SİYASET
Giriş Tarihi : 09-01-2021 13:52   Güncelleme : 13-01-2021 11:18

Erdem Noyan;Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ev Ziyaretlerinin sebebi nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerde yaptığı sürpriz ev ziyaretleri Ankara Kulislerini birden bire hareketlendirdi ve artık iyiden iyiye erken seçim iddialarını gündeme getirdi. Gündeme getirmeyle de kalmadı vatandaşlar arasında da açık açık konuşulmaya başladı. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, ‘’Kozmik ‘’ diye adlandırılan bu ev ziyaretlerinin perde arkasını araştırdı ve yazdı..

Erdem Noyan;Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ev Ziyaretlerinin sebebi nedir?

Erdem NOYAN Yazıyor

GÜNDEMDE ERKEN SEÇİM VAR..

Ankara kulislerinde erken seçim artık iyiden iyiye konuşulmaya başladı. Konuşulmayla da kalmadı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiç beklenmedik bir ortamda ve zamanda birden bire önemli siyasilerle baş başa ev ziyaretleri yapması bu fısıltıları ortaya çıkardı. Sebep gayet basit, AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde, plansız programsız son dakika olarak gerçekleştirdiği ’’Kozmik‘’ ev ziyaretleri. Tabi burası Ankara, siyasetin kalbinin attığı yer, iktidarın ve muhalefetin her an flaş olabilecek kararlara imza atmaları, Ankara siyasi kulislerini olduğu kadar, vatandaşları da heyecanlandırır.

Bu nedenle 2020 yılında sürekli gündemde tutulan ve bu yılda devam eden bir erken genel seçim olur veya olmaz tartışmaları artık son buluyor derken, AK Parti Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yılın ilk saatlerinde başlattığı ve sürpriz sayılabilecek ‘’ Kozmik ‘’ diye adlandırılan ev  ziyaretleri yeniden bir erken seçim tartışmalarını  gündeme getirdi, o kadarki siyasi kulisleri de hareketlendirdi  ve neler oluyor acaba dedirtmeye başladı.

PARTİLERİ RAZI EDEBİLECEK Mİ?

Sevgili okuyucular gelin bu ev ziyaretlerini birlik de biraz inceleyelim, 2020’ye erken seçim olacak ya da olmayacak tartışmaları ile noktayı koyarken,2021’in ilk saatlerinden itibaren birden bire yeniden erken seçim tartışmaları ateşleniverdi peki neden? çünkü ortada hiçbir gerekçe yokken AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın bu güne kadar hiç alışık olmadığımız bir şekilde gerçekleştirdiği biraz da kendi ifadesiyle nezaket kokan ancak, siyasi ağırlığı olan bu ev ziyaretleri  erken seçim fitilini  yeniden ateşlemiş oldu.

Zira, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortada hiçbir gerekçe yokken ve plansız, programsız bir şekilde, siyasetin önemli isimlerine  ‘’ kozmik ‘’ diye adlandırılan sürpriz ev ziyaretleri yapması siyaseti dalgalandırmaya yetti de arttı bile. Türk siyaseti son yıllarda hiç bu tür buluşmalara alışık da değil.

Dilin kemiği yok, siyasi kulisler ve medya bu beklenmedik ani ev ziyaretlerini kendilerine göre adlandırmaya başladılar bile, zira Cumhurbaşkanı da bu ziyaretler sırasında nasıl bir ittifak olur, olur mu olmaz mı diye bunları da görüştüklerini söyledi. Muhalefet kesinlikle bu yıl, içinde bir erken seçim olur derken, iktidar yöneticileri de bütün bu gelişmelere rağmen şu an herhangi bir erken seçim meçim yok demeye devam ediyorlar.

Siyasi analistler ise, Cumhurbaşkanının bu ev ziyaretlerinin kesinlikle bir erken seçimle ilişkili olduğu yönünde tezler öne sürüyor, bu tezlerini de, baş başa yapılan bu görüşmelerde, olası bir erken seçimin mutlaka gündeme geldiği ve bu seçimlerde uygulanacak baraj sistemi ve seçim Kanunları  üzerin de durulduğunu öne sürüyorlar, hatta bu yorumcular, Cumhurbaşkanının bu görüşmelerde millet ittifakının alanının genişletilip genişletilemeyeceği zeminini de yokladığı öne sürülüyor. Bunu da Cumhurbaşkanı zaten açık açık söylemiş durumda.

