SİYASET
Giriş Tarihi : 05-08-2020 23:30   Güncelleme : 11-08-2020 11:50

Gazeteci Noyan"Gelin Bir Seçim Toto Oynayalım"

Bakalım siz bu tablolar karşısında nasıl karar verirsiniz.. bir erken seçime gidilir mi, yoksa cesaret edilemez mi. Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan iş de çok konuşulan bu konuyu ele aldı ve irdeledi..

Gazeteci Noyan

 SEÇİM TOTO OYNAYALIM

Ülke bir erken genel seçime gider mi yada, bütün bu tablolar ortada dururken seçim meçim hak getire mi olur bilemem, hele ortada uçuşup duran ve  hiç bir iktidar bu tablolar ortada durup dururken  buna cesaret edemez söylentileriyle ülke çalkalanırken seçime gider mi  onu da bilemem, gelin şu anda masada duran bütün şartları birer birer inceleyelim şu andaki  iktidar bir erken seçime gider mi yoksa seçime kulaklarını tıkar mı bir bakalım.

Sevgili okuyucular bir kısım yazar ve siyasetçiler, özellikle son 6 ayda çıkartılan kanun ve Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri’ nin, bir erken seçim yatırımı olarak yorumlarken, bir kısım siyasetçi ve yazarlar ise hiçbir iktidar bu şartlarda bir erken seçime gitmez şeklinde  yorumlar yapıyor. Durum ortada gelin hep birlik de ortadaki tabloya bir göz atalım. İktidar son 6 ayda gerçekten çok önemli yasalara ve kararnamelere imza attı, tabi bir kısım yorumcu çıkartılan tüm bu yasaların tamamının iktidar partisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayallerini süsleyen yasalar olduğunu öne sürüyor, diğer bir kesim ise bu yasaların tamamının tek adama yönelik onun isteği doğrultusunda çıkartıldığını  iddia ediyor, ancak kim ne derse desin, son 6 ayda çıkartılan yasa ve tekliflerinin bir erken genel seçim sinyalleri taşıdığı da  iddialar arasında ,üstelik son çıkartılan Ayasofya düzenlemesi de buna tuz biber ekti, yandaş medya seçimin tam zamanı diye  yaygara koparırken seçim olur mu olmaz mı bilemem buna gelin siz karar verin.

Şimdi, gelin hep beraber son dönemde TBMM’den geçen ve Cumhurbaşkanlığı imzasıyla yürürlüğe giren Kanun ve Kararnameleri birer birer ele alalım bakalım bu düzenlemeler bir erken seçim kokuyor mu. ? Önce Korona nedeniyle çıkartılan Kanun tekliflerine bakalım, ilk olarak  büyük istihdam paketi açıklandı. Buna bağlı olarak, daha korona başlar başlamaz İş den çıkarma yasağı getirildi, evet bu yasak belki çalışan kesim için bir pansuman niteliğinde oldu ancak, iş den çıkartılan bir gurup çalışan evinde kaldı ve günde 37 TL gibi düşük ücretle yaşamaya çalış dı ve yaşamaya  devam ediyor, diğer çalışan ve işsiz kalan bir kesime ise kısmi çalışma ödeneği adı altında, aldığı ücretlerinin bir kısmı Devlet tarafından ödendi, ancak  her iki kesimden de,’’ bu ücretlerle geçinemiyoruz ‘’ feryatları yükseldi ve yükselmeye devam ediyor, evet bu ödemeler çalışan kesimlere bir ilaç olmuş olabilir ama, bu gelirler eve kapatılan insanların bütün ihtiyaçlarını karşılamak dan uzak kaldığı eleştirileriyle karşılandı. İş de bu düzenleme sizce bir erken seçim yatırımı olabilir mi.?

Uzun yıllar Meclis de bir gazeteci olarak görev yaptım halada burayla  ilişkim var, ancak, bu kadar kısa sürede  bu kadar yoğun kanun Teklifinin Meclis genel kurulundan geçtiğini hiç  görmedim, üstelik bir jet hızıyla, öyle tasarılar vardı ki kararlaştırılan gün ve saatlerde geçirilmeye  çalışıldı ve geçirildi, bu hız bu sürat niye gerçek den almak da  güçlük çekildi, yani bu hız  sizce bir erken seçim kararı olabilir mi.?  Gelin birde  bu süre içinde arka arkaya ve adeta saatlerle boğuşularak  çıkartılan Kanun Tasarılarına bakalım bunlar bir erken seçim kararı olabilir mi.? Kısmi çalışma ödeneği Tasarısı, İstihdam paketi, Barolar Birliği Kanunu, Sosyal Medya düzenlemesi, Otomobil ve Ev Kredileri düzenlemesi, Esnaf ,Çalışan ve emekliler için çıkartılan kredi paketleri, İş den çıkarma yasağı  düzenlemesi, bazı ürünlerde önemli oranda   KDV ve Stopaj oranlarının indirilmesi, yıllardır ele alınamayan Yassıada karalarının tümünün ortadan kaldırılmasıyla ilgili düzenleme, bu karar hafife alınmamalı DP’ye yapılan ve alınan adaletsiz kararlardan çok sayıda vatandaş son derece rahatsızdı, en azında Menderes ve arkadaşlarının uğradığı haksızlıklar ortadan kaldırıldı, bununda Milliyetçi  seçmen üzerinde etkisinin olduğu bir kaçınılmaz, bu nedenle siyasetçiler her noktayı ince ince hesap etmek  zorundadırlar, bu arada bir gece ansızın Pasaport harçları genel kuruldan geçiverdi, Korona dönemlerinde ihtiyaç sahiplerine 10’larca Milyarlık sosyal yardımlar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Bu adımlar özellikle dar kesimde çok etkili olan birer araç olarak görülmeli.

Gelelim, diğer önemli konulara, Muhalefetin ısrarla öne sürdüğü. özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Medyanın tamamına yakınının, iktidar partisini destek verir  durumuna geldiğini, Yargının, Diyanetin, Üniversitelerin, Güvenlik güçlerinin, hatta Silahlı Kuvvetlerin bile iktidarın güdümüne girdiğini iddia etmeleri ne kadar doğru siz okuyucularıma bırakıyorum, şayet bütün bunlar olmuşsa bir ülkede iş başında bulunan Hükümet derhal hem de hemen seçime gider ve iktidarını pekiştirir, peki sizce bütün bu sıralanan hususlar ve kısa sürede çıkartılan Kanun tasarıları ile kararnameler  bir seçim için yeterlimi, üstelik işbaşında bir AK Parti gibi bir Parti varken ve gene, bütün muhalefetin sanki hep bir ağızdan koro niteliğinde bağırarak söylediği gibi, Ülke yanıyor, mutfaklarda tencereler  kaynamıyor, pazarlar alev alev Emekli, Memur, İşçi, Çiftçi, küçük  Esnaf kan ağlıyor, iş de sevgili okuyucularım yukardan aşağıya sıralamaya çalıştığım leh de ve aleh de şartlar ortada durup dururken  bir  iktidar erken genel seçime gider mi , üstelik bir partinin başında Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider varken, yoksa, şartların kendi lehine döndüğü zamanımı kollar taktir siz okuyucularımın.