GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 18:48   Güncelleme : 20-02-2021 22:34

FOX TV'nin Haber Kuşağında Reklam Rezaleti...

İzleyicilerin hakkı olan haber alma özgürlükleri TV yöneticileri tarafından adeta kısıtlanıyor. Reytinglerde birinci sırayı alan bir TV kanallarının sunduğu haberlerin üç de ikisinde reklamlar yer alıyor. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan bu önemli konuyu araştırdı ve yazdı, TV haber kuşakları adeta reklam kuşakları haline geldi.

FOX TV'nin Haber Kuşağında Reklam Rezaleti...

 

 

 

TV Haberlerinde reklam almış başını gidiyor, halk olup bitenle ilgili bilgi içeren haber programlarında haberden çok neredeyse reklam izliyor, vatandaşın verdiği vergileriyle ayakta kalan TV’lerin  yöneticileri bu konuyu iyice düşünmeli ve gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir, aksi taktirde izleyicileri kaybetme ile karşı karşıya kalabilirler.

TV yayınlarının başladığı yılları hatırlıyorum önceleri tek TV kanalı olan TRT vardı, sonraki yıllarda özel kanallar ortaya çıkdı bütün bu kanallar haber saatinde sadece haberleri verirdi. İzleyiciler ülkenin her yanında meydana gelen Siyasi, Sosyal, Ekonomik ve Spor haberlerini doya doya izlerdi.

Ancak son yıllarda Televizyon kanallarının arka arkaya gelmesi reyting savaşlarını başlattı ve TV’ler  reklam pastasından ne kadar pay kaparız onun yarışına girdiler. Kanallarının ayakta kalması için reklam kapma yarışına girmeleri anlaşılabilir bir durum, ancak unutulmamalıdır ki izleyicilerin haber alma hakları da korunmalıdır.

Şayet bir haber saati içinde haberden çok reklama yer veriliyorsa bu anlaşılabilir değildir, kanallar reklamları, haber dışındaki programlarda yayınlamaya özen göstermelidirler .Geçenlerde Ankara’da oturduğum semtte yakın komşularımın ilginç bir tespitine şahit oldum, bu konuyu ilgililere daha kolay aktarırım düşüncesiyle  bana getirdiler, bende konuyu uzun bir süre inceleyip köşeme taşımaya karar verdim.

Sevgili okuyucular gerçek den TV’lerde yayınlanan haber programları feci, yaklaşık bir saatlik bir ana haber programlarında neredeyse yarısından fazlası reklamlara ayrılmış durumda, haber saatleri izleyicilerin, Ülkede ve yurt dışında meydana gelen olayları tarafsız bir şekilde alma saatidir.

Bizde öylemi oluyor, hayır, reklam pastasından pay kapmayı anlayabilirim, ancak bunu yaparken haber saatlerinin dışındaki programlar için yapmak lazım. Bakın, komşu izleyicilerimim bu konudaki tespitleri nasıl, gelin bir göz atalım.

Türkiye’de en çok izlenen ve reytingi yüksek olan kanal Foks TV, reytingler öyle gösteriyor, özellikle haber programları. Eminim ki reklam pastasından en çok reklamı alanda bu kanal, ama gel gelelim Foks TV’nin ana haber ve çalar saat programına.  Ana haberi sunan Selçuk Tepeli güzel bir yol bulmuş, 45 dakikalık haber saati içinde  bir kez bile reklama girmiyor, son bir dakikayı bırakıp reklama giriyor ve dönüp  bir dakika haberini sunup, haberi kapatıyor.

Peki yaklaşık 8 yıldır sabah kuşağında, Çalar saat programını sunan İsmail Küçükkaya öylemi yapıyor, hayır, ondan beklenen bu olmamamalı.3 saat yayında kaldığını ve ‘’ sayın seyirciler bugün sizlerle dolu dolu 3 saat beraberim ‘’ dediği, çalar saati gelin hep birlik de bir inceleyelim.  

İsmail Küçükkaya, mümkün olduğu kadar tarafsız gözükmeye çalışmakta ve  tutarlı programlar sunmaktadır, zira bu nedenle reytinglerde en yüksek de onun programı  çıkıyor, ancak son dönemlerde FOKS TV haberlerinde biraz düşüş yaşansa da gene reytinglerde ilk sıralarda yer alıyor, tabi burada öteki kanallar özellikle, yandaş diye bilinen kanalların izlenme oranları çok düşük olunca FOKS TV aradan sivriliyor ve birinci sıraya oturuveriyor, burada mümkün olduğu kadar özlemi çekilen, birazda tarafsız habercilik yapınca da reytingler fırlayıveriyor.

Sevgili okuyucular, İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar saat’ le ilgili ilginç bir bilgi geldi önüme, Ankara’lı izleyicilerden, ben 80’li yıllardan sonra Ankara’da Günaydın Gazetesi Temsilciliği yaparken İsmail Küçükkaya’da Akşam Gazetesi Ankara temsilciliği yapıyordu, çok yakın bir arkadaşlığımız olmadı ancak zaman zaman Ankara siyasi ortamlarında karşılaştığımızda bir merhabamız vardı, hatırlıyorum ve kendisini tutarlı, doğru ve ilkeli bir Gazeteci olarak tanırım.