Sevgili okuyucular, bu yorumlar boşa çıkmıyor, siyasette bu kadar tecrübeli ve yılardır ülkeyi yöneten bir siyasi liderin durup dururken ani ev ziyaretleri yapmasını sadece bir nezaket ziyareti olarak kabul etmek mümkün mü, 40 yıla yakın, siyasetin içinde gazetecilik yapan bir kişi olarak bu tip ziyaretlerin bal gibi, nezaket ziyaretleri dışında başka manalarda taşıdığına çok şahit olmuşumdur.

Şimdi size soruyorum? neden Cumhurbaşkanı önceden planlanmamış ve basına haber verilmeden ani ve sürpriz ev ziyaretleri yapmaktadır, bana göre bu ziyaretler tam manasıyla bir erken seçim ve ittifaklarla ilişkilendirilmelidir. Tabi bu görüşmelerde başka konularda gündeme gelmiş ve görüşülmüş dür.

Bakın, bir değerlendirme yapalım, Cumhurbaşkanı önce, ortada fol yok yumurta yokken ortağı MHP lideri Bahçeli’yi, yağmurlu bir günde aniden evinde ziyaret ediyor. Halbuki her hafta TBMM’de yapılan haftalık grup toplantıları sırasında görüşmeleri mümkünken, neden hesapta olmayan bir şekilde evde baş başa 1 buçuk saate yakın görüşme yapıldı. Tabi ki bu ziyaret dikkat çeker ve siyasi kulislerde acaba ları gündeme getirir.

Gelelim ikinci ev ziyaretine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret etiği kişi, tam karşılarında yer alan Millet İttifakı ortaklarından Saadet Partisi Yüksek istişare Kurulu başkanı, yılların siyasetçisi Oğuzhan Asiltürk. Nasıl olurda Millet İttifakının bir ortağı olan siyasi partinin genel Başkanı Temel Karamollaoğlu dururken, partinin ikinci ismi olan bir siyasetçiyi ziyaret eder, işte üzerinde durulması gereken konu bu. İş de bu ziyaret Ankara kulislerinde dedi kodu çıkmasına sebep oldu.

Zira nasıl olur bir Partinin genel başkanı dururken, partinin ikinci adamı evinde ziyaret edilir, belki bu normal gözüke bilir iş de burası önemli, Cumhurbaşkanı acaba en azından oy olarak olmasa da, İslami kesimde manevi değeri yüksek olan, Saadet partisini acaba yanımıza çekebiliriz olabilir mi sizce, bence olabilir, zira Karamollaoğlu’nun yumuşak karnı var, Karamollaoğlu ile Oğuzhan Asiltürk yakın akrabalar, bir birlerinden kız alıp vermişler ve Asiltürk Saadet Partide önemli bir isim, Karamollaoğlu kendisine danışmadan pek hareket etmez.

İş de acaba Cumhurbaşkanı bunu gayet iyi biliyor da saadet partisine bu yoldan mı yürümeye çalışıyor, iş de Ankara kulisleri şimdi bütün bunları konuşuluyor. Sevgili okuyucular bana göre de bu kadar deneyimli kurt bir siyasetçi olan Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan hiçbir zaman durup dururken ve adımını önceden planlamadan atmaz, buna kendimden emin olduğum kadar eminim, bu işin içinde bir iş var, tabi bu ev ziyaretleri sadece çay, kahve içme ziyaretleri de değil, başka konularda mutlaka görüşüldü, mesela seçim barajı, mesela ittifaklar konusu ve başka konularda görüşüldü mutlaka, bu görüşmelerde HDP’ nin kapatılıp kapatılmaması, Meclis de bekleyen Dokunulmazlık dosyaları, Seçim Kanunlarında yapılacak değişikliklerde mutlaka ele alınmıştır.

Bakalım göreceğiz bu sürpriz ev ziyaretlerinden daha neler çıkacak bunu zaman içinde göreceğiz, ama bana göre Cumhurbaşkanının yaptığı bu sürpriz ziyaretlerinin arkası gelecek gibi, yani diğer bir değişle 2021’de Cumhurbaşkanının bu tür sürpriz ziyaretlerine daha çok şahit olacağız gibi. Hadi hayırlısı.