SİYASET
Giriş Tarihi : 23-11-2022 14:57   Güncelleme : 23-11-2022 15:03

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI KONUSUNDA İKİ YORUM.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI KONUSUNDA İKİ YORUM.

GÖZLEM

 

ERDEM NOYAN

İbre Meral Akşener’ e mi dönüyor yazım bayağı ses getirmiş gibi gözüküyor, ilk yazımda belirttiğim gibi bu yazımda da CHP’lilerin nabzını tutmaya çalıştım, zira bugün TBMM’de bazı CHP’li ve İYİ Partili vekillerle sohbet ettim, hiç birisi bu yorumu reddetmediler, aksine Demirel’in meşhur lafını hatırlatarak, ‘’valla her şey olabilir zira, dün dündür bugün bugündür ‘’ diyerek ve gülümseyerek cevap vermeye çalıştılar.

Buda gösteriyor ki İYİ Partinin içinde bulunan bazı kesimlerinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ nun Cumhurbaşkanlığına adaylık konusundaki çekincelerine karşı böyle bir formülün pek ala tutabileceği görüşü üzerinde birleşiyorlar. Tabi 6’lı masa liderlerinin bu konudaki kararının önemli olduğunu belirtmeden de edemiyorlar.

Sevgili okuyucular ortalık bu konuda hala bulanık, Millet ittifakında Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Başbakanlık adaylığı konusunda henüz netleşmiş bir durum yok. Her ne kadar daha işin başında İYİ Parti lideri Meral Akşener, ‘’ ben başbakanlığa adayım ‘’ dese de, o Demirel’in ünlü sözü’’ dün dündür bugün bugündür, siyasette 24 saat çok şeylere gebedir ‘’ sözü burada önem kazanıyor.

Zira bugün TBMM’de ismi bende saklı, bazı CHP’li vekillerle de ayaküstü sohbet etme fırsatı buldum ve benim iki gün önce köşemde yer verdiğim,‘’ ibre Meral Akşener’ emi dönüyor ‘’ yazımın önemi üzerinde durdular ve ‘’ her şey olabilir, ‘’ sizin de belirttiğiniz gibi, şayet 6’lı masadaki liderlerde bu kanıya varırlarsa yani Kılıçdaroğlu’ nun adaylığı bazı nedenlerle risk gibi görülürse o taktir de Cumhurbaşkanlığı koltuğuna modern bir kadın siyasetçinin oturması şık olur tabi, bu durumda Kemal Kılıçdaroğlu’ na da icranın başı, yani Başbakanlık koltuğu anasının ak sütü gibi helal olur ve çok da yakışır ‘’ dediler.

Sevgili okuyucular, zaten CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu meydanlarda, kürsülerde hep, ‘’ iktidara geldiğim gün şu kararı alacağım, bu kararı bir gün içinde uygulamaya koyacağım ‘’ demiyor mu. Peki bu sizce neyi ifade eder, yani Başbakanlık koltuğuna oturduğu taktir de bu tür icra kararlarını alabilir, zira Cumhurbaşkanlığı makamı artık, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine son verilmesi durumunda temsili makam olmayacak mıydı, öyleyse bu formül tutar gibi gözüküyor.

Tabi gene, bu konudaki son kararı 6’lı masa liderlerinin vereceği şerhini koyarak bu yorumları yapmak daha gerçekçi olur gibi geliyor bana, ben söylentilerin yoğunlaştığı şu ortamda TBMM’de iki Grubun Milletvekilleri ile görüşüp nabızlarını yokladım ve ilk yazımda Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda İYİ Partililer, bu yazımda da CHP’li Vekillerle sohbet ettik ve görüşlerini almaya çalıştım, iki tarafta olur ya da olmaz demiyorlar. Birleştikleri tek nokta zamanı gelince her şey olabilir de kitleniyor.

CHP’ li ve iyi Partili vekillerin, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, iki liderde çok yakışacağını ancak, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Akşener oturursa çağdaş bir Cumhuriyet olan Türkiye’nin Dünya üzerinde çok olumlu etkisi olur görüşünde birleştiler, ancak CHP’ lilerin de yabana atılmayacak bir tezleri var, ‘’ peki Akşener Cumhurbaşkanlığına aday olursa HDP’ liler bu işe nasıl bakar ve nasıl tutum takınırlar acaba ‘’ deyiverdiler, bende hemen yapıştırıverdim,''  peki sayın vekiller, İYİ Parti lideri ben başbakanlığa adayım dediğinde HDP’ liler için sorun olmuyor da Kılıçdaroğ’ lu nun ismi ortaya atılınca mı oluyor, merak etmeyin burada da sorun olmaz ‘’dedim. Gerçek den de siyaset çok şeylere gebedir, inanın 35 yıllık meslek hayatımda bunun gibi çok şeylere şahit olmuşuzdur. Burada da o an sayın vekiller boyunlarını büktüler, her şey olabilir der gibi ve sessiz kalmayı tercih ettiler. İş de böyle sevgili okuyucular, ben Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda hem CHP’nin ve hem de İYİ Partinin nabzını tutmaya çalıştım, tabi karar sizin.

Erdem NoyanErdem Noyan