SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-05-2020 19:48   Güncelleme : 20-05-2020 13:04

Gazeteci Erdem Noyan,’’ hava yolları ile yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde çok sıkı Korona tedbirleri uygulanacak’’

İnternet haberciler.com yayın Koordinatörü Erdem Noyan, havacılık sektöründe çığır açacak yeni tedbirleri köşesinde açıklıyor. İşte Erdem Noyan’ın köşe yazısı.

Gazeteci Erdem Noyan,’’ hava yolları ile yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde çok sıkı Korona tedbirleri uygulanacak’’

Gazeteci Erdem Noyan,’’ hava yolları ile yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde çok sıkı Korona tedbirleri uygulanacak’’

Alınan bilgiye göre, hava yolu ile seyahatlerde artık’’ Korona ‘’ tedbirleri geçerli olacak. Yolcu biletleri tarih oluyor, yerine tamamen el değmeden telefonlar üzerinden dijital ortamlarda gerçekleştirilecek uçuş öncesi, tüm yolculardan COVİD-19 vizesi istenecek, bu bir nevi yolcuların sağlık karnesi olacak. İnternet haberciler yayın koordinatörü Gazeteci Erdem Noyan, bundan sonra hava Yollarıyla yolculuk yapmak isteyen tüm yolcuların uyması gereken kuralları açıklıyor. İnternet haberciler.com yayın Koordinatörü Erdem Noyan, havacılık sektöründe çığır açacak yeni tedbirleri köşesinde açıklıyor. İşte Erdem Noyan’ın köşe yazısı.

Edinilen bilgiye göre yerli ve yabancı hava yollarında uygulanması düşünülen yeni tedbirler şöyle, daha az bagajla Seyahat edilecek, evde çantalarımızı hazırlarken artık daha az zaman harcayacağız. Çünkü kabin içine adet olarak da ağırlık olarak da daha az eşya kabul edilecek. Uçak altına verilecek bagajların da yer hizmetleri personel yardımı olmadan teslimi için yeni sistemler yaygınlaştırılacak, bu konudaki çalışmalar son aşamaya geldi.

COVİD-19 ‘’ vizesi ‘’ Sağlık Karnesi, ile seyahat uygulaması başlıyor.

Yeni uygulamanın belki de en önemli kararı, her yolcunun ne kadar steril olduğuna işaret edecek olan sağlık karnesi veya Covid-19 olmadığını teyit edecek doküman şartı olacak. Yolcunun nerede ne zaman bulunduğu, Ülke, Şehir, Otel gibi detayları gösterecek, adeta ikinci bir pasaportu,’’ Covid-19 vizesi ‘’ belgesi istenecek. Yolculardan, seyahatleri için zorunlu sağlık sigortası istenecek. Covid-19 sonrasında artık tüm ülkeler ve dolayısıyla havayolları yolculardan sağlık sigortası isteyecek.

KAĞIT BİLETLER TARİH OLUYOR.

Yeni uygulamada, biniş kartları (boarding pass) ve kâğıt biletler artık olmayacak, bunun yerine cep telefonlarıyla uçak bileti ve biniş kartları (boarding pass) ve bagaj etiketleri gibi hizmetler el değmeden dijital ortamlarda gerçekleştirilecek. Uçağa biniş ve bagaj işlemleri, check-in esnasında yüz tanıma ve eşleştirilmesiyle yapılacak. İster hava limanına gelmeden ister terminalde geldikten sonra biniş işlemleri sırasında, biniş kartı artık telefonlarda bulundurulacak.

Yolcular Dış hatlarda 4, İç hatlarda 2 saat önceden hava limanlarında bulunacaklar. Hava limanlarında 2 metrelik sosyal mesafeye mutlak riayet edilecek. Tüm yolcular maske kullanacak ve ateş kontrolü ile testten geçirilecek, aynı uygulama tüm yolcular terminallere girdiği sırada da aynı işlemden geçirilecek, sıkıntılı yolcular terminallere alınmayacaklar. Bu konuda bazı hava yolları ise isterlerse yolcularına uçağa binme sırasında da test yapabilecek. Artık terminallerde uğurlama ve karşılama sırasında vale bulunmayacak. Yolcu uğurlamalarında yolcu yakınları artık terminal içlerine kadar giremeyecek. Bu yolcular bunun yerine terminal dışında kendilerine ayrılan özel alanlarda makul tecrit mesafesini koruyarak yolcularını bekleyecek veya uğurlayacaklar.

STERİLİZASYON TÜNELLERİ.

Yeni uygulama ile yolcular, sterilizasyon tünellerinden geçerek ilerleyebilecekler, bütün hava limanlarının girişlerinde yolcuların ve beraberindeki bagajların geçebileceği sterilizasyon tünelleri ya da benzeri sistemler bulunacak. Yolculuk öncesi İris (göz), yüz tanıma sistemleri yaygınlaşacak. Pasaport ve kimlik kontrollerinde bu sistem kullanılacak, temas sebebiyle ortaya çıkabilecek tehlikeleri önlemek için avuç içi ve parmak taramaları yapılacak. Pasaport kontrol görevlileri de gerekli durumlarda seyahat dokümanları ve pasaportları ışın sistemleri veya gazla dezenfekte edildikten sonra işlem yapabilecekler. Hava limanlarına girişten itibaren, terminallerin her noktasında yolcuyla yakın çalışan personel, duruma göre cam veya şeffaf plastik korumaların arkasında görev yapabilecekler, ya da polis, özel güvenlik, yer hizmetleri ve diğer çalışanlar maskeyle birlikte yüzlerini de koruyan siperlikle çalışacaklar. Yeni bir uygulama ile ise elle güvenlik kontrolleri tarih olacak, ancak zorunlu hallerde tüm bedeni tarayan (body scanner) cihazları ve el detektör cihazları kullanılacak. Kafe ve restoranlar dijital sistemle görev yapabilecekler. Terminallerde bulunan restoran ve kafelerde artık açık büfe bulunmayacak, her türlü yiyecekler kapalı ve steril kaplarda bulunacak. Hava limanlarında sosyal mesafeli kuyruklar mobil cihazlarla kontrol edilecek. Ayrıca lokanta ve kafelerde menüler, sipariş ve rezervasyonlar da cep telefonlarıyla dijital ortamda yapılacak. Bu terminallerde yolcular Fotosel veya sesle kontrol edilecek. Uçaklarda da yolcularla irtibat bu yollarla yapılacak. Kapılar, geçiş noktaları tuvaletler ile lavabolar, yiyecek-içecek hizmetleri temas dan uzak tutacak yeni sistemlerle hizmet verecekler. Bekleme salonları başta olmak üzere lokanta, kafelerde koltuk araları açık olacak. Bu uygulama artık uçaklarda da geçerli olacak.

İKRAMLAR TERCİHLİ OLACAK.

Ekonomik sınıflarda ikram tercihli ve ücretli olacak. Yolcular bu tercihlerini artık biletlerini alırken veya check-in işlemleri yaparken belirtecekler. First ve Business yolcularına tanınan hizmetler azalacak ve hizmet şekilleri değişecek. Kabin görevlileri bu yolculara artık yakından ilgilenmeyecekler, paltosunu, ceketini alamayacak, yiyecek ve içecek hizmetlerini yakın temasla sunamayacaklar. Kabin görevlileri bu yolculara ikram paketlerini önceden hazırlanan kapalı kutular içinde sunup, servisi yolcuya bırakacaklar. Uçaklar da güvenlik videoları değişecek, videonun içlerine özellikle Korona virüs ile ilgili görüntüler yer konacak. Uçaklarda dağıtılan dergiler ve gazeteler kalkacak bunun yerine dokunmatik ekranlarla bu hizmetler verilecek. Yolcuların mobil cihazlarıyla eğlence sistemlerini kontrol edecek uygulamalar genişletilecek. Hava yollarının yolculara uzun seyahatlerde verdikleri seyahat çantalarının içerikleri de Covid-19 sebebiyle çeşitlenecek. First, business ve ekonomi sınıfına göre bu çantalara çeşitli marka ve kalitede maske, eldiven, sıvı sabun ve dezenfektan sıvılar konacak. Uçaklarda tuvalet sayıları artacak. Bu kabinlerde sağlıklı yeni sistemler geliştirilecek.