SİYASET
Giriş Tarihi : 27-03-2021 21:47   Güncelleme : 27-03-2021 21:47

DAĞ FARE DOĞURDU…..

DAĞ FARE DOĞURDU…..

 

Mehmet Çatakçı

Ak Partinin 7 olağan kongresinden teşkilatların istediği sonuç çıkmadı.

MYK  bir iki isimle değişti.

Teşkilatlar burada köklü değişiklik bekliyordu.

 

Yeni AK Parti, eski adresinden lebaleb taşınmıştı. Hatta eski AK Parti’yle ne alıp veremediği varsa, yeni AK Parti kavgaya tutuştuğu geçmişini de tasfiye ediyordu. Tahliye nedeniyle elden çıkarır, kurtulmak ister gibi.

Bekleyen kaldıysa diye söylüyorum; dünkü AK Parti Kongresi’nden bir istikamet değişikliği çıkmadı. AK Parti’yi eski adresinde arayanlar yine bulamayacak.

Lebaleb doldurma açısından da bir yenilik yaşanmadı.

Yeni sayfaya naklolan eski kadrolar için de değişen bir şey yok. Daha önce dışlanmış, kenarda bırakılmış birtakım isimler belki parti kurullarına girdi. Ama boylarının uzayacağı ya da kısalacağı anlamına gelmiyor.

Binali Yıldırım, başbakanlığı ve genel başkanlığını yaptığı partide genel başkan vekili oldu.. Bunu ikinci bir genel başkan vekiliyle,  Numan Kurtulmuş’la paylaştı.. Birinci yardımcılık ikiye çıkarıldı. Aralarında eşitlenmek, Binali Yıldırım’ın kariyerinde bir ilerleme mi, değil.

 

Mahir Ünal, liste dışı kalmış. Gözden düştüğüne mi alamet? Değil. Bilakis, bakanlığa ya da grup başkan vekilliğine atanmasının önünü açıyor.

Ömer Çelik, listede kalmayı başardı. İlerleme mi? Hayır. Gerileme de değil. Yerinde sayıyor. Genel başkan yardımcısı ve sözcü kalabilirse tabii.

Velhasıl, iş icabı yorumlamak zorunda kalan bütün talihsizler gibi bundan öte yorumlayacak taraf bulmakta zorlandığım bir kongreydi.

TBMM GRUBU VE PARTİ TABANININ BEKLENTİSİ OLMADI.

Evet.

Yerel seçimlerde başarısız olan Mehmet özhaseki ve Ali İhsan Yavuz yerlerini korudu.

MYK bir iki değişikliğin ardından aynen kaldı.

Halbuki teşkilatlar böyle beklemiyordu.

Yani dağ fare doğurdu.