KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-02-2021 10:14   Güncelleme : 05-02-2021 16:23

Dünya’ca Tanınan Tarihi kent yok olmayla karşı karşıya..

Bir tarih hem de göz göre göre yok olmayla karşı karşıya, kimseden ses çıkmıyor, Bakanlık topu yerel yönetimlere atmış, yetkili kılınmış yerel yönetimlerin ise sanki hiç umurunda değil, Tarih boyunca yaklaşık yirmi medeniyet’ e ev sahipliği yapmış tarihi ‘’ HARPUT ‘’ kenti sanki kaderine terk edilmiş gibi bırakılmış. Yazık çok yazık.

Dünya’ca Tanınan Tarihi kent yok olmayla karşı karşıya..

Bu konuda yıllardır mücadelesini sürdüren bir Harput sevdalısı Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Çağlar var. Tarihi Harput Kentinin kurtarılması konusunda  tek başına mücadele ediyor. Yok olmaya yüz tutan Harput’un kurtuluşuyla ilgili verdiği bir mücadelenin hayat hikayesini kaleme almaya karar verdim. Çünkü burada bir tarihin yok olma hikayesi var..UNESCO Dünya mirası geçici listesine giren Dünya’ca tanına tarihi Harput kenti yok olmayla karşı karşıya. Evet sevgili okuyucular, Tarihi boyunca yirmiye yakın medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi Harput kenti Dünya mirası olarak korunup kollanması gerekirken, kaçak ve izinsiz yapılaşmalar nedeniyle tarihi görünümünü kaybetmek üzere.

Sevgili okuyucular benim atalarımın da yaşadığı ve oralı olmak dan onur duyduğum Tarihi Harput’un bu kadar göz göre göre yok olması inanın oralı bir gazeteci olarak canımı yakıyor, bu tarihi mirasa ilgisiz kalan yereler yöneticilere de seslenmek istiyorum.’’ Lütfen kurtarın o dünyaca ünlü tarihi Harput’u muzu ,bu Unesco dünya mirası geçici listesine giren tarihi kentin, hak ettiği yere gelmesi için yerel yöneticileri göreve davet ediyorum.’’

Elazığ’ın olduğu kadar Türkiye’ ye, Türkiye’ ye  olduğu kadar da  Dünya’ya mal olmuş, yirmiye yakın medeniyete ev sahipliği yapmış bu tarihi kentin kurtarılması ve o şaşalı görünümüne kavuşması için, yerel yöneticilerin ilgisiz kalması ,inanın bu kentin tarihi görünümünden uzak alelade bir eski kent görünümüne bürünmesi inanın çok acı verici.

Sevgili okuyucular, yerel yöneticilerin bu kadar ilgisiz kalmaları karşısında, bir Elazığ sevdalısı isim var ki hayatının büyük bir bölümünü Harput ve Elazığ’ın hak ettiği yerlere gelmesi için mücadeleyle geçirmiş. Bu Harput ve Elazığ sevdalısı insan, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar. İnanın sevgili okuyucular latife yapmıyorum, Mehmet Çağlar ömrünün büyük bir bölümünü Harput’un tarihi görünümüne kavuşmasıyla ilgili çalışmalarla ve mücadeleyle geçirmiş bir isim.

Bu kadar kıymetli bir tarihi varlığımızın yok olmasıyla karşı karşıya kalan Harput için mücadelesini sürdürmeye devam eden ,Vakıf Başkanı Çağlar, Harput’la ilgili  bu güne kadar yetkili Bakanlıklar ve Elazığ’daki yerel yöneticilerle yaptığı mücadeleden bir sonuç alamaması üzerine, yetkililere rehber olacak adeta bir manifesto niteliğinde çağrıda bulundu.

Yetkililerin Harput’a karşı lakayıt kalmalarından son derece rahatsız olan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet çağlar, bir türlü çıkartılmayan Harput İmar Planının ivedilikle çıkartılmasını isterken, bu planın hazırlanması aşamasında da şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini öne sürdü.

-Kentsel alanda yapılaşma çalışmaları‘’ UNESCO‘’ kriterlerine göre yapılmalı.

-Özel Mülkiyeti olan yerlerin ne şekilde değerlendirileceği önceden belirlenmeli.

-Elazığ Belediyesi bünyesinde kurulan ‘’ KUDEP ‘’ birimi Harput onarım çalışmalarında söz sahibi olmalı.

-Harput’un tarihi ve Doğal dokusu ile uyumsuz yapıların yıkılması, yada uyumlu hale getirilmesi.

-Harput’un onarımında Ulusal ve Uluslararası kuruluşlardan yardım alınmalı.

-Fırat Üniversitesinden Teknik ve bilimsel destek alınmalı.

İş de sevgili okuyucularım Türkiye’nin en önemli tarihi varlıklarından birisi hatta en başında bulunan Harput’un kurtulması için bir Harput ve Elazığ sevdalısı kişinin bir tarihi kurtarma feryadı böyle. Umuyorum ki, Harput kökenli bir Gazeteci olarak, kent yerel yöneticileri bu sese kulak verirler ve bu kaybolmaya yüz tutan tarihi Harput’u o hak ettiği Unesco değerlerine kavuşturmaya özen gösterirler.

Ben bu çabalarından dolayı ve Harput’un kurtarılması için hayatını vakfettiği Elazığlılar Vakıf başkanı Mehmet Çağlar’a bu çabasından dolayı ve bıkmaz tükenmez Harput sevdasından dolayı da bir kez daha teşekkür etmek istiyorum, iyi ki varsınız başkanım ,iyi ki Harput’u kurtarma çabanızdan vaz geçmiyorsunuz. İnanıyorum ki sizin bu çabanız başta Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerefoğulları ve Elazığ Valiliği de aynı duyarlılığı gösterir de bu tarihe mal olmuş Harput’un göz göre göre gözümüzün önünde eriyip gitmez.

Sevgili okuyucular, Ülkemizin içinde bulunduğu bu kadar yoğun meseleler varken ve bu Korona belasıyla mücadele sürerken böyle bir konuyu ele almam, inanın göz göre göre yok olmayla karşı karşıya kalan ve bizzat giderek gördüğüm bu muhteşem kentin kurtarılma zamanının geldiği ve hatta geçtiği içindir, bir Elazığ ve Harput sevdalısı Vakıf Başkanının verdiği  bu mücadeleye daha fazla la kayıt kalamadım ve bu günkü yazımı Harput’a ayırdım. Taktiri sizlere bırakıyorum.