kısırlık arasında bir ilişki var mı? Günboyu