GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2021 23:07   Güncelleme : 25-08-2021 08:11

Fonlanan Siyaset İktidarda Kalamaz

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel "Türkiye’nin Kırım Platformu Toplantılarına Katılması Kırım Tatarlarını zor Durumda Bırakacaktır"

Fonlanan Siyaset İktidarda Kalamaz

Afganistan’da Yaşananlardan Ders Çıkartılmalıdır...

ABD’nin gizli operasyonları için kullandığı National Endowment for Democracy (NED) adlı kuruluş tarafından finanse edilen ve 23 Ağustosta Ukrayna’da düzenlenecek olan Kırım Platformu toplantılarına Türkiye, Dışişleri Bakanı seviyesinde katılacaktır. Bu durum Kırım’da yaşayan Tatarları zor durumda bırakacağı gibi Hazardan Karadeniz’e, Kafkaslardan Doğu Akdeniz’e kadar bölgesel güvenliğimizi tehdit etmektedir.

NED, Ukrayna ve Gürcistan’daki renkli devrimlerden, Suriye’deki PKK/PYD ve FETÖ türü örgütlere kadar sayısız örnekte rolü olduğu Türkiye devleti tarafından da bilinen bir kuruluştur.

Türkiye bu toplantılara katılarak kendi bölgesel tezlerini, çıkarlarını ve söylemlerini inkar eder pozisyona düşürülmektedir.

Bu tür kuruluşların ABD adına Afganistanda yarattığı yıkımın etkileri Afgan göçü olarak Türkiye’nin kapısına dayanmıştır.

Üç bin km uzaktaki olayların etkileri bu denli yakın bir tehdide dönüşmüşken Türkiye’nin tarihsel ve kültürel bağlarının bulunduğu Kırımla ilgili gelişmelerin daha yakıcı etkiler yaratacağı muhakkaktır.

Öte yandan Ukrayna’daki toplantıların finansörleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ile kimi Fethullahçı STK’ların bulunması tehlikenin boyutunu göstermesi açısından önemlidir

Dışişleri Bakanımızın yanı sıra Ukrayna’daki Türk diplomatik misyonunun da toplantıya katılacak olması, Türkiye’nin uluslararası ve bölgesel konulardaki çıkarlarını olumsuz etkileyecek bir potansiyel barındırmaktadır.

Fonlanan medya, STK’lar ve siyaset ile iktidara gelmek ya da iktidarda kalmak mümkün değildir.

Bunu en yakın örneği adı geçen kuruluşların yürüttüğü Ukrayna, Gürcistan, Irak ve Afganistan operasyonlarında görülmüştür.

Zira ABD çıkarları için çalışanların kendi ülkelerinden kaçmak için uçak kanatlarına tutunmak zorunda kaldığı günlerden geçiyoruz.

Bu nedenlerle Kırım Tatarlarının sorunlarının çözümü ve bölgesel istikrar için Türkiye’nin Rusya ile istişare ve işbirliğini derinleştirmesi elzemdir

Bölge dışı aktörlerin müdahalesine zemin yaratan bu tür organizasyonlarda yer almanın, Türkiye’ye fayda getirmediği, Kırım Savaşı’ndan bu yana yaşadığımız toprak kayıpları başta olmak üzere, tarihsel tecrübelerimizle sabittir

Bütün bu gerekçelerle, Kırım Tatarları, Türkiye’nin Ukrayna’daki toplantıya katılma kararını gözden geçirmesini beklemektedir

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Ünver SEL

Kırım Tatar Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı

Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı