EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-07-2020 13:00   Güncelleme : 29-07-2020 07:39

Gazeteci Noyan'dan,Bilim İnsanlarımızın Başarı Hikayesi...

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, yurt içinde herkes iç siyasetle boğuşurken, dünyada ilk sıraları alan Bilim insanımızın başarı hikayesini yazdı.

Gazeteci Noyan'dan,Bilim İnsanlarımızın Başarı Hikayesi...

 ABD ve Hollandalı bilim insanlarının oluşturduğu,’’ bilim kurulu ‘’ tarafından 196 bilim insanımız ve bağlı olduğu üniversiteler, ilk sıralarda yer aldı, göğsümüz bir kez daha kabardı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Hükümeti başta Ayasofya meseleleri ile, CHP Kurultayı ile ve öteki muhalefet partileri de günlük meselelerle uğraşırken, bilim adamlarımızın dünyadaki başarıları gözden kaçmaya devam ediyor. Yıllardır bu mesleğin içindeyim ancak son yıllarda bilim insanlarımızın birçok alanda gösterdikleri başarılar inanın göğsümüzü kabartacak nitelikte, ancak bunlardan kimsenin haberi olmuyor. Kısa bir süre önce ABD ve Hollandalı bilim insanlarının oluşturduğu bir prestij bilim kurulu tarafından yapılan seçimlerde 196 bilim insanımız, ‘’ Türkiye’nin en etkili bilim insanı ‘’ olarak seçildi. Bundan kimsenin haberi yok, var mı? eminim ki kendi yakınları dışında ne hükümetin ne muhalefetin ve nede toplumumuzun haberi olmuştur. Türkiye kimleri yetiştiriyor, anneler neler doğuruyor. Dünya Türk bilim insanlarından bahsediyor hani nerede bizim basın, hadi hükümeti bıraktık o büyük sorunlarla boğuşuyor, muhalefeti de bir kenara bıraktık nerede medya, bu halkı kim bilgilendirecek? Yurt dışında bu kadar önemli bir gelişme oluyor, 196 bilim insanımız ve bunların bağlı olduğu üniversiteler, dünyaca ünlü önemli bir bilim kurulu tarafından birincilikle ödüllendiriliyor ama kimsenin haberi yok. Nasıl olsun İktidar ve muhalefet günlük dertlerine düşmüşler, kimsenin bu gelişmelerden haberi yok, hadi bunları anladık ya bilim insanlarının başarı gösterdiği dallarla dolaylı olarak bağlı olan bakanlıklarımız nerede, onlardan da tıs yok yazık.

Sevgili okuyucularım bari ben sizlere 196 Bilim insanımızın göğsümüzü kabartan başarılarından bahsedeyim. Bundan bir süre önce dünyaca ünlü bir bilim dergisi olan ‘’ Plos Biology ‘’ tarafından manşetten verilen bir habere göre, ABD ve Hollanda Bilim insanlarının oluşturduğu,’’ Bilim Kurulu ‘’ tarafından en etkili bilim insanı Kategorisinde 196 Bilim insanımız ilk sıraları aldı. Bu bilim seçici kurulu, başarılı bilim insanlarımızın yayınladığı makaleler ve atıf sayıları ile yazar sırası gibi özelliklere bakarak derecelendirmelere aldı. Bana göre baş da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere ilgili bakanlıklar derhal harekete geçerek bizlerin göğsünü kabartan bu bilim insanlarını toplayıp ödül vermeli, neyse biz gene konumuza dönelim, bu başarı öyküsünde önemli bilim insanları yanında Ülkemizin isim yapmış Üniversiteleri de derecelere girdi. Özellikle dünyanın savaş verdiği bu pandemi döneminde 196 bilim insanının çeşitli dallarda birinci seçilmesi bizim dışımızda yabancı ülkelerde konu oldu. Büyük başarılara imza atan bu bilim insanlarımızın çalışmaları yabancı bilim kurulu tarafından büyük dikkatle ele alınarak incelendi ve öteki ülke bilim insanları arasından ilk sıraları paylaştılar. Bilim insanlarımızın seçici kurul tarafından başarılı bulunan tezleri arasında değişkenlerden oluşan Kompozit İndikatör ve bilimsel etki endeksi bulunuyor. 22 ana bilim dalı ve 176 alt Bilim dalından, en etkili bilim insanları listesine 196 bilim insanımız girmesi çok önemli bir başarı olarak görülmeli, gerçekten de bu övünülecek bir başarı.

Bu öykünün bir başka cephesi ise, maalesef biz, bilim insanlarımıza ve gençlerimize sırtımızı dönerken elin yabancısı dediğimiz Ülkeler ve onların oluşturduğu kurullar, bizim bilim insanlarımızın başarı hikayelerini ya ödüllendiriyor ya da onları bizden koparıp alıyor. Devletimiz bunları iyi düşünmeli ve ona göre tedbirler almalıdır. Tabi burada bu bilim insanlarımızı yetiştiren başarılı eğitim kurumlarından da bahsetmemiz gerekiyor, Dünyaca ünlü ve etkili bilim kurulu tarafından derecelerle ödüllendirilen bu başarılı bilim insanlarımız bizim üniversiteler de yetişiyorlar. ABD ve Hollanda tarafından oluşturulan ünlü bilim kurulu, dereceye giren bilim insanları yanında bağlı oldukları üniversiteleri de derecelendirdi. Bu kurul tarafında yapılan seçimlerde Koç Üniversitesi 12 bilim insanı ile birinci sırada yer aldı, bunu İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi 10 Bilim insanı ile takip etti. Sıralamada ilk 10’a giren öteki Üniversiteler ise İstanbul Üniversitesi 9, Fırat Üniversitesi 8, Bilkent Üniversitesi ve Erciyes Üniversitelerinden 7, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden 6 Bilim insanı sıralamada yer aldı. Bu başarılı hocalarımızın üzerinde çalıştığı dallardan bazıları ise şöyle sıralanıyor, Klinik Tıp, Astroloji, İletişim ve Bilgi Teknolojileri, Tarım, Balıkçılık ve Ormancılık, Yer ve Çevre Bilimleri, Bio Medikal araştırmaları, Matematik ve İstatistik, Ekonomi ve İşletme, yapı Tasarım, Biyoloji, Psikoloji ve Bilimler ve Sosyal Bilimler.