SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-10-2020 14:55   Güncelleme : 26-10-2020 06:49

"Dünya onu konuşuyor. Onunla Gurur Duyuyoruz"

Sevgili okuyucular bu gün sizlere göz kamaştıran bir Türk evladının başarı hikayesini vereceğim. Yazarımız gazeteci Noyan, Türkiye’de doğan ve Almanya’ya göç etmiş bir Türk ailesinin oğlu olan Prof. Dr Uğur Şahin’in Kovid-19 aşısını buluş hikayesi ni kaleme aldı ve yazdı.

    DÜNYA ONU KONUŞUYOR..

Sevgili okuyucular, bu gün çok önemli olduğuna inandığım ,göğsümüzü kabartan ve  bütün dünyanın  heyecanla beklediği Korona virüs aşısını bir Türk Profesörünün buluşu ile ilgili bir haber aldım. Bu başarının öyküsü Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş bir göçmen ailesinin çocuğuna ait. İnanın bu haberi alınca göğsüm kabardı çünkü, Anadolu’nun bozkırlarından, yani İskenderun’dan yıllar önce Almanya’ya göç etmiş bir Türk ailesinin çocuğunun başarı öyküsü bu.

Bütün Dünya ve Türkiye Kovid-19 aşısını bulma yarışına girmişken, Almanya’nın Köln Üniversitesi’nde görev yapan Türk asıllı Prof. Dr. Uğur Şahin’in buluşu olan ‘’ BİONTECH ‘’ aşısının 37 bin gönüllü üzerinde yapılan testi onay aldı. Bu haberle birlik de dünya çalkalanmaya başladı ve daha şimdiden bu aşı sadece Almanya’dan 100 milyon adet sipariş aldı.

1965 yılında İskenderun’da dünyaya gelen ve bir süre sonra ailesiyle beraber Almanya’nın Köln Kentine göç eden, Prof. Dr. Uğur Şahin önceleri Köln Üniversitesi’nde Kanser araştırmaları üzerinde çalışmaya başladı ve bu alanda da başarılara imza atarak, büyük ölçüde Kanseri yok eden aşıyı da buldu, bu tarih den itibaren Tıp Dünya’sı, Türk asıllı Uğur Şahin ismindeki bu Prof. Dr ‘u  konuşmaya başladı.

Prof. Dr. Uğur şahin bu başarıyla da yetinmedi ve bu kez de Korona virüs aşınışını bulmak için kolları sıvadı ve kısa süre içinde Kurduğu ‘’ Biontech ‘’ isimli şirketin üzerinden Korona virüs aşısı üzerinde çalışmalara  başladı, şansı Türk Profesörünün bir kere yüzüne gülmeye başlamıştı, Kanser aşısı buluşundan sonra bu kez de öyle oldu ve Kovid-19 aşısını bulduğunu ilan etti. Türk Profesörünün buluşu olan bu aşı Dünya’nın çeşitli ülkelerinde bulunan yaklaşık 37 bin gönüllü üzerinde denendi ve tam başarı sağlandı.

GÜNÜN KAHRAMANI OLDU

Biontech ismindeki bu aşı, yapılan bütün testlerden de başarı ile çıkarak, 16 Ekim tarihinden itibaren de seri üretimine geçildi. Bu haberlerin Alman Televizyonlarında çıkmaya başlaması ile birlikte Türk asıllı Prof. Dr Uğur Şahin birden bire günün kahramanı oldu. Bu buluş üzerine, Ülkeler seri üretimine geçen ‘’ Biontech ‘’ isimli aşıyı almak için kuyruğa girdiler.

 Alınan bilgiye göre Dünya’nın ilk Korona virüs aşısı olan,’’ Biontech ‘’ i almak üzere ülkeler sıraya girerken, yıl sonuna kadar 100 milyon aşının üretimi gerçekleşecek, 2021 yılında da 1 milyar 300 milyon aşının üretimi planlanıyor.

Sevgili okuyucular, gördüğünüz gibi burada iki önemli başarı hikayesi var, birincisi, Anadolu’nun topraklarında yetişmiş ve Almaya’ ya göç etmiş bir Türk evladının Kanser aşısının bulunmasına yönelik büyük başarısı var ,diğeri ise, Dünya’nın üzerinde çalıştığı fakat bugüne kadar bir türlü başarı elde edilemeyen Kovid-19 aşısının, gene aynı isimdeki bir Türk Profesör tarafından bulunması hikayesi var.

Öyle zannediyorum ki, Türk Profesörün buluşu olan,‘’ Biontech ‘’aşısı için, şimdiden Sağlık Bakanlığımız harekete geçer ve bu başarılı Profesörün buluşu olan ve  bütün testlerden başarı ile geçerek üretimine başlanan aşı konusunda Prof.Dr. Uğur Şahin ile görüşmelere başlanır ve bizimde ihtiyacımız olan aşının siparişi verilir.