Bu nedenle beni bağışlasın bu gerçekleri yazdığım için, ama eminim ki bu haberi okuduktan sonra kendi izleyicileri ve benim bu tespitlerimi haklı bulacaktır. Zira Haber alma izleyicinin bir hakkı ve bizimde bu haberleri sonuna kadar onlara sunmamız görevimizdir. Demek istiyorum ki hangi, şartta olursa olsun haber saatinde yalnız haber verilmelidir, o saat aile fertlerinin tanıtıldığı, yada mesai arkadaşlarının anlatıldığı bir program olmamalıdır, sunucunun görevi onlara ayrılan haber saatinde  ülkede olup biteni fazlasıyla izleyicilere aktarmak olmalıdır.

Sevgili okuyucular gelelim, reytingi en yüksek haber programı olan ‘’Çalar Saate‘’, Çalar saat yaklaşık 3 saat boyunca ekranlarda, İsmail Küçükkaya 08’de yayına başlayıp saat 11’e kadar ekranda kalıyor, tarafsızlığından şüphe etmiyorum, güzel ve etkileyicide haber sunuş tarzı var, ancak o da şimdi sıralayacağım bilgilere önem vermelidir ve inanıyorum ki verecektir de.

Sevgili okuyucular sizlerde biliyorsunuz ki Haber saatleri izleyicilere ,Ülkemizin içinde meydana gelen haberleri tarafsız olarak sunmaları ve habere ayrılan süre içinde sadece haberleri vermeleridir, haberde reklam olmaz ve olmamalıdır .Haberde özel hayatla ilgili bilgiler olmaz hele hele her gün, her dakika mesai arkadaşlarına zaman ayrılmamalıdır.

Yaptığımız bu tespitler çok doğru, İsmail Küçükkaya, 08’de başladığı ve 11’de bitirdiği 3 saatlik Çalar saat proğramında,3 kez 20’şer dakikadan en az bir saat reklama yer veriyor tabi ki bunu o yapmıyor yöneticiler yapıyor, buna en az 20 dakika Danışmanım Nihat, Annem, yeğenim, ABD’deki kardeşim Ankara’daki abim, Karsta ki annem Ayşe, Adanalı annem Makbule, İzmir deki teyzem Fatma ,şu an rejide şu arkadaşlarım ve yönetmenim var, saat 09’da yönetmen koltuğuna Savaş  oturdu, haber massında baş da Ezgi ve şu arkadaşlar oturuyor, çalar sat gazetesini, ileride başarılı olacağına inandığım bu arkadaş hazırlıyor, takdimiyle zaman geçiriyor. Anlıyorum, onları onore ediyor. Ama, zaten program boyunca bu arkadaşların adları ekranda yazılarak sunuluyor ve ayrıca  onlar sadece görevlerini yapıyor.

Bitmedi, bu sürelere birde kitapları okumayla geçirdiği zaman var oda yaklaşık toplam 10-15 dakikayı buluyor, bütün bunlara ilave program boyunca okuduğu mesajlar var buna inanmakla birlik de  buda yaklaşık bütün program boyunca 20 ile 30 dakika arasında süre alıyor, şimdi oldu mu size toplan yaklaşık 2 saat. Yani İsmail Küçükkaya sizlere vaat ettiği 3 saatlik program da ancak toplamda  bir saat civarında haber sunuyor, nerede 3 saat nerede yaklaşık bir saat.?

O süre içinde Siyaset, Ekonomi ve Sosyal konular işleniyor, güzelde  bir gün içinde Ülkemizde o kadar çok sosyal olaylar işleniyor ki, Çalar saatte bunlardan hiç bahsedilmiyor, Çalar saatte varsa yoksa Siyasi Haberler, işçi, Emekli, memur, çiftçi ve  esnaf haberleri, tabi ki bunları vermekle çok iyi iş yapıyor, ancak o dakikalar bir tık altta Star, bir tık üstte ATV haber kuşağı var oralarda ülkemizde meydana gelen o kadar çok olaylar  veriliyor ki  inanılır gibi değil en çok izlenen kanal FOKS ve  çalar saatte bunlara hiç yer verilmiyor.

Sevgili okuyucular bunlara örnek mi buyurun, bir gece boyunca kendisini 8 kattan atan atan genç kızlarımız ve onların perişan aileleri, sokaklarda Pitbul köpeklerinin vahşice ısırdığı yaşlı ve çocuk olayları, Teksas’a dönmüş şehirlerimizin caddeleri ,sokakları ,hiç etrafa aldırmadan kurşun yağdıran caniler, aileler içinde gerçekleşen facialar, milyonların izlediği Spor haberleri, bunlar esas haber olmalıdır, bunlara daha çokları eklenebilir, bunlar o özel dakikalar yerine verilmelidir, İsmail Küçükkaya beni bağışlasın bunlar doğru tespitlerdir.