SİYASET
Giriş Tarihi : 12-12-2021 11:57   Güncelleme : 13-12-2021 18:54

DÖVİZİN YÜKSELİŞİ MEDYA SEKTÖRÜNE BÜYÜK DARBE VURDU…

DÖVİZİN YÜKSELİŞİ MEDYA SEKTÖRÜNE BÜYÜK DARBE VURDU…

 

Mehmet Çatakçı….

Son aylarda dövizin önlenemez yükselişi bütün piyasaları alt üst ettiği gibi medya sektörünü de zor duruma düşürdü…

Bu durumu fark ederek harekete geçen Küresel Gazeteciler  Konseyini kutlamak  gerekir.

Küresel Gazeteciler Konseyi geçtiğimiz hafta Ankara da Genel Başkan Mehmet Ali Dim başkanlığında tüm siyasi partileri ziyaret ederek medyanın problemlerini dile getirdiler.

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim Siyasi parti temsilcilerine şu sorunları dile getirerek destek istedi. Döviz kurundaki olağan dışı artış sonrası yazılı medya ve uydu kanalları başta olmak üzere tüm sektörün sorunlarını anlatmış.

DİM” Anadolu”da 900 dolayında gazetenin artan maliyetler karşısında zor durumda olduğunu belirterek,Basın İlan Kurumunun resmi ilan fiyatlarında yapacağı zammın  asgari %50 ile 60 olması gerektiğini dile getiriyor.

Kağıt başta olmak üzere baskı maliyetlerinin dolar bazında yükselerek son bir yılda 2-3 kat arttığını dikkat çekerek devlet desteği istedi .Aksi takdirde yerel gazetelerin kapısına kilit vurulacağını belirtiyor.

Mehmet Ali Dim yine uydudan yayın yapan yerel televizyonların uydu kiralarındaki kur farkı nedeni ile uydu yayınlarına son verme yoluna gittiklerini belirtiyor.

Yıllardır çıkarılmayan İnternet medyası yasasının çıkarılmaması ve bu boşluğun medya sektörünü tehdit etmekte olduğunu ifade ederek acilen bu sorunlara el atılmasını istedi.

Evet sevgili okurlarım, yazılı ve görsel medya ve Anadolu medyası bu denli zor durumda iken kendilerini Anadolu Basını diye tanıtıp saraylarda gezen bu zatlar neredeler. Gazete cemiyetleri ve diğer basın kuruluşları nerede.

Bunu sorgulamak bu milletin hakkıdır.

Bu sorunlara şimdi artık tüm Siyasi Partiler el atarak bir çözüme kavuşturmalıdır.

Bir kez daha Küresel Gazeteciler Konseyini kutluyorum.

MALİYE BAKANINDAN MUHALEFETE BÜYÜK JEST…..

Çiçeği burnundaki Maliye ve Hazine Bakanı Nurettin Nebati Bakanlığını bütçe konuşmasının sonunda

Bütün Milletvekillerini  Bakanlığa davet ederek her zaman kapımız açık,gelin tatlı ve meyve yiyelim sohbet edelim demesi üzerine iktidar ve muhalefet  milletvekilleri alkışlaması çok ilginçti.

Nurettin Nebati konuşmasının sonunda da muhalefete doğru giderek grup başkanvekillerinin elini sıkması da Ak Partili milletvekillerini şoka soktu.

Çünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu”nun TÜİK e gidip içeri alınmaması sonrası yaptığı açıklamada bundan böyle bu kurumlara randevusuz gidemeyecekseniz demişti.

Bakan Nebatinin açıklaması onun için Ak Parti milletvekillerini şok etti.

AdminAdmin