SİYASET
Giriş Tarihi : 23-12-2021 17:26   Güncelleme : 25-12-2021 18:47

Dövüz Mevduatı Hesapları Dedikleri....

Yazarımız Erdem Noyan bir gece ansızın uygulamaya sokulan, Döviz’e endeksli Türk lirası mevduat hesabı ile ilgili gelişmeleri ve bundan sonra atılması gereken adımları kaleme aldı ve sizler için yazdı.

Dövüz Mevduatı Hesapları Dedikleri....

 

Vadeli mevduata kur garantisi arkasında birçok soru bırakarak uygulamaya girdi. İlk görünüş de güzel bir uygulama gibi geliyor, azda sayıda da olsa başarıya ulaşmış gibi gözüküyor, tabi biraz sabırla beklemek lazım sonuçlarını görmek için. Şimdi akıllarda kalan soru, bir gece ansızın uygulamaya sokulan bu döviz garantili TL mevduat hesabı ya birde tutmazsa, o zaman ne olacak. ?

Uzmanların bir ifadesine göre ya, iki üç ay sonra yeniden başa dönersek ne olacak o zaman, kaldı mı başka bir yol, eminim ki bütün bu sonuçlar düşünülmüş ve dövize endeksli Türk lirası mevduat programı uygulamaya sokulmuştur.

Peki gelelim, az da olsa bazı kesimlere bahar havası yaşatan bu yeni uygulamanın 85 milyon’ a yansımasına. Bir ifadeye göre Perşembe gecesi apar topar uygulamaya sokulan, dövize dayalı Türk Lirası mevduat hesabına o an 360 bin kişi giriş yapmış, yani diğer bir değişle 85 milyon’ da 350 bin kişi bu uygulamadan yararlanmak istemiş. Belki, gün geçtikçe konu daha iyi anlaşılınca bu uygulamadan yararlanmak isteyenlerin sayısı daha da artabilir. Ya da orada durabilir bunu zaman gösterecek.

Sevgili okuyucular burada sorulması gereken çok önemli sorular var, mesela bir gece ansızın uygulamaya sokulan, bu dövize endeksli mevduat hesabından etkilenen döviz, saniyeler içinde nasıl  tepe taklak giderek 12’lere kadar indi. Ayrıca bu kısa arada kimler ve ne kadar döviz bozdurdu. Bunlar sorulması gereken sorular, bu konuda hala yetkililerden ses yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı saatlerde yaptığı açıklamalarda bu uygulamadan,‘’  85 milyon vatandaşımızda kazanacak ‘’dedi. Peki soralım şimdi, kıt kanaat geçinen birikimini bırakın, günlük yaşantısını bile zar zor  sağlayabilen insanlar nasıl bu uygulamanın faydalarından yararlanacak.

Sevgili okuyucular şimdi sizin adınıza yetkililere soruyorum.?

-Dolar 7 lira birden düştü, neden aynı oranda ve aynı saatlerde temel tüketim maddelerinin  fiyatlarında da düşme olmadı.?

-Akaryakıtta neden aynı oranda indirime gidilmedi, neden bundan sonra akaryakıta gelecek indirimler pompaya değil de ÖTV’ye ( özel tüketim vergisi ) gidecek.?

- Kiralarda neden aynı oranda indirime gidilmiyor.?

-Marketlerde dolar arttıkça aynı anda ve yüzde 100’ün üzerinde yapılan artışlar döviz düşünce aynı oranda neden indirime gitmedi, hala indirmemekte direniyorlar.?

-Dolar artışından dolayı eğitim kurumlarında yapılan fahiş fiyat artışları neden geri çekilmiyor.?

-Yurt fiyatlarında yapılan astronomik artışlar neden makul seviyelere çekilmiyor.?

-Yağ, peynir ve ekmek fiyatları neden Eylül fiyatlarına çekilmedi ve hala direnmeye devam ediyorlar.?

Sevgili okuyucular bu maddeler daha çok uzayıp gider ancak madem döviz bir anda baş aşağıya gidiyor ve Hükümet bunda başarılı oluyorsa aynı başarıyı da bu konuda göstermelidir.

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nurettin Nebati yaptığı bir açıklamada, üreticilere göz dağı vererek, ‘’ bakanlığımızın elleri üzerinde olacak, görün bundan sonra siz Maliye Bakanlığını, faiş fiyat artışlarına izin vermeyeceğiz ‘’ dedi. Peki sayın bakan bir anda döviz artışını 19’lardan 12 TL’ye kadar indirebiliyorsunuz da neden fırsatçıların ensesine hemen binim şu fiyatları indirtemiyorsunuz.? Bu     fırsatçılara lütfen izin vermeyin ve halkın yararına binin bu fırsatçıların ensesine hem de hiç beklemeden. 

Burada artık serbest piyasa hükümleri sona ermiştir, bu vatandaşın feryatlarına kulak tıkamadan hemen, hem de hemen özellikle, acilen temel tüketim fiyatlarında indirime gidilmesini sağlayın, bunun serbest piyasayla ilgisi filan kalmadı. Devlet baba dediğimiz iş de burada ortaya çıkmalıdır.

Bunu sağlarsanız ancak bu vatandaşın feryadını biraz olsun durdurabilirsiniz, azda olsa tencereleri yeniden kaynamaya başlar, alev alev yanan pazarların ateşini söndürebilirsiniz. Bizden söylemesi bundan sonrası sizin bileceğiniz iş.

AdminAdmin