SPOR
Giriş Tarihi : 19-03-2021 21:31   Güncelleme : 19-03-2021 21:33

Dört büyüklere borç müjdesi. İmzalar resmen atıldı

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor kulüpleri, Bankalar Birliği ile yeniden yapılandırma anlaşması imzaladı. Buna göre, ekonomik sıkıntılarla boğuşan dört büyükler, 2 yıl anapara ödemesi yapmayacak. Kaynak Yeniçağ: Dört büyüklere borç müjdesi. İmzalar resmen atıldı

      Dört büyüklere borç müjdesi. İmzalar resmen atıldı

Hürriyet'te yer alan habere göre Galatasaray , Fenerbahçe , Beşiktaş ve Trabzonspor kulüpleri ile bankalar arasında yapılan "Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi" imza töreni düzenlendi. Buna göre, Dört büyük kulüp ile Bankalar Birliği arasında 7+2 yıllık yeni yapılandırma anlaşması imzalandı. Dört büyük kulüp 2 yıl borç ödemesi yapmayacak.

"KULÜPLERİMİZ CİDDİ ANLAMDA RAHATLAYACAKTIR"

AdChoices

ADVERTISING

TFF Başkanı Nihat Özdemir anlaşmayla ilgili, "Uzun süren görüşmeler neticesinde dört büyük kulübümüz yeniden yapılandırmaya imza atıyor. Bu yapılandırmayla kulüplerimiz ciddi anlamda rahatlayacaktır. Nefes alıp önlerine daha rahat bakabilecekler. Yapıcı desteklerinden ötürü Bankalar Birliği'ne bütün bankalarımıza futbol birliği adına teşekkür ediyorum. TFF olarak amacımız kulüplerimizin belli bir finansal yapı içerisinde kalmasını sağlamaktır. Kulüplerimiz pandemi sebebiyle birçok gelirlerinden oldu. Nakit akışında da sıkıntıları var. Biz de UEFA ile birlikte gerekli aksiyonları aldık. Takım limiti ve lisanslamada gereken kolaylıkları sağladık." şeklinde konuştu.

"GEREKEN KOLAYLIKLARI SAĞLADIK"

Nihat Özdemir sözlerini, "Uzun süren görüşmeler neticesinde dört büyük kulübümüz yeniden yapılandırmaya imza atıyor. Bu yapılandırmayla kulüplerimiz ciddi anlamda rahatlayacaktır. Nefes alıp önlerine daha rahat bakabilecekler. Yapıcı desteklerinden ötürü Bankalar Birliği'ne bütün bankalarımıza futbol birliği adına teşekkür ediyorum. TFF olarak amacımız kulüplerimizin belli bir finansal yapı içerisinde kalmasını sağlamaktır. Kulüplerimiz pandemi sebebiyle birçok gelirlerinden oldu. Nakit akışında da sıkıntıları var. Biz de UEFA ile birlikte gerekli aksiyonları aldık. Takım limiti ve lisanslamada gereken kolaylıkları sağladık." ifadeleriyle sürdürdü.

"BUGÜN BİR MİLAT"

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ise "Bugün bir milat. İnşallah gelecekte bunun hakkını verecek davranışlarda bulunuruz. Hepimiz buralara getirdik bu durumu. İleride daha düzenli olmalıyız. İçinde bulunduğumuz durum hiç hoş değildi. Bankalar gereken desteği vermeselerdi Türk sporunu daha ileri taşıyamayacaktık. Bundan sonra mali disiplin içerisinde olmak zorundayız. Belki bugünü kurtarmış olabilir ama ilerisi için bu kulüplerin yaşayabilmesi için yöneticilerin mali disipline sahip çıkmaları, populist davranışlardan uzak durmaları gerekmektedir." şeklinde konuştu.

"DEVLETE VE BANKALARA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, anlaşma için, "1 yıldan söz ediliyor ama bu 3 yıllık bir süreç aslında. TFF eski başkanı Yıldırım Demirören bey zamanına kadar gidiyor bu olay. İlk anlaşmayı yaptığımızda bazı kesimlerden eleştiriler de aldık. Sürecin başından bu yana işindeyim. Süper Lig kulüplerinin o zaman 14 milyar TL borcu vardı, 4 milyar TL de geliri vardı. Spor Bakanımız gelir gelmez bu işe yoğunlaştı. Hiç harcamasaydık bile o para bize yetmezdi. 4 yıl ödemesiz 10 yıllık yapılandırma istedik ama bankaların bunu karşılayacak durumu yoktu. 5 yıllık yapılandırma yaptık. Sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Berat Albayrak'ın da katkılarıyla bu süreci 2 yıl ödemesiz 9 yıla tamamladık. Bankalarımızın desteği çok sevindirici. 2-3 yıl başkan olalım har vurup harman savuralım diye düşünenler olabilir. Böyle bir şey yok. Yeni gelecek yönetimlerin buna uyması gerekir. Galatasaray başkan adayları için mali disiplin çok önemli. Bizi UEFA disipline etti. Satmadan alamıyoruz 4 yıldır. Cezalar da çektik. Kadro darlığımız da oldu. Devletimize teşekkür ediyorum, bankalarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak Yeniçağ: Dört büyüklere borç müjdesi. İmzalar resmen atıldı