GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-08-2020 08:57   Güncelleme : 17-08-2020 09:03

Tarihçi Sinan Meydan belgeyi paylaştı... Valide Sultan'ın alışveriş listesi gerçek çıktıDevlet Arşivlerinden çıkan belgeler sosyal medyada tartışma konusu oldu. 'Valide Sultan'ın alışveriş listesi' olarak paylaşılan belgelerde şarap, bira, sardalya ve havyar sipariş edildiği öğrenildi. Tarihçi Sinan Meydan da "Devlet Arşivlerine baktım. Belgeyi aldım" diyerek belgenin gerçekliğini doğruladı. Kaynak: Tarihçi Sinan Meydan belgeyi paylaştı... Valide Sultan'ın alışveriş listesi gerçek çıktı

HABER MERKEZİ-GÜNBOYU

Arkeolog yazar Sergen Çirkin'in sosyal medyada paylaştığı Osmanlı Arşiv belgesi tartışma konusu oldu.

Çirkin, yaptığı paylaşımda V.Murat'ın annesi Abdülmecit'in eşi Şevkefza Valide Sultan'ın alışveriş listesini paylaşarak, listede şarap, bira, sardalya ve havyar olduğunu ifade etmişti.

"SARAYLARA YARAŞIR LİSTE"

Belgeleri paylaşan Çirkin, "Saraylara yaraşır liste işte budur. Osmanlı tarihini peygamberler tarihi sananlar için, Osmanlı en başta keyif almayı bilen bir Türk devletiydi... Belge Osmanlı arşivinde mevcuttur, kontrol edilmiştir" ifadelerini kullandı.

segen-cirkin-sosyal.jpg

"GERÇEKTEN DE İSTEMİŞ"

Tarihçi yazar Sinan Meydan belgeleri sosyal medya hesabından paylaşarak, "Devlet Arşivlerine baktım. Belgeyi aldım. Belge arşivde 'Valide Sultan Tarafından Satın Alınması İstenen Yiyecekler ve İçecekler' başlığıyla kayıtlı. Gerçekten de Valide Sultanımız şarap, bira, havyar, sardalya vb. istemiş! Belge no: Y.PRK.SGE.00001.00023.001. Tarih:H.23.07.1295" ifadelerini kullandı.

sinan-meydan-sosyal.jpg

V.Murat'ın annesi Abdülmecit'in eşi Şevkefza Valide Sultan'ın alışveriş listesi:

  • 24 şişe kına kına şarabı
  • 300 şişe Bordo şarabı
  • 2 anbar Viyana birası
  • 24 şişe Porto şarabı
  • Ufak fıçı derununda sardalya
  • Lakerda
  • Havyar

İŞTE O BELGELER

osmanli1.jpg

belge2-004.jpg 

Seçimi kazanmak için yapılanlar pes dedirtti: Mansur Yavaş büyük skandalı ortaya çıkardıSeçimi kazanmak için yapılanlar pes dedirtti: Mansur Yavaş büyük skandalı ortaya çıkardı

Kaynak: Tarihçi Sinan Meydan belgeyi paylaştı... Valide Sultan'ın alışveriş listesi gerçek çıktı