SİYASET
Giriş Tarihi : 17-08-2020 08:42   Güncelleme : 20-08-2020 08:21

Gazeteci Noyan, Siyasi Parti Liderlerine takılan lakapları inceledi

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, bu güne kadar hayatımıza giren bütün, Siyasi Parti Liderlerine takılan lakapları inceledi ve son olarak da İYİ Parti Lideri Meral Akşener’e takılan, ‘’ Devlet Ana ‘’ lakabını yorumladı..

 Gazeteci  Noyan, Siyasi Parti Liderlerine takılan lakapları inceledi

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, bu güne kadar hayatımıza giren bütün, Siyasi Parti Liderlerine takılan lakapları inceledi ve son olarak da  İYİ Parti Lideri  Meral Akşener’e takılan, ‘’ Devlet Ana ‘’ lakabını yorumladı..

 

Siyasi literatürümüze şimdide Devlet ana lakabı girdi. Siyasi parti liderlerine genellikle halk tarafından çeşitli lakaplar takılır, Baba Demirel, Karaoğlan Ecevit, Mücahit Erbakan, Devlet Baba Bahçeli, Başbuğ Türkeş, Tonton Özal, Mazlum Menderes , Ana Çiller gibi isimleri yıllardır duymuşuzdur, bu lakaplara bir de, son 19 yıldır yeni bir lakap takıldı, özellikle kendi seçmeni ve kendisiyle işi olanlar tarafından hep  ‘’ Reis, Kasımpaşalı Tayyip’’ olarak adlandırılıyor, tabi ki bu lider,  bir dönemin Başbakanı şimdilerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğrusunu söylemek gerekirse  bu lakaplar Cumhurbaşkanımıza da çok yakışıyor, özellikle  Reis ismi, AK Partili bütün kesimlerce kabul edilmiş gibi gözüküyor, Kasımpaşalı lakap ise herkese çatır çatır meydan okuması, özellikle yabancı ülke liderlerine karşı zaman zaman haklı olarak takındığı tavırları ve sert söylemleri  nedeniyle yakıştırıldı, doğrusu bu lakaplar  Recep Tayyip Erdoğan’a da yakışıyor. En son takılan Lakap’ ta  ,son yıllarda yaptığı siyasi ataklarla ve Partisini kurduğu günden bu yana sergilediği  tavır nedeniyle, İYİ Parti lideri Meran Akşener’e, ‘’DEVLET ANA ‘’ lakapı takıldı. Bence de bu lakap  kendisine  çok yakışmış  gibi gözüküyor. Ayrıca Buda boşu boşuna söylenmiş bir lakap olarak gözükmüyor.

Zira ,geçenlerde Ankara’da bir taksiye bindim, bulunduğum bölgenin taksisi olduğu için beni tanıyordu, özellikle Gazeteci olduğumu bildiği için arabaya biner binmez merakından olsa gerek hemen siyasi konulara dalıveriyor  ve son siyasi gelişmeleri benle konuşmaya başlıyor, işte gene öyle bir gün arabasıyla bir toplantıya  yetişirken siyasete hemen  dalıverdi, şoför Erkan arkadaşım, konuyu liderlerden açtı belli ki bilgili ve ilgiliydi, özellikle siyasetten çok hoşlanıyordu, hemen hemen bütün parti ve liderleri ile ilgili bilgi sahibi olduğunu gördüm ama birisinin üzerinde özellikle durdu, oda İYİ Parti Lideri Meral Akşener idi,  kendisine bu fırsatı kaçırmadan hemen  sordum,’’ Meral hanımı nasıl buluyorsun ‘’ diye ? bana ‘’ bence son yılların en tutarlı lideri, ağzından çıkanı kulağı duyuyor, özellikle fakir, fukara, kimsesiz halka sahip çıkışı nedeniyle ona hemen hemen  bütün esnaf arkadaşlar ‘’ Devlet Ana ‘’  lakabını  taktılar.

Evet bence de yakışmış ve bu lakap çok doğruydu, kendisini DYP Milletvekili,  Meclis Başkan vekili ve son olarak da İçişleri Bakanlığı döneminden beri tanırım o yıllarda da tutarlı konuşmaları ve davranışları ile  hep taktir toplamıştır, ancak İYİ Partiyi kurduğu günden bu yana, Milletvekilliği, Bakanlık ve Meclis Başkan vekilliği çok gerilerde kalmış, şimdi kişilik ve karakteriyle tam bir lider görünü sergilemeye başladığı gözleniyor, özelikle, ülke sorunları karşısında takındığı tavırları, İktidarın yaptığı yanlışlıklar karşısında çekinmeden söylediği sözler ve yol gösterişleri özellikle ,esnaf, işsiz, emekli, çalışanların sorunları,  gençler, çiftçi, köylü meselelerinde adeta kaplan kesiliyor, onları savunmaları yüzünden de geniş kesimler tarafından da kabul görüyor iş de bütün bu davranışları onu getiriyor, getiriyor taksi şoförü Erkan arkadaşın da  söylediği gibi, ‘’ Devlet Ana ‘’ yapıyor.

Gelin bu konuda biraz gerilere giderek, sizlerle lider lakapları üzerinde duralım , Gazeteciliğe başladığım yıllarda özellikler o dönemin liderleri ve başbakanları , yurt içi ve  özellikle seçim  gezilerinde  hep lakaplarıyla karşılanır ve uğurlanırlardı ,bu lakaplar la kendilerine tezahürat yapılırdı, günümüzde de bu günkü liderlere takılan  lakaplarla hitap edilmeye devam ediyor. Geçmiş yıllarda meydanlarda  hep ‘’ baba Demirel ,’’ Karaoğlan Ecevit ‘’, ‘’ Başbuğ Türkeş ‘’ , ‘’ Mazlum Menderes ‘’, ‘’Tonton Özal ‘’, ‘’ Ana Çiller ‘’, ‘’ Mücahit Erbakan ‘’ diye bağırıldığına  bende  hep şahit olmuşumdur. Bizim Millet Liderlerine isim takmaya bayılır, özellikle Anadolu vatandaşları Liderlerine lakaplarıyla  hitap etmeyi çok sever, son yıllarda özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ıda, her ortamda, ‘’ Reis ‘’ ve ‘’ Kasımpaşalı ‘’ lakaplarıyla hitap etmek seçmenlerini çok mutlu eder. Bu liderler arasında MHP Lideri Devlet Bahceliye’de kendi seçmenleri, özellikle Ülkücüler, ‘’ Devlet Baba ‘’ diye hitap etmeye çok alışıktır. İş de son yıllarda vatandaşlar yeni bir lider olan ve bir kadın, bir ana olan  İYİ Parti  Genel Başkanı Meral Akşener’e yukarda bahsettiğim gibi, ‘’ Devlet Ana ‘’ lakabını çok yakıştırmışlar ne diyelim yakışıyor valla, dilerim  halkın  yanında durduğu için takılan ‘’ Devlet Analığı’’ hep sürer.