SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-11-2020 00:08   Güncelleme : 26-11-2020 08:09

Eğitimci Güleçyüz"Keşke Biz Bu Çağda Doğmasaydık"

Eğitimci Serpil Güleşyüz "Kriz üstüne kriz. Ekonomik kriz... Politik savaşlar... İşsizlik… Yoksulluk... Bu da yetmiyormuş gibi bi de COVİD-19. Ne kadar yanlış zamanda doğmuşuz"

Eğitimci Güleçyüz

Son zamanlarda bir eğitimci olarak, en sık duyduğum cümle “keşke biz bu çağda doğmasaydık”. “Tam da doğacak zamanı bulmuşuz”. “Bu ne ya?”
Kriz üstüne kriz. Ekonomik kriz... Politik savaşlar... İşsizlik… Yoksulluk... Bu da yetmiyormuş gibi bi de COVİD-19. Ne kadar yanlış zamanda doğmuşuz.
1970… 1980... 1990 sonrası doğan tüm çocuklar, büyükannelerinin, büyükbabalarının yaşadığı yılları güllük gülistanlık sanır. Hiç sıkıntı çekmediklerini, bütün yaşanan sıkıntıların kendi zamanlarında olduğunu düşünür.
Oysa 65 yaş ve üstü ne felaketler yaşadı, hepsinden sağ çıkmayı başardı, yaşam sevincini asla kaybetmedi. 22 milyon kişinin öldüğü 1. Dünya Savaşı’nı yaşadı mesela. Ekmek karnesini yine ilk onlar gördü. 2. Dünya Savaşı… Kıbrıs Harekatı… Kore Savaşı vb. nice savaşlar ve yoksulluk…
Gereğinin yapılmadığı, gerekli önlemlerin alınmadığı, uygun yasaların bir türlü çıkartılamadığı, ya da var olan yasaların da kişiye göre uygulandığı, bir türlü ders alınmadığı için, yüzlerce kişinin öldüğü sayısız sel felaketi, depremler yaşadılar.
Sağ-sol diye bölünmüş bir ülkede, kardeşin kardeşe kurşun sıktığı günleri, 12 Eylül’ü yaşadılar. Daha neler, neler...
Bunca felaketlerden sağ çıktı o kuşak. Sorumluluklarını bilerek ve asla yaşama sevincini kaybetmeden, tükendikleri yerden yeniden güçlenmenin birlik ve beraberlik içinde bir yolunu buldular. Evet bir pandemi felaketi yaşıyoruz ama mutsuz olmamak hatta mutlu olmak için bir çok nedenimiz var. Suyumuz var. Yiyeceğimiz var. İnternet, wi-fi, sınırsız televizyon kanalı hatta Netfix’miz bile var.
Yapacağımız tek şey, kola takılacak bir aksesuar olmadığını bildiğimiz maskeyi takmak, hijyen ve sosyal mesafeyi korumak ve en önemlisi EVDEN ÇIKMAMAK!
Sevgili gençler, hayatın her şeye rağmen ne kadar güzel olduğunu bilsek, her şeye rağmen hayatta olduğumuza şükretsek, bütün amacımız birbirimizi korumak ve kollamak olsa, acıyı, sevinci paylaşmak olsa biz bunu da atlatırız. Ne demiş ünlü şair? Solan çiçeklerin tazeliğini ve rengini hiç bir şey geri getiremez ama hayat her şeye rağmen yaşanmaya değer… 
Yükü sadece 65 yaş ve üstüne yüklemeyip, biz genciz bize bir şey olmaz aymazlığına sığınmasak, kurallara uysak, pandeminin genç, ihtiyar, yoksul, zengin ayrımını yapmadığını bilsek, geçmişte olduğu gibi bu da geçer, bu da umulandan daha çabuk atlatılır.
Siz doğru zamanda doğdunuz, önemli olan pırıl pırıl, ışıl ışıl yarınlar için doğru olanı yapmak;
MASKE – HİJYEN – SOSYAL MESAFE
EVDE KALIN. SAĞLIKLI KALIN.

SERPİL GÜLEÇYÜZ
        EĞİTİMCİ