SİYASET
Giriş Tarihi : 07-06-2020 12:56   Güncelleme : 08-06-2020 21:31

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Büyük Değişiklik..

Gazetemiz Haber Koordinatörü Usta Politika yazarı Erdem Noyan Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın , "Bu hafta açıklanması Beklenen yeni Kabinede önemli değişiklikler beklendiğinin ilk Kulis bilgilerini yazdı"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Büyük Değişiklik..

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNDE BÜYÜK DEĞİŞİKLİK…

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan düğmeye bastı.. Bu hafta açıklanması beklenen yeni kabinede önemli değişiklikler bekleniyor..

Cumhurbaşkanı yardımcısı dörde çıkıyor, birinci yardımcılığına  eski başbakan Binali Yıldırım getiriliyor. Öteki yardımcılıklara ise, halen Cumhurbaşkanlığı yardımcılığını yürüten Fuat Oktay,Maliye ve Hazine Bakanı  Berat Albayrak,İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu getirilecek .Maliye ve Hazine bakanlığına ise halen İş Bankası Genel Müdürlüğü görevini yürüten  Adnan Bali. Kültür ve Turizm Bakanlığına Cumhur Başkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun geliyor..

ANKARA­-Cumhur Başkanlığı Hükümet sisteminde nihayet büyük değişiklik  yapılıyor, ilk planda Bakanlar Kurulunda değişiklik yapılacak. Daha sonra ise AK Parti yönetiminde değişiklikler yapılacak. Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düğmeye basarak Kabinede önemli değişikliklere gidecek. Uzun süredir bugün yapılıyor yarın yapılıyor diye söylenen kabine değişikliğinin bu hafta içinde yapılması bekleniyor. Alınan bilgilere göre kabinede önemli isimler Cumhurbaşkanlığına çekiliyor, yerlerine ise sürpriz isimler geliyor.

Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı dörde çıkıyor, birinci yardımcılığına eski Başbakan Binali Yıldırım geliyor. Öteki yardımcılıklara ise halen Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu getiriliyor.

Kabinede en önemli değişikliklerden birisi ise Maliye ve Hazine Bakanlığında yapılacak. halen İş Bankası genel Müdürlüğü görevini  yürüten Adnan Bali Maliye ve Hazine Bakanlığı görevine getirilcek, bu isim Ankara kulislerinde büyük sürpriz olarak karşılandı.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER..

Kabinede yapılması düşünülen öteki bazı değişiklikler ise şöyle. Adalet Bakanlığına Mustafa Doğan Ünal, Çalışma Bakanlığına halen SGK Genel Müdürü olan Mehmet Selim Bağlı, Kültür Turizm Bakanlığına Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ,Aile Bakanlığına Zehra Zümrüt Selçuk, Dış İşleri Bakanlığına iki isim üzerinde durulduğu belirtiliyor, Cumhur Başkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Mit Müsteşarı Hakan  Fidan, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu. Öteki Bazı Bakanlıklardaki değişiklikler ise son dakikada açıklanması bekleniyor.

Bu arada Kabine değişikliklerinden sonra Parti yönetiminde de önemli değişikliklerinde  yapılması bekleniyor. Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabineyi açıkladıktan sonra kısa bir tatile çıkması bekleniyor. Ankara kulisleri bu son dakika bilgisi ile heyecanlanırken, Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre son dakika değişikliği olmassa kabine değişikliğinin hafta içinde, muhtemelen Salı güne açıklanması bekleniyor.