EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-09-2021 09:37   Güncelleme : 15-09-2021 11:18

Dr.Ünsal"Çevre Konusunda Alınmış Olan Yanlış Kararlardan Geri Döneceğiz"

Dr.Ünsal

Ankara son yılların en önemli Çevre Konulu Paneline ev sahipliği yaptı. TÜRKTAY tarafından düzenlenen ’’ Türkiye‘ de tüm yönleriyle atık yönetimi ‘’ isimli panelde siyasilerin konuşmaları çok dikkat çekti. İki gün süren panelde AK Parti ile İYİ Parti sözcülerinin konuşmaları yanında CHP adına toplantıya katılan Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal’ ın konuşması çok ilgi çekti. 

Yazarımız Erdem Noyan Ankara’dan bildiriyor.
2021 yılının son çevre ile ilgili paneli Ankara’da düzenlendi. Çevre sorunları ilgisi ile tanınan ‘’TÜRKTAY’’ , tarafından düzenlenen ‘’ Türkiye’de tüm yönleriyle atık yönetimi ‘’  isimli Panele, TBMM Çevre Komisyonu başkanı Muhammet Balta ile İYİ Parti Doğa ve çevre Politikalarından sorumlu Başkan yardımcısı Arzu Önşen ve CHP adına Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal konuşmacı olarak katıldı.
İki gün süren Çevre konulu Panelde konuşmacılar, Dünya da ve Türkiye’de meydana gelen çevre olayları ile atık toplama sorunları üzerinde önemli açıklamalarda bulundular. Toplantının son ve ikinci gününde özel yatırımcı kuruluş temsilcileri ile siyasi Parti temsilcileri birer konuşma yaptılar.
Panelin son bölüm konuşmacılarından TBMM Çevre Komisyonu başkanı Muhammet Balta, önceden hazırladığı metin üzerinden, AK Partinin bugüne kadar çevreyle ilgili aldığı tedbirler ve katı atıklar konusunda bu güne kadar yaptığı yatırımları anlattı.
Panelde ikinci konuşmacı olarak İYİ Partinin Doğa ve Çevre Politikalarından sorumlu Başkan yardımcısı Arzu Önşen’ de Çevre ve atıklar konusundaki parti görüşlerini anlattı.
Günün son konuşmasını ise CHP adına Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal yaptı, Ünsal bir saat süren konuşmasında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu, konuşması salonda bulunan davetliler tarafından alkışlarla karşılandı. Ankara Milletvekili Servet Ünsal irticaen yaptığı konuşmasında özellikle AK Parti Hükümetlerinin Çevre ve Atıklarla ilgili bugüne kadar yaptığı yanlış politikalarını eleştirdi. 
Toplantı sonunda salon çıkışında sık sık önü kesilen CHP Milletvekili Ünsal’dan CHP’nin Atık ve Çevre  politikaları konusunda ki düşünceleri soruldu. CHP Milletvekili Ünsal, Türktay tarafından düzenlenen  Panelde ,Çevre ve Atıkların Enerjiye dönüştürülmesi konusunda yaptığı konuşma ile iyi hazırlandığı gözlenirken, konuşması salonda ki izleyicilerden de sık sık alkış aldı.
TBMM Çevre Komisyonu üyesi olmamasına rağmen özellikle Dünya ve Ülkemizdeki Çevre ve katı atıkların Enerjiye dönüştürülmesi konusundaki görüşleri ilgi ile izlenen, CHP Milletvekili Dr.Servet Ünsal ‘ın panelde yaptığı konuşmanın okullarda tez haline gelebilecek nitelik de olduğu toplantıya katılan bazı davetliler tarafından ileri sürüldü.
TÜRKTAY tarafından düzenlenen ‘’ Türkiye’de tüm yönleriyle atık yönetimi ‘’isimli panelde konuşma yapan ve etki yaratan konuşmasında CHP Milletvekili Dr. Servet Ünsal özetle şunları söyledi: ‘’ atık madde dendiğinde bizler hammaddeyi kağıdı, plastiği, ahşap gibi maddeleri düşünmekteyiz. Dolayısıyla atık bir ekonomidir, ekonomik kazançtır, doğayı ve çevreyi korur, iklim değişikliği ile mücadelede emisyon azaltıcı katkı verir, iş fırsatı-istihdam yaratır. Ayrıca, atık madde Enerji, elektrik, su tasarrufu, hammadde tasarrufu sağlar. Dolayısıyla atık artık bir ekonomi, ve bu denklemi iyi yöneten ülkeler kazanıyor. Önemli olan atığı kaynağında azaltmak, az atık üretmek ve her türlü önleme karşı oluşan atığı geri ekonomiye kazandırmaktır.’’
VEKİLDEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR.
 CHP Milletvekili Ünsal etki yapan konuşmasın da zaman zaman AK Parti Hükümetlerinin Çevre konusunda aldığı yanlış kararları da eleştirmek den kaçınmadı ve CHP’nin iktidarlarında bu yanlışlardan geri dönüleceğini ve Dünya’da uygulanan başarılı yöntemlerin kullanılacağını da öne sürerek konuşmasının son bölümünde şunları söyledi: ‘’ 2018 yılında AB ülkelerinde toplam 250 milyon ton evsel atık oluşmuştur. AB’de 2008’e göre yüzde 4’lük evsel atıkta bir azalma sağlanmış, yani kaynağında geri dönüşüm ile atığın oluşumunu azaltmıştır. 2018 itibari ile Türkiye’de de 34,5 milyon ton evsel atık oluşmuştur. 2008-2018 arasında Türkiye’de ise oluşan evsel atık miktarı azalmamış, yüzde 21 artmış dır. Bu durum geri dönüşüm politika ve uygulamalarımızın eksik olduğunu göstermektedir. Atık ekonomisini ıskalıyoruz. Hem ülkemizin cari açığını azaltmak hem de istihdam yaratmak için atık ekonomisi odaklı yeşil kalkınma ekseninde ilerlememiz gerekmektedir. Ülkemiz bu konuda Dünyada Paris İklim anlaşmasını TBMM’den geçirmeyerek, resmi olarak devreye almayan son 6 ülkeden biridir. Türkiye, şu anda : Eritre, Irak, İran, Libya ve Yemen ile aynı kategori de bulunmaktadır.’’