SİYASET
Giriş Tarihi : 27-05-2020 22:01   Güncelleme : 28-05-2020 12:28

Gazeteci Noyan Korona Krizinde Bankaların Çok kötü bir sınav geçirdiğini yazdı

Gazeteci Erdem Noyan"Ülke top yekûn korona belasıyla boğuşurken, Türk banka sektörü maalesef sınıfta kaldı"dedi

Gazeteci Noyan  Korona Krizinde Bankaların Çok kötü bir sınav geçirdiğini  yazdı

 

BANKALARIN KÖTÜ SINAVI..

Ülke top yekûn korona belasıyla boğuşurken, Türk banka sektörü maalesef sınıfta kaldı. Yaklaşık altı aydır dünyanın üzerine çöken Korona belasından Ülkemizde yeteri kadar nasibini aldı. Bütün ülkeler ekonomik kriz içine giren, vatandaşlarının, iş aleminin, küçük esnafının ve hizmet sektörünün uğradığı zararı hafifletmek için, para musluklarını sonuna kadar açarak, vatandaşının yanında olmaya çalışırken, bizde bankacılık sektörünün duyarsızlığı almış başını gidiyor. Ekonomik açıdan tam belimizi düzeltiyoruz derken, hazırlıksız yakalandığımız Korona belası da üzerine tuz biber ekti.

Evet yaklaşık altı aydır ülkemiz bu korona belasıyla büyük mücadeleler veriyor, bu konuyu inkâr edemeyiz, işte büyük ülke olmak da tam burada ortaya çıkıyor. Ülkemiz sağlık alanında,özellikle Korona ile mücadelede gerçekten birçok ülkeye örnek olacak şekilde başarılı sınavlar vermektedir. Ancak bu başarılı sınav verilirken, piyasaların durduğu, kepenklerin kapandığı, işçi çıkarmaların tavan yaptığı bir ortamda yeteri kadar tedbir alındımı. İktidar, elinden geldiği kadar yaraları sarma gayreti içinde,sınırlı bütçelerle, işsiz kalan çalışan kesimlere, kepenk kapatan esnaflarımıza ve hizmet sektöründe işini kaybedenlere kısmen de olsa yardım yaparak yaralarını sarmaya çalışırken, belediyelerimiz örnek olacak şekilde yardım seferberliği başlatmışken, Türk Bankacılık sektörü bu mücadelede maalesef sınıfta kalmıştır.

İsterdim ki Devletten önce Bankalarımız mudilerinin ve Korona krizi nedeniyle zor duruma düşmüş, evlerine kapanarak çalışamaz durumda kalan insanımızın, yaklaşık 2 milyon kepenk kapatan esnafın, milyonları bulan zor durumdaki hizmet sektörü ve evlerine kapanmak durumunda kalan işsizler ile emeklilere kapılarını açsaydı.

Ancak, aylardır Medya da milyonlarca lira harcayarak, boy boy ilanlar verip, kepenk kapatmak zorunda kalan esnafı, çiftçiyi, çalışamaz duruma düşen ve evlerine kapanan milyonlarca işsizi bankalara davet ederek kredi vereceklerini vadeden bankalarımız maalesef birer birer vatandaşların yüzüne kapılarını kapatmışlardır. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak’ın çeşitli defalar uyarılarına rağmen bankalarımız maalesef vatandaşların kredi baş vurularını karşılıksız bırakmaya devam etmişlerdir. Her gün, çarşaf çarşaf medyada ilanlar vererek vatandaşı internet üzerinden kredi kuyruğuna sokan bankalar, çeşitli gerekçelerle bu kredi başvurularının büyük çoğunluğunu reddederek sukutu hayale uğratmışlardır. Bankalar birliğinin bir raporuna göre online kredi başvurusunun yaklaşık yüzde seksenini bankalar çeşitli engeller çıkararak karşılıksız bırakmış durumda şu an, işin daha da kötüsü bankalar başvuruların çoğunu daha bankaya ulaşmadan internette cevapsız bırakıyorlar ya da ulaşımı engelliyorlar, halbuki bankaların ayakta kalmalarının en büyük sebebi olan, iş alemi, esnaf, sanayici, çiftçi, çalışan kesim ve emeklilerin bankalara yatırdıkları paralardır. Zamansız başımıza musallat olan bu korona belası sırasında sıkıntıya düşen bu zor durumdaki kesime ilk koşan bankalar olmalıydı. Devletin yanında çağrılarına kulak tıkayan bankalarımız maalesef bu dönemde sınıfta kalmıştır.

Şunu da itiraf etmeliyim ki, bu kötü işaretlerin yanında tabi ki bazı güzel şeylerde olmuştur, özellikle kamu bankaları bu aşamada yeterli olmasa da zor durumdaki vatandaşın, esnafın, çiftçinin ve işsiz kalan insanların Kredi başvurularının bir bölümünü olumlu karşılamışlardır. Gönül isterdi ki özel bankalarda çeşitli bahanelerle kredi başvurusunda bulunan vatandaşların umutlarını yok etmeselerdi, kendilerini garanti altına almaya çalışan özel bankalarımız bu nedenle sınıfta kalmıştır.