SİYASET
Giriş Tarihi : 22-08-2020 10:40   Güncelleme : 23-08-2020 16:56

Gazeteci Noyan"Dünya’ya ilaç olduk.

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, Korona ile ilgili bilinmeyenleri ve göğsümüzü kabartan başarılarımızı yazdı ve kendilerini Dev aynasında gören Devletlere nasıl yardımda bulunduğumuzu kaleme aldı ve bunun örnek bir başarı hikayesi olduğunu anlattı.

Gazeteci Noyan

 

 

Hep kötü şeyler olmuyor, birazda iyi şeylerden bahsedelim, Korona döneminde tabiri caiz se, Dünya’ya ilaç olduk. Türkiye’nin bu süre içinde sağlık da gösterdiği başarı Dünya’ya örnek olurken en büyük başarıyı tıbbi malzemede gösterdik ve tabiri caiz ise Dünya’ya adeta derman olduk. Bu salgın bir özelliğimizi  de ortaya çıkardı ve ne olursa olsun bu millet dayanışma ve yardım konusunda örnek bir millet de olduğunu gösterdi. İçerde bir birimizi siyaseten yesek bile sıra yardımlara gelince, Din, Dil, Irk düşünmeden bütün imkanlarımızla yardıma ihtiyacı olan milletlerin yanında olmayı da hep bildik.

Sevgili okuyucular, bu asil millet yardım konusunda gerçek den örnek bir millet, Korona döneminde bütün ülkeler sağlık malzemesi sıkıntısı çekerken, bizden yardım talebinde bulunan ülkelere Hızır gibi yetiştik. Korona krizinin başladığı günlerde belki, maske, test kiti gibi sağlık malzemelerinde sıkıntılar çektik ama kısa sürede toparlanarak bu malzemeleri  ihraç eder duruma geldik, hatta daha da ileriye giderek Dünya’nın dört bir yanına yardım eden ülke haline geldik. Demek ki ülkemizde güzel şeylerde oluyormuş.

Bu konuda sizleri de sevindirecek, göğsünüzü kabartacak bir konuya değinmek istiyorum. Korona salgınının  başladığı günden bu yana aralarında kendilerini dev  aynasında  gören ülkelerde dahil olmak üzere  140 ülke bizden yardım istedi. Türkiye yardım çağrısına sessiz kalmadı ve bu ülkelerden 53 tanesine karşılıksız olarak hibe yardımında bulundu ,geriye kalan ülkelere ise bedeli karşılında sağlık malzemesi satarak yaklaşık 183 milyon dolar döviz kazandı, bu rakamlar Temmuz ayı itibariyle geçerli, bu gün bahsettiğimiz rakamların daha da arttığını tahmin ediyorum. Tabi bu bir ülke için çok önemli göğsünü kabartan bir konu, burada iki tane önemli husus var, birincisi  ne kadar yardım seven bir ülke olduğumuzu gösterir, diğeri ise bu kadar kısa bir sürede kendilerini Dev aynasında gören, burunlarından kıl aldırmayan ülkelerin bizden yardım istemeleridir. Bu ülkeler arasında baş da ABD, İngiltere ve Almanya bulunuyor. Bu ülkeler dışında, 140 ülke de  bizden yardım istedi ve ülkemiz hiç tereddüt göstermeden bu ülkelerin 53 tanesine karşılıksız hibe olarak yardım yaptı. Yaklaşık 90 ülkeye de bedeli karşılığında sağlık malzemesi yardımında bulunduk. Hala da bu ülkelere yardımda bulunmaya devam ediyoruz.

TÜRKİYE BÜYÜK ÜLKE.

Sevgili okuyucularım bu sadece bir yardım projesi değil, bir Ülkenin bu alanda gösterdiği başarı öyküsünü de  ifade eder. Kendilerini dünyanın süper gücü olduğunu iddia eden Ülkeler bile bu kadar kısa sürede bu başarıyı gösteremediler, sağlık malzemelerini üretmede yeterli başarıyı gösteremediler, vatandaşlarına ve sağlık elemanlarına yeteri kadar N 95 Maskesi, Cerrahi Maske, Koruyucu gözlük ve Tulum  gibi malzemeleri  temin edemediler, biz ise yurt  içindeki ihtiyaçlarımızı kısa sürede  karşılarken, ihraç eden ülke konumuna geldik, burada özel sektöre de teşekkür etmek lazım zira onlar kısa sürede tüm atölyelerini sağlık malzemesi üretir hale geldiler. Göğsümüzü kabartarak söylemeliyiz ki Doğudan Batı’ya, Kuzeyden Güneye kadar yardım yapmadığımız veya sağlık malzemesi ulaştırmadığımız Ülke kalmadı, bu ülkeler arasında,ABD,İngiltere,Almanya,İtalya,Fıransa,Sırbistan,Karadağ,Kuzey Makedonya, Bosna hersek,Bulgaristan,İran,Gürcistan,Irak,Kolombiya,Çin,Lübnan,Maceristan,Somali,Filistin,Gine,Srilanka,Moğolistan,Uganda, Azerbaycan, Pakistan, Afganistan, Latin Amerika Ülkeleri de bulunuyor. Sevgili okuyucular gerçekten bu konuda göğsümüzü kabartmalıyız, Millet olarak gurur duymalıyız. Bu konuda küçüğünden büyüğüne emeği geçen tüm kurumlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.