SİYASET
Giriş Tarihi : 15-06-2020 11:58   Güncelleme : 17-06-2020 23:09

Gazeteci Noyan"Asker Uğurlamalarına,Çeki Düzen Vermek Lazım"

Yazarımız Erdem Noyan, herkesin bildiği ama bir türlü tedbiri alınamayan asker uğurlamalarına bir öneri getiriyor..

Gazeteci Noyan

ASKER UĞURLAMALARINA BİR ÇEKİ DÜZEN VERMEK LAZIM

Yıllardır konuşulan ama bir türlü çözüm bulunamayan asker uğurlamaya çözüm zamanı gelmiş ve geçmektedir. Her asker alımı sırasında caddelerde, sokaklarda, meydanlarda ve otobüs terminallerinde hep aynı görüntüler hep aynı tepkiler, ama bir Allah’ın kulu çıkıp da bize hiç yakışmayan bu asker uğurlama çirkinliğine bir son vermeyi aklına getirmez, hükümetten uyarılar gelir. Genel Kurmayın, ‘’Evlatlarını askere gönderirken sevinçli bir şekilde kutlamaları normaldir. ‘’ açıklamaları maalesef ortaya dökülen o kötü görüntüleri yok etmeye yetmiyor.

Tabi ki aileler evlatlarını askere göndermeden dolayı onur duymalılar ama çocuklarını akşam karanlığında sokaklarda caddelerde, otogarlarda etrafa tehlike saçan uzun araç kuyrukları ile, gençleri havalara fırlatmalar veya etrafa gelişi güzel silah atarak çocuklarını askere uğurlamanın anne babaları mutlu ettiğini hiç sanmıyorum. Bütün bunlar askere giden gençlerin arkadaşları tarafından yapılıyor. Korkarım bu görüntüler bir gün şerefli askerlik görevine giderken bir gencimizin hayatına mal olmaz ya da silahlardan çıkan bir kör kurşunun suçu günahı olmayan bir vatandaşımızın hayatına mal olmaz.

İşte, dileğim bunlar meydana gelmeden bu şerefli meslek için kıtalarına gidecek gençlerimizin bu onurlu mesleği bitirip evlerine sağ salim dönmeleridir. Bunun için bugüne kadar ne Hükümetin ve nede Genel Kurmayın aklına getirmedikleri bir formülü uygulamakta yarar var. Güçlü Silahlı Kuvvetlerimiz var, elinde yeteri kadar personel ve asker kadrosu var, ne olur bu askere sevkiyat döneminde bu işe Silahlı Kuvvetler el atsa da ve sadece bu dönemlerde ortaya çıkan bu kötü görüntüleri ortadan kaldırsa, emin olun bu işten hem Hükümetimiz hem Silahlı Kuvvetlerimiz hem de ailelerimiz kazançlı çıkacak ve en önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin hak etmediği bu görüntü ile itibar kaybı ortadan kalkacak. Keşke bize yakışır bir asker uğurlama yapabilsek.

Uzayı yeniden keşfetmeye gerek yok, madem bizde asker uğurlama bu kadar bizlere yakışmayan kötü görüntülere sebep oluyor o halde yabancı ülkelerde de olduğu gibi bu işi Silahlı Kuvvetler ele almalı ve askere gidecek gençleri, sokaklarda, caddelerde, garlarda ortaya çıkan kötü görüntülerle kendi başlarına sevk etme yerine, bunu bir usule bağlamalı. Askerlik çağına gelmiş gençlerimizi kıtalarına teslim olma sırasında sevk ve organizasyonları önceden Silahlı Kuvvetler yapmalı bu gençleri sokaklarda garlarda uğurlama yerine, askerlik şubeleri önlerinde toplamalı ve sadece birinci derece yakınlarının uğurlamasına imkân vererek askere yakışır bir uğurlama ile, daha önceden temin edilen otobüslerde birliklerine gönderilmeli, inanın o uğurlama sırasındaki kötü görüntüler ortadan kalkar, hem çevrelerdeki vatandaşların tepkileri önlenir. Böylece gençlerimiz ortaya çıkan o görüntülerden kurtulmuş olur ve hem de askere alınan gençlerimiz askerlik şubesi önünde asker ocağı ile tanımış olur, böylece aileler evlatlarını uğurlamaktan onur duyacak ve hem de Ülkemiz o görüntülerden kurtulacak. Ayrıca olayların ortasında kalan yabancıların da şaşkınlığını önlemiş olacak. Bu konuyu Silahlı Kuvvetlerinin ve Millî Savunma Bakanlığının düşünmesinde büyük yarar var, tabi istenirse bu tedbire ilave uygulamalarda getirilebilir. Onu da yetkililer düşünmeli, hadi görelim sizi ortaya çıkan ve bize yakışmayan bu asker uğurlama görüntülerini ortadan kaldıralım.