SİYASET
Giriş Tarihi : 28-11-2020 15:04   Güncelleme : 02-12-2020 18:51

Gazeteci Noyan"Bütçe Görüşmelerinde Heyecan Kalmadı...

2021 yılı bütçe görüşmeleri sessiz sedasız geldi geçiyor, bir yılın kaderi görüşülüyor ne heyecan var ne ilgi var. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, eski bütçe görüşmeleriyle halen TBMM’de görüşülmeleri süren 2021 yılı bütçe görüşmelerini yazdı.

Gazeteci Noyan

2021 yılı bütçe görüşmeleri sessiz sedasız geldi geçiyor, bir yılın kaderi görüşülüyor ne heyecan var ne ilgi var. Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, eski bütçe görüşmeleriyle halen TBMM’de görüşülmeleri süren 2021 yılı bütçe görüşmelerini yazdı. 

 

Bir bütçe böyle geldi geçiyor. Eskiden bütçe ayı geldiği zaman ülkede bir heyecan yaşanır, bir fırtına kopardı. Acaba bu sene hükümet tarafından hazırlanan yılın bütçesi, çalışana ne haklar getirecek, sanayi yatırımlarına ne kadar bütçe ayrılacak, gelir giderleri ne kadar olacak, çalışan kesime ne kadar zam ön görülüyor, emeklinin o yıl ne kadar maaşı artacak diye heyecanla TBMM’de bütçe görüşmelerini takip edilirdi.

Sevgili okuyucular, inanın bütçe aylarında vatandaş kadar siyasilerde heyecanlanırlardı, bütçe ayları başladığı zaman önce, Maliye Bakanı arkasına bürokratlarını alır geniş bir basın toplantısı düzenler ve o yılın gelir gider bütçesini açıklarlardı. Bakan, basın mensuplarının karşısında, yapılacak yatırımları birer birer sıralar, eğitime, sağlığa ayrılan payları açık açık kamuoyunun önüne koyardı. Maliye Bakanları bütçe sunumlarında basın mensuplarının karşısında buram buram terler dökerlerdi.

Bütçe daha sonra TBMM’ye sunulur orada da önce Plan Bütçe komisyonunda uzun tartışmalar yapılır, iktidar partisi bütçeyi savunur, muhalefet partileri ise getirilen bütçenin yetersizliği üzerinde ciddi muhalefet yaparlardı.

Sevgili okuyucular, yoğun tartışmalar ve günler süren toplantılar sonunda, bütçe taslağı genel kurula gelir ve orada da çok yoğun tartışmalar, heyecanlı konuşmalar yapılırdı.

Hatırlıyorum da 80’li ve 90’lı yıllarda TBMM Genel Kurul kürsüsüne liderler çıkar, önce Başbakan o yılın bütçesini sunar, tabi o yıllar sadece TRT olduğu için, Bütçe saatlerinde görüşmeleri o kanal aralıksız verirdi. Kürsüde olan Başbakan bir devlet adamı edasıyla etraflıca bütçeyi taktim eder, enine boyuna bütçeyi anlatır ve savunurdu, daha sonra sırasıyla muhalefet parti liderleri kürsüye gelir, iktidarın açıklarını birer birer ortaya koyar ve bütçeyi eleştirirlerdi.

Bu tartışmalar herkesin gözü önünde gerçekleşir ancak başta Başbakan olmak üzere öteki parti liderleri, kürsü atışmalarını seviyeli bir şekilde yapar, zaman zaman ağır sözler ve kavgalarda çıkardı ancak, bunların hepsi seviyeli yapılırdı ve hatta o kadar seviyeli yaparlardı ki, kürsüde zannedersiniz ki bunlar düşman kardeşler ancak öyle olmaz kürsüden inip TBMM kulislerinde karşılaşınca birbirlerine nezaketle selam verip geçerlerdi.

Bizlerde, Parlamento muhabirleri olarak o muhteşem yıllara ait bütçe tartışmalarının tadını çıkarırdık. Seviyeli konuşmalar, atışmalar, tartışmalar, mizansene konu olacak görüntüler, bütün bunları yaşardık. Aklımda kaldığı kadarıyla, bir Demirel, Ecevit, Özal ve Erbakan kürsü atışmalarını şahit olurduk, adeta bir Devlet adamlığı dersi verirlerdi.

Şimdi öylemi oluyor peki, sorarım size. Yaklaşık bir aydır TBMM’de Bütçe görüşmeleri yapılıyor, bir şey hissediyormusunuz? bir ülkenin geleceği görüşülüyor, ülkeye hangi yatırımlar yapılacak, bunun için ne kadar bütçe ayrıldı, sağlık, eğitim ve sosyal haklar için yapılan hangi tartışmalar aklınızda kaldı veya bunlarla ilgi ne kadar haberdar oldunuz. Sistem değişti, artık bütçe tartışmalarının da bir kıymeti kalmadı, çünkü meclis işlevini büyük ölçüde yitirdi. Bütçeler artık bakanlıklar değil sarayda ki kadrolar tarafından hazırlanıyor ve geçmesi için TBMM’ye gönderiliyor. Teknokratlar ise saraydaki bütçe başkanlığına notlar göndermekle yetiniyorlar.

Sözün kısası Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladığı günden bu yana artık tartışmalı bütçe görüşmeleri hayal oldu. Liderlerin ders verme işleri sona erdi. Heyecan bitti, halk nasıl bir bütçe ile karşı karşıya kaldı bunları yeteri kadar öğrenme imkânı da kalmadı. Ah nerede o eski yılların bütçe görüşmeleri